Poslední adresa (1970)

Opět stylově syrová post-noir detektivka ve francouzském stylu. Film je působivým vykreslením prostředí prolezlého klientelismem a korupcí, kde může uspět pouze neoblomný tvrďák Linova stylu tentokrát doplněn sympaticky naivní mladou Jobertovou. Na místě jsou tradičně skvělé herecké výkony v kombinaci s dramatickým vykreslením policejní práce, jdoucím "až na kost" a notnou dávkou napětí, díky čemuž film rozhodně stojí za shlédnutí, zvláště pro fanoušky žánru. Mezi zajímavé scény patří např. sekvence honu na pedofily.

Muž bez hvězdy (1955)

Kterak podnikatelský chtíč bojuje s ostnatým drátem. Lehce originální western staví diváka před dilema dvou pohledů na chov dobytka, přičemž vykresluje skutečné "kovbojství" v dobách jeho největší slávy a jeden primitivní vynález, který mu (mimo jiné) učinil přítrž. Film pozvedá pochopitelně Kirk Douglas hrající svůj standart, tj. podle potřeby milovníka, drsňáka nebo komedianta. Snímek je místy neobyčejně drsný, jindy pravda infantilní v rámci žánru viz vystřelování pistolí z rukou atd., celkově však nadprůměrný.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Pokračování je až přespříliš klasickým rodinným thrillerem tj. násilí aby dospělí neusnuli a děcka se nepo.....neměli trauma. Víc než kochání trykovými dinosaury si člověk musí přetrpět propíráním partnerských a rodičovských etud protagonistů ( Spielbergův podpis) a pár tuctových záporáků, kteří jsou zde z jednoho jasného důvodu. Celé to působí jako poloviční béčko, které zachraňuje pouze to, co si odneslo z prvního filmu.

Miluj mě něžně (1956)

Kingův herecký debut ve westernu druhé kategorie, typickém pro 50tá léta. Celkově není film úplně špatný, Elvisův herecký netalent zde není v každém záběru, takže je to i koukatelné ale jinak ničím vyjímečné. Čili vlastně jediný důvod proč na to člověk kouká je zase Elvis. Ale musím uznat, že scéna, kdy zpívá na jarmarku "Let Me" mě pobavila jako dlouho nic.

Spirit (2008)

Film charakterizuje nepříliš zajímavý příběh, rádoby noir, a mizerná režie. Jinak zde však Miller ztrácí jakékoliv zábrany a převádí svou šílenost obrázek po obrázku z papíru do filmu, což působí zajímavě snad hlavně vizuálně, ve všech ostatních aspektech se však jedná o naprostou "ptákovinu" u které se ani nepobavíte nad tím, jak ti herci toporně pronáší své repliky ve snaze aby už to měli za sebou. Divák se snad jen může pokochat tím, jak zrál herecký "talent" Stany Katic.

Tetovaný (1968)

Odpočinková francouzská komedie. Půvab filmu tkví v kontrastu dvou představitelů různých žánrů. Cením především Jeana Gabina, který ačkoliv komedie byla doménou Funése a jeho chladný vztah k němu a vůbec jeho stylu hraní byl známý, ztvárnil svou roli (napsanou bezesporu jemu přímo na tělo) nezapomenutelně bravurně ve stylu Tuláka Archimeda. K tomu samozřejmě Funés hraje svou klasiku. Důkaz paradoxu, že napjaté vztahy na place mohou vyplodit příjemný film.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Moorova důstojná rozlučka s bondovskou sérii. Oproti Moonrakeru nebo Chobotničce o něco vážnější a především drsnější. Výrazný zlosyn Walken se svým originální plánem vs. Moore, jenž se filmem snaží již jen proplout svým hereckým standartem, jelikož jak sám prohlásil :"Tohle už nebyla bondovka". Většina scén opět originální např. útěk na hasičském voze (i když netuším z jakého logického důvodu) nebo vzducholoď na mostě a kontroverzní masakr v dole. Mínusem snad jen pár hrozných hereckých výstupů.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Až příliš okatě vybraný Thunderball. Není tam původní Moneypenny ani Q, a místo toho roztržitý Edward Fox jako hlava MI6 a Johnny English jako bondův podržtaška. Na druhé straně celkem povedená akce, pár vtipných momentů, slušný hlavní záporák a skutečně výborná sekvence se žralokem.

Chobotnička (1983)

Mám rád Bonda, a mám rád i Rogera Moora jako Bonda s jeho typickým nadhledem. Bohužel heslo "nikdy neříikej nikdy" už stěží rozdýchával Sean Connery ve stejnojmenném filmu. Prvním problémem je pochopitelně již značně sešlý Moore, který se sice snaží působit vitálně seč může ale už mu to stěží kdo uvěří, včetně jeho samého. Druhým a markantnějším je až přespříliš infantilní styl některých scén: Cirkusácké prostředí, závěrečná bitva na hradě, agenti převlečení za KLAUNY. To už je i mimo Mooreovskou škálu snesitelnosti. Na druhé straně zůstaly na výši kaskadérské kousky a akční scény, které jsou místy působivé a dechberoucí - průlet hangáru nebo bitva na letadle, a humorné a nápadité prvky - letadélko v koňské zadnici, honička tug-tugů, "krokodýl", opět Q a jeho dílna a pár dobrých hlášek. Po skvělém "Jen pro tvé oči" přichází poněkud rozpačitější snímek, nicméně stále slušný příspěvek k bondovské sérii.

Zachraňte pana Bankse (2013)

Film orientovaný především na humor vyplývající z kontrastu cynické a jedovaté spisovatelky a rozšafného krále kresleného filmu (své doby). Zápletka nevyústí v nic překvapivého, snad možná muže zaskočit rozdílnost představ obou hlavních aktérů o zpracování předlohy. Hlavní i a některé vedlejší role jsou velmi dobře zahrané (je třeba mít na paměti, že prim hraje humor a poté fakta), děj je celkem svižný, rozvržení do dvou časových rovin je na snesitelné úrovni a hudba působí skvěle. Snad jen některé momenty jsou až moc disneyovsky naivní. I tak palec nahoru.