Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Těšila jsem se na film, jež změnil generaci. Po zhlédnutí se ptám pouze na jediné. Proč sakra? Snad nejsem schopna pochopit jemné nuance v záběrech MF, snad jsem jen nebetyčně tupá. Možná, jenom možná, je to ale jen jedna velká napumpovaná bublina, která potřebuje jenom špendlík. Nic na tomto filmu se mi nezdálo ani velkolepé, ani smysluplné. Forman zjevně viděl psychiatrickou léčebnu jenom na obrázku. Já ne a mohu říci, že v porovnání s realitou zde není nic, co by mělo vyvolat jiný pocit, než zklamání.

Temný úsvit (2006)

Byl jednou jeden letec, celkem hajzlík, kterého ti kluci pitomí z amerického velení poslali do Laosu trošku to tam profackovat. Jak to tak bývá, v Hollywoodu tuplem, náš šikulka ztroskotal, pak ho drapli, šoupli do kobky. Po čase se mu tam začali housenky k snídani zajídat, tak bafnul kámoše a dal se na útěk. Jenže, jako správný američan to nedomyslel. Chudinka malý bloudil pěkně dlouho pralesem, zhubnul pár kilo, přibral pár koleček a nakonec ho zachránili kámoši. Ano, tak jednoduché. Pokud je ovšem za kamerou Herzog, před kamerou Bale(mimochodem klobouk dolů za tys housenky), vedle Balea Zahn a za orchestrem Badelt, může z toho být něco úžasného. Při sledování konečné scény má i cynik chuť tleskat s davem. (Ano, bohužel i tentokrát vím o čem mluvím.) Pánové klaním se.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Velice rozporuplný snímek. Na jedné straně zajímavý námět, skvělí herci (ano, i ten Pitt), úžasná práce počítačových techniků a kosmetiček (klobou dolů, lidičky). Na straně druhé neúnosně dlouhá stopáž a pocit nemastna. Nemohu si pomoci, ale i mě napadlo asi tak dvacet lepších variant na ukončení. Zdálo se mi zcela zbytečné sledovat Benjamina až do mimina. Považuji to za nevyužití potenciálu. Kdyby se totiž děj usekl tak o třicet minut dříve, vyhnul by se scénárista připomínání celé myšlenky na konci. Vyznění zatloukli do země. Přesto ale slušná osmdesátka. Dvacet za Kate, dvacet za Brada, čtyřicet za maskéry.

Chraň i malá zvířátka (1998)

Kluci hrají jak umí a je to zatraceně dobře. Doporučuji všem Baleheads. Zbytku světa ovšem nikoli, zdlouhavé, divné a konec křečovitě dramatický.

Sen noci svatojánské (1999)

Divadlo nepatřící na filmové plátno. Skvělí herci netušící, co mají dělat. Snad krom Everetta a zejména Tucciho. Ti dva skutečně vědí, co to znamená Shakespeare. Jeho slova jim sedí v puse, jako puberťačce na zdi plakát hezounka. Velký nevyužitý potenciál co se zbytku týká. Ať už je řeč o hercích, hudbě či exteriérech. Plýtvání.

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Kdy už si někdo konečně povšimne, že Nicolas Cage neumí hrát?! Kolik toho musí ještě spáchat proti zákonům vkusu, aby ho už někdo chytil za flígr a vyrazil po kebuli do chodníku slávy?! Ten člověk umí dvě grimasy, z čehož jednu jenom když ho někdo nekopne. Pokud už mu někdo chce dát šanci, fajn, když to musí být, ale proč, bože proč, do role Itala?! Tvůrci každopádně ukázali smysl pro humor a rasovou volnost. Nakonec jak jinak by mohli do role řeckého taťuldy šoupnout Johna Hurta? Nebo ještě lépe Christiana Balea. Je to bezpochyby talentovaný sympatický a značně oduševnělý herec, ovšem v roli připitomělého Řeka bažícího po Penelopce? To ani on nedokáže. Nemluvě o tom, že jím projevené sympatie k oné dámě se vejdou sotva za nehet. Výraz: Babičko, to víš že ti splním poslední přání má do romance daleko. Nemluvě o tom, že kvůli téhle nepromyšlené v****** ukázal holé pozadí. Hanba! O válečných scénách se odmítám bavit. Pět chlapů předstírajících celou jednotku a jeden kéžby hezounek předstírající temperamentního chlapa. Fuj.

Laurel Canyon (2002)

Velice vkusná, inteligentní a řemeslně výborně ztvárněná podívaná pro všechny, kdo mají cit pro psychologický žánr.

Království ohně (2002)

Postapokalyptické sci-fi lomeno fantasy. Tyto tři pojmy ve mě pokaždé vyvolají pocit hladu, jaký museli cítit herci, jež se rozhodli pro tento snímek. Klišé kam se podívám, herci stojící hluboko pod prahem svých schopností a výřečný sevědomý režisér. Osobně bych si na jeho místě hodila mašli už v momentě, co si několik lehce cynických diváků z řad obecenstva zhnuseně odplivlo při závěrečném nevyhnutelném odchodu do slunce západu.

Equilibrium (2002)

Čekala jsem kravinu a hele, ono nic. Pro změnu zde vidíme, že i postapokalyptické sci-fi může obsahovat hlubší myšlenky, podtexty a herecké výkony. Nejdříve jsem na Chrise a Emily proklínala, do čeho to vlezli, ale po zhlédnutí mohu jen blahořečit. E. pokládám za elegantní útok na Matrixe. Důkaz že i v černých hábitech a ocelové budoucnosti lze působit něco jiného, než dávicí reflex. Mimochodem opět pochvala hlavnímu páru. Emocionální vývoj Chrisovy postavy pokládám za působivý. Jeden úsměv prolamující masku a rázem vyvalíte oči. No pokud jste romanticky založené dámy, pokud ne, pak mě nyní patrně pokládáte za hysterku. No a co! Nestydím se, že jsem si zavzdychala při romantické scéně. Stálo to za to!

Nový svět (2005)

Nuda, nuda, hezká(ne krásná, pouze hezká) krajinka, zpocený Farrel, prapodivná hudební smyčka, mírně pedofilní režisérské sklony, podmračený Plummer, snažící se Bale a experimentování s kamerou, jež postrádá smyslu. Asi tak.