Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Trochu jakoby část tvůrců chtěla natočit seriózní detektivku a druhá část se to rozhodla okořenit Tomem Cruisem a pár (humornými) akčními scénami. Tedy se natočily dvě "představy", rozstříhaly se a slepil se z toho Jack Reacher. Tom Cruise hraje v podstatě to samé jako v Zatím spolu,Zatím živi, Rosamund Pike vystupuje o něco lépe v rámci téměř stejného prostoru jako Tom a parta záporáků z východu je jen jen maso na zmlácení (nebo odstřel). Příběh je celkové dobrý až na pár momentů, kde se pronáší velká klišé a jednoho jenž zdárné napodobuje němé grotesky s Chaplinem. Zkrátka až na dost tvrdé přechody mezi typickou akční "jednohubkou" a detektivkou ze staré školy je film (v rámci účasti Tom Cruise) povedený. 70%

Elitní komanda zblízka (2012) (seriál)

Celkem povedený dokument, jehož kvalitu trochu sráží české pojetí originální produkce, zpočátku hlavně "Bayovsky" chaotická kamera, jenž se kupodivu s každým dílem zlepšuje, a adaptace ilustračních záběrů v českém prostředí (přeci jen krajinu podobnou Kandaháru tu těžko uspokojivě napodobíte). I když tady je to celkem dané. Jinak koncepce pořadu je celkem dobře rozvržená - koncept boje, pomůcky a postupy a nakonec již zmíněná ilustrační ukázka. Půlhodinová stopáž je akorát, vzhledem k tomu co zmiňují na konci recenze, neboť obligátní hodina, kterou by obdobný pořad dostal na cizí kabelovce, by byl pří zpracování pořadu asi příliš (jak pro koho samozřejmě). Terry Shappert hovoří věcně "polopolopaticky", tak aby to pochopil gaučový typ a zároveň aniž by nad tím profesionál musel ohrnovat nos, rozebírá od obecností (na svoje lidi nemířit) až po detaily (signály před vstupem do místnosti), a občas, mimo dabing, předvede svou lámanou češtinu. Po této stránce nemám výhrad. Pořad si nese jakési stigma překlenutí akčně-odborných dokumentů ála Discovery k českému divákovi, jenž je zvyknut na trochu volnější tempo, což je samozřejmě otázka rozdílné televizní kultury . Přesto má cool u mne plus za odvahu pustit se na českém TV trhu do něčeho takového. Hodnocení 75%

Krycí název Oděsa (1974)

Špionský thriller ze staré školy okořeněný "novou vlnou" 70tých let a pro mne osobně příjemné překvapení. Podstata thrilleru je zde splněna doslova a do písmene, neboť film drží diváka napnutého začátku až do konce. Skvělá atmosféra - poválečná chobotnice nacistické organizace, agenti Mossadu, Simon Wiesenthal, fajn herecké výkony Voighta jako obyčejného člověka jenž se rozhodne pomstít a Schella jako skalně přesvědčeného nacistu, scénář jednoduchý a přitom celkem propracovaný a i ta (skutečně) trocha romantiky je tam na místě. Zkrátka doporučuji.

Bitevní loď (2012)

Tenhle film vám od začátku do konce dává najevo, že je recesistním spojením asi milionu filmových odkazů a narážek ,cílených klišé a kapkou "střelené" originality u něhož se má především člověk dobře bavit a to mu skutečně jde. Filozofie je taková, že není nutné přemýšlet, proč mají obří bojová plavidla fyzikalní vlastnosti asi jako motorový člun na Vltavě, nebo že z desperáta povaleče se stane šmahem důstojník (nebo....), když vidíte jak lidstvo drtí Emzáky taktikou stolní hry,či když to důchodci rozbalí za hudby hudby AC/DC, zkrátka se musíte smát a pustit uzdu vzrušení. Oproti Transformers je film více přehledný a bere se o něco méně vážně a proto je tak dobrý. Možná je to krátkodobé nadšení ale zatím palec nahoru.

Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem (2012) (TV film)

Cameronova "definitivní" tečka v záležitosti Titaniku. A myslím že důstojná. Muž, který (přiznejme si) nejen svým filmem odstartoval celosvětový fenomén Titaniku, teď s partou vědců i nadšenců zakončuje svou dlouholetou práci a koníček. Jen to mohlo být místy méně polopatické.

OSS 117: Ztracen v Riu (2009)

Celkem dobře postavené na detailech výpravy, pakliže divák pozorně vnímal klišé starých bondovek a jiných klasických filmů o špionech, nicméně film zde často ztrácí nit a nechává děj vyplňovat pouhou suchou stylizací 60tých let a netradičními, avšak stejně suše podanými (a po čase předvídatelnými) postřehy hl. hrdiny. Dále bohužel jen pár dobrých gagů jako záležitost s krokodýlem a jinak zklamání. Na zparodování Bonda nestačí bejt Francouz. Ale Dujardin i Hazanavicius jsou sympaťáci,takže to budu brát jako lepší průměr (68%) , zvlášť když vím, že umí udělat skvělý film.

Umělec (2011)

Výtečně podaný ohled za dobou němých taškařic a povstávajícího Hollywoodu. Film skutečně neplýtvá slovy, avšak výmluvný je až dost, zvláště, když ukáže kolik vět bylo tehdy možné (či spíše nutné) vyjádřit pár úhozy rukou, což se zrcadlí v hereckých výkonech, jež dávají prostor přednostem/řádění obou herců (Dujardinův úsměv by zbořil i zeď). Technické zpracování plně kopíruje koncept meziválečných filmů, jen občas problikne moderna a zase rychle zmizí. Hudební doprovod ve znamení dobového jazzu,swingu či charlestonu je už jen pochopitelnou leč stejně vděčnou třešinkou nakonec. Pro všechny milovníky meziválečné filmové éry (a rozhodně nejen ty) úspěch zaručen. 5. hvězda je za razanci a odvahu a přesto sympatičnost a skromnost s jakou se film nese světem.

Škola tance a šarmu (2005)

Romance lehčího rázu než třeba Prázdniny,přesto příjemně laskavá i dojemná a místy decentně humorná oddechovka s charismatickým obsazením podávající slušné herecké výkony (Carlyle přesně ví, co má hrát),povedeným prolínáním dějových rovin a vydařeným hudebním doprovodem.77%

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Příběh je značně přímočarý,vlastně je to jízda prostředím vizuálních efektů (zde není co vytknout) a konverzačního souboje Holmese a Watsona,jenž to zdrojem jediného humoru,nějaká (nedej bože spletitá) zápletka,nad kterou by si divák mohl lámat hlavu společně s postavami,jde mimo.Na druhou stranu,film jasně dává najevo,že větší ambice nemá.Škoda. Když uznám,že jsem v jedničce akceptoval Ritchiovský výklad "dedukce" (který hrdinovi slouží především k rozdávání ran),pak ve dvojce již přechází/ujíždí spíše k senzibilizmu.Heroických scén,umocňovaných zpomalením, přibylo.Snad jen dodám,že již v předchozím filmu jich bylo moc. Pravda,že na co film vsadil to vyšlo,ať už to jsou digitální města,stroje a scenérie,která jsou výtečně propracovaná až k dialogové bitvě mezi hlavním protagonisty,která občas plodí skutečné perly, a některým povedeným situačním gagům. Otázka je,kdo si s tím vystačí. P.S:Scházel mi tam ten obří Francouz z jedničky.

Haló, haló! (1982) (seriál)

Kterak se zdravým rozumem obtočit kolem jednoho stejného tématu 86 dílů seriálu,tak aby si člověk řezal od prvního k poslednímu.Zdroj geniální parodie války a nezapomenutelných hlášek typu: „To jsem já,Leclerc" „Bodré podoledne" „Heil Mussolini".Tohle je prostě srdcovka.