3 dny na zabití (2014)

Těch filmů na tohle téma je už moc, a to že se kolem toho nějak motá Besson už taky nezaručuje, že čaj z 10krát převařeného pytlíku bude chutnat pořád stejně. Ono v tom filmu není ani nic moc spatně, je to takový průměr, který vzápětí hned sestřelí ale fakt, že je to jedno velké klišé. Pořád dokola omletý příběh agenta/nájemného vraha ...(bla bla bla) .....na odpočinku....(bla bla bla).....poslední fuška.....(bla bla bla)....záchrana světa....(bla bla bla)... připlete se do toho rodina...(bla bla bla)....závěrečné titulky. Dvě hvězdy za Costnera, který je snad sympaťák v každém věku a roli, a dává tomuhle "originálnímu" tématu svůj osobitý šarm.

Tora! Tora! Tora! (1970)

Pokud si mám vybrat mezi klasikou a Bayovou verzí útoku Japonců na americký milostný trojúhelník, vždycky vyhraje stara škola. Nemyslím, že učebnicová přesnost je nuda, ba právě naopak realita píše ty nejlepší příběhy, může vyplodit i určitou dávku napětí, přestože člověk předem zná konec. Ano, neříkám že to zaboduje u všech, vysoké umění se tady prostě nekoná, ale skvělé odvedená řemeslná práce určitě. Po technické stránce film neztratil na kráse ani po 50 letech a těžko bych ho obvinil, že už zde působí jenom nostalgie. Ty 1:1 kulisy, propracované modely, a živá akce prostě pořád působí lépe než přetěžká VFX honitba před kamerou. Jak by řekl Christopher Nolan "divák pozná jestli před kamerou letí letadlo nebo je tam jen herec, židle a zelené plátno".

Není čas zemřít (2021)

Říkal jsem si co ještě snesu po hodně slabém Spectru, a že poslední vzedmutí by nemuselo dát zas takovou práci. No úplně nadšením neskáču, ale sázka na to Bonda lehce rozebrat a poskládat ho trochu jinak nebyla úplně špatná. Já toho Craigova chladného zabijáka moc nemusím, takových jsou mraky jiných snímků dneska, přičemž v předchozím filmu to dosáhlo dna. Tady dostal výrazně víc emočního prostoru (někdy až moc) a především lepé napsaného humoru, za což asi díky Waller-Bridgeové. Nějak jsem přežil i to na první pohled nucené rasově a pohlavně vyrovnané obsazení. Hlavní hračička v rukách zlosyna mi přijde tentokrát originální, nebo si aspoň nevzpomínám, že bych ji někde viděl. Každopádně to vytvoří skvělé finále, vpravdě revoluční byť trochu lacině brnkající na city diváka. Kdybych nepočkal na konec titulků, měl bych strach. :-D

I jako Ikaros (1979)

Můj život je zase o něco bohatší, protože jsem právě zjistil, že existují dva skvělé konspirační filmy o vraždě JFK, z nichž ten druhý, natočený ještě před Stonem, frantíci přenesli do světa fikce, ale sakra tady jsou skoro všechny paralely - Montand jako fiktivní Jim Garrison, muž s deštníkem, klíčový filmový záběr (Zapruder), nastrčený střelec a jeho retušovaná fotka (Oswald). Když Montand v jedné scéně ukončuje rozhovor s budoucím šéfem tajných služeb, jeho metafora, že nejlepší fikce je ta založená na pravdě, shrne tento film naprosto mrazivým způsobem. Příběh je prosycen napětím, přičemž podobně vzrušit mě dokázala snad jen četba Šakala od Forsytha. A naprostou třešničkou na dortu je experiment s podrobením se autoritám. To je hergot velký klín do hlavy. Možná nadšení časem pomine, každopádně teď dávám plný počet.

