Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku (1973)

Bylo by vhodné předeslat, že vzhledem ke svému věku jsem už neměl moc šancí viděl film v dětství, tudíž mnou nejímá nostalgie, a nedostavuje se ten efekt odstupu času. A jelikož nejsem vyznavačem humoru ala Fantozzi, a humor ruský mě nechává zcela chladným, přistupoval jsem k filmu s nedůvěrou. Byl jsem ale docela mile překvapen. V zásadě všechna sranda je založena na řemeslně dobře provedených akcích (přistání na dálnici, honička hasičáku s žigulem, nebo nahánění se lvem v Petrohradě), u kterých navíc ve většině figuruje žigulík, a které mají nádech němých grotesek. Mohly by být doslova, jelikož český dabing je tentokrát nemastný, neslaný. Film má spád, jelikož se jedná o jednu permanentní honičku, bez nějakých hluchých a úchylných míst. V porovnání s moderními crazy komediemi, které většinou řadím k odpadu, hodnotím výš. Jednu hvězdu navíc za skvělou sekvenci vybuchující benzínky.

Měla žlutou stužku (1949)

Téměř stejné jako Fort Apache, akorát tady tvůrci už ztráceli soudnost s komickým prvkem. Zvláště rvačka v baru působila dost hloupě a nadbytečně (každý film v té době asi musel mít nalitého ira). Pravda, viděl jsem Wayna brečet (pokud se to tak dá nazvat), takže můžu s klidem umřít a trochu to filmu dodalo drama, bohužel suma sum celý film zabilo několik až příliš kýčovitých či patetických momentů. Trochu to zachraňují dobré dialogy a hudba, takže takový nemastný průměr.

Dunkerk (2017)

To jsem nečekal - absolutní řemeslné retro, a to s naprostou absencí VFX efektů, tudíž Nolan otevřeně hází za hlavu, jestli se do záběru připlete budova z tohoto tisíciletí. Především vyplňuje prostor, na který v takovýchto filmech doposud nebyly technické prostředky a řemeslný cit, nebo odvaha, znalost, po pravdě nevím jak to definovat, ale opět tím posunul žánr někam dál. Časově a prostorem se snaží budovat na pětníku napětí, což se mu bohužel nedaří udržet celý film. Na druhé straně kvituji, že se ve filmu nemotá snad až na jednu situaci, nějaké kýčovité "melodrama". Co vyždímal dokonale, to je především stránka letecká a námořní. Syrové a bez douhých slov, zato dlouze snímané potápění lodí (v životě jsem neviděl ve filmu tolik v detailu potopených lodí), a téměř skutečné letecké souboje bez zeleného plátna, to jsou orgie filmu. Pravda, nedávají moc prostoru hercům, což ale zase není úplná škoda. Střídání časových rovin (země,moře, vzduch) občas režisérovi hodí nějakou příběhovou chybu, na druhou stranu udržují ráznou dynamiku děje, a to mám ve filmu rád. Film je rozhodně neotřelý a to jsem od Nolana očekávál, popravdě však ne, že bude tak "neotřele staromódní", když se pustil do pro něj zcela nového tématu. Připoměl mi filmy jako Příliš vzdálený most nebo Nejdelší den, tudíž palec nahoru.

Tichý muž (1952)

Zpívající milovník John Wayne na irském venkově, kde není zbraní, tedy krom vidlí a pěstí. To vše v režii Johna Forda. Tehnle snímek je zkrátka přizrak Waynovi filmografie. Statson dolů, palec nahoru.

Fort Apache (1948)

Dobrá fiktviní adaptace Castra a jeho sedmé kavalerie. Wayne-Fordova klasika, čili scénář soudrnžnej, na něm vystavena spousta postav a samo sebou výprava jako stehno. Snad jen stylizace pevnosti jen až moc hollywoodsky nažehlená. Každopádně další dobrý kousek z téhle spolupráce.

Hoří v Paříži? (1966)

Velkovýpravné drama, které jako by svým pojetím hladce zapadlo do pomyslné trilogie Nejdelšího dne a Příliš vzdáleného mostu. Hvězdami našlapané k prasknutí, a přitom hrají v podstatě všichni vedlejší role, včetně hereckého barda Orsona Wellese v roli švédského velvyslance. Prim zkrátka představují parádní bojové scény proložené scénáristicky dobře podaným politickým handrkováním. Nepříjemným překvapením, snad přímo šokem je, že film je celý film je v originále předabován do angličtiny. A poporavdě poslouchat francouzské odbojáře mluvit jazykem nějakého studiového dabéra zážitek dost kazí. Merde!

Žid Süss (1940)

Výprava, a především skvělý výkon Ferdinanda Mariana. Takhle se má dělat propaganda.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Příjemné překvapení, zvláště po zklamání z posledního "plnotučného" přírůstku. Hlavně jsem rád, že tvůrci zase neopajcovali některý z předchozích dílů, ale místo toho vrazili do série stylový a nenásilný dovětek, u kterého jsem měl skutečně pocit, jako by byl od začátku součástí původních filmů. Originální postavy, skvělé prostředí a nápady - stylizovat planetu jako tichomořský atol a chodícími tanky AT-AT nebo taranování hvězdných křižníků, to je skutečně zhmotnělý sen každého pravověrného fanouška. Vlastně tak působí celý film, jako by ho tvořila parta těchto skalních cvoků podle dopisů dalších podobně postižených a na rozdíl od Abramsova příspěvku to prostě působí parádně.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Technicky revoluční, scénářem a námětem geniální film a naprostá srdcová záležitost, nad kterou i dnes člověk uroní slzu. Prvotina, kterou se Pixar zapsal do nekonečna dětských srdcí a jistě ještě dál..

Střelec (1976)

Duke odjíždějící na závěrečný souboj v koňce jakoby vyprovázel na věčnost americký western.