Země policajtů (1997)

Vrchol Slayova charakterního hraní vytáhl tento jinak podprůměr k takové lepší oddechovce na jedno shlédnutí. Trochu bizardní...

V pravé poledne (1952)

Zajímavý western, vykreslující aspekty lidské zbabělosti, oportunismu i zakřiknuté odvahy. Stejně tak, že děj ubíhá v reálném čase hodně umocňuje napětí. Pravda, občas zabíhají projevy lidského charakteru až do trochu kýčovité a přeexponované formy, prostě málo uvěřitelné v dané situaci. Upřímně se nedivím, že se scénarista Foreman poté ocitl na černé listině. Ale pravda, příběh má i po letech co říci.

Horizont události (1997)

Slibný začátek a poté až do konce obyčejné vesmírné vyvražďovací béčko. Zajímavé obsazení to vytahuje do koukatelné úrovně alespoň na jedno shlédnutí.

Monsieur (1964)

Naivní a trochu nedotažená veselohra. Gabin, Noire a hezké mladé francouzky. To jsou jediné důvody proč na film koukat.

Gepard (1963)

Skvělá společenská sonda revoluční Itálie a to přímo na tak svérázném území jakým je Sicílie. Výpravné a scénaristicky skvěle pojaté dílo s velkým citem pro detail, skoro bych řekl taková italská Vojna a mír. Pravda, podobné také ve své těžkopádnosti, dané dlouhou stopáží a spoustou postav. Pro ty, kdo chtějí poznat tento z našeho pohledu zasutý kousek historie a nevadí jim vypravěčský styl vícesvazkových dějinných románů, určitě přijíemná povinnost.

Svět zítřka (2004)

Stíhačka, která umí skoro všechno, obří roboti z brakových příběhů komiksového dávnověku a velká mluvicí kebule Lawrence Oliviera? Co na to říct? Avatara už vidět znovu nemusím, tohle ano. Film je technický milník a zároveň podáním výborné retro se spoustou odkazů, u které každý filmový nadšenec-nostalgik přehlédne jednoduchý scénář a dnes již překonané filmové efekty.

Overlord (2018)

Jsem na rozpacích. Ano, na míle z toho páchne béčko, kterému se nějak podařilo zlanařit scénaristu Kapitána Phillipse a investovat peníze, které ušetřila na potenciální přítomnost nějaké celebrity , na kulisách a efektech. Chtěl jsem to přirovnat k lepší verzi takových pseudoválečných sračiček jako Společnost hrdinů nebo Válečná banda, ale asi to budu muset vytáhnout, už z důvodu, že si snímek vysloužil vlastní odpadovou kopii v podobně Nazi Overlord (má to Sizemore zapotřebí?). Takže jako filmová jednohubka, když nemůžete v noci zabrat, proč ne.

Dlouhé loučení (1973)

Tohle nemilosrdně sestřelím. Všechny knihy o detektivu Marlowovi jsem poctivě přečetl, navíc myslím ve správném pořadí a tohle s tím nemá, snad krom kostry příběhu téměř nic společného. Nevadilo by mi přenesení díla do 70tých let, byť to, že hlavní hrdina jezdí v této době nějakým tehdy 30 let starým cadillacem (což má asi evokovat dobu, kterou Chandler popisuje ve svých knihách), jako zbytečný kýč. Co ale film nejvíc zabije, je přetavení zemitě cynického charakteru hlavního hrdiny, v jakéhosi ukecaného Žida, jemuž schází grácie ony ironie, již je je Phil proslulý. Jiná věc je svébytný způsob jakým film pracuje s detaily, jejichž barvitý popis v předloze tady působí zcela unyle, nebo naopak tendečně v duchu doby (boj proti systému, politickému establishmentu atd. atd.). Obojí filmu nijak nepomáhá. A proč sakra Marlowe řeší prvních 10 minut žrádlo pro svoji kočku????

Už je tady zas (2015)

Ta nadsázka a kontrast s dnešní dobou je super. Bohužel film občas (řekl bych ne nezbytně) sáhne k úchylnému humoru. A navíc Fuhrer je místy moc groteskní a také si není příliš podobný. Při prvním shlédnutí v kině výborné vyřehtání, podruhé už bohužel si člověk všimne těch trapnějších momentů.

Zelená kniha (2018)

Malek musel předvést něco úžasného, když trumfnul Vigga hrající tak perfektě Taliána. Nicméně budiž mu oceněním, že bez něj by z filmu zbyla poloviční záležitost, pravda okořeněná dávkou vytříbehého humoru. Film je standartní model dvou kontrastních osobností, vedoucích diskusní bitvu na poli společenských, etických a politických rozdílů, navíc vsazených do žánru "road movie", který nemá moc co nového přinést. A opravdu, v tomto směru nepřinese. Děj v zásadě přešlapuje na místě a je sledem jednotlivých epizodek problematiky rasové segregace, podané typicky hollywoodskou formou od začátku do konce, vkusně obalenou do bodrých i zemitých mouder hlavních protagonistů, jelichž určitý vývoj osobnosti lze považovat za přidanou hodnotu filmu, tedy krom toho humoru okolo.