Spectre (2015)

Před časem jsem si u jednoho z poslední dílů Mission Impossible posteskl, že se snaží přiblížit víc praštěnosti série Rychle a zběsile, než ušlechtilému Bondovi. To jsem ještě netušil, že podobný směr nabere i etalon žánru. Jasně, Bond byl vždy taková pohádka pro dospělé, nic pro náročného diváka, bohužel tady už se stává hlavně pohádkou pro nějaké přihlouplé adolescenty, kdy rezignuje na zbytek umělecké a řemeslné hodnoty na úkor laciného technického fetiše a snahy nezatěžovat moc mozek diváka. Hrdina, jemuž štěstěna vždy seděla za krkem, se tady stává regulérně všemocným a nezničitelným tak, že by si to mohl z fleku rozdat s Avengers a Expendables k tomu (přesná muška jak z komiksových adaptací, vyřídí dva ozbrojené zloduchy se svázanýma rukama a pytlem přes hlavu, přežije násobné vrtání do palice atd.). Do toho ohraná a trochu nedotažená zápletka, jalové dialogy a i dost slabý humor. Technicky je to jako vždy pěkné a velkolepé, bohužel si troufnu říct, že to už dnes ztrácí punc umění a stává se konfekčním standartem limitovaným jen tím, kolik do toho je schopno studio vrazit peněz. Suma sumárum nejhorší bondovka v historii....BANG. Beru na milost i Vyhlídku na vraždu z Moorem.

Zabíjení (1956)

Je vidět, že Kubrick teprve zrál, ale i tak přinesl tehdy již prošlapanému žánru noir něco málo nového. Vloupačkový film s coenovským koncem. Film má spád, dá se skouknout jedním dechem, o čemž svědčí to, že jsem si ho pustil po půlnoci s vědomím, že u něj usnu ale nestalo se. Plejáda postav je dobře namíchaná, přičemž nejvíc zapůsobil manželský pár Cook/Windsorová, který se ve vhodný moment stane středobodem filmu. Hayden byl spíš hezoun na okrasu, který na můj vkus mele pantem trochu moc rychle, aby zamaskoval toporné hraní. Celkově příjemná záležitost v daném žánru. Po hluchých létech bylo třeba zase přinést brutalitu na stříbrné plátno.

Fitzcarraldo (1982)

Nad očekávání povedený dobrodružný film. Výprava jak stehno, pravda trochu líné tempo jak proud v ramenech Amazonky ale skvělý dějový zvrat ve finále a neočekávaně vtipný konec. Kinského postavě sem opravdu uvěřil ten obdiv k opeře ještě víc než  hrabětem Gorc a Teleke (z Tölökö) dohromady.

Un témoin dans la ville (1959)

Velmi dobrý thriller. Ventura na začátku "kladný" mstitel, který se vyvine v zavrženíhodného vraha. A ve výsledku tak plodí další mstu. Svým pronásledováním nebohého taxikáře vytváří skvělé napětí, a jeho kukuč krásně vyjadřuje pohnutky, které ho v očích diváka přetváří na ryzího záporáka. A ty dynamické (na svou dobu) honičky v autech dávají filmu skvělý spád. Moc pěkné.

Elmer Gantry (1960)

Tak si tak říkám, že kdyby Tonda Zápotocký prodal svůj námět do Hollywoodu, mohl být z Rudé záře nad Kladnem docela povedený film. Co tím chci říct? Že tohle je protivně vtíravá, plochá a jednostranná propagace představy křesťanského patentu na rozum, spravedlnost a vlastně všechno na čem stojí civilizace bla bla bla, zatímco ateismus je zatemněnost, nesnášenlivost atd. atd. Zkrátka mi to dost připomíná to bolševické dílko, jen v bledě modrém a oděnném do sutany. Nicméně díky hereckému úsilí hlavní dvojice jsem překonal tak 5x chuť to vypnout a vydržel do závěrečných pár minut, které pomohou trochu dostat ten náboženský odér z hlavy. Nějak mi to připomnělo masakr z Carrie, ale to je asi fakt mimo. Nicméně zde alespoň trochu to estrádní pánbíčkářství dostane dějový vývoj, bohužel pozdě. Můžu směle říct, že jsem se v životě necítil být tak hrdým neznabohem.

Mrtví muži nenosí skotskou sukni (1982)

Jo, tak tohle je střihová nostalgie s příměsí zadní projekce pro tvrdé jádro vyznavačů noir filmů. Jelikož asi tak polovinu filmů, které si snímek dobírá jsem viděl, tak musím říct, že tvůrci si na ně došlápli v podstatě dobře, byť by to šlo asi i víc. Martinovi dialogy s mrtvými kolegy jsou důstojné, občas trochu suché, nicméně vytváří dobré gagy, přičemž ústřední parodie na detektivní školu v čele s dílem Raymonda Chandlera, jehož dílo jsem kdysi také zhltnul, filmu vychází. Takže za mě dobrý.