Ad Astra (2019)

Opravdu film na odpočinek a meditaci, který rovněž slouží ke kochání se z vesmírné nádhery. V dnešní době jsou takovéto pomalé filmy raritou a příjemnou změnou, takže hodnotím vysoko.

Stalinova kariéra (2005) odpad!

Co je na tomto příběhu pravdivého? Snůška lží a vymyšlených citátů, snažících se očernit snad úplně všechny. Jedna lež za všechny: v dokumentu se tvrdí, že po druhé světové válce Stalin získal východní Evropu, kde vládl SSSR více než půl století. Takovýmito lži a dalšími polopravdami je nasycen celý dokument. Nejvíc mě ale vytáčely právě ty "citáty" kdy jako kdyby promlouval Hitler a bylo řečeno něco, co by nikdy říct veřejně nemohl, protože by tím ztratil doma kredit. To samé tedy asi bude platit i o Stalinovi, jenže to nemám jak ověřit. Záběry pěkné, to je tak vše. Přeskakování o x měsíců či let dopředu, neprovázanosti v dokumentu, vytržené události z kontextu doby a ukrutná snaha nezmínit byť jen jedno pozitivum o Sovětském svazu. Už se těším na dobu, kdy se o Stalinovi a Hitlerovi bude mluvit v širším kontextu, bez propagandy, lží a polopravd. Nikoli s cílem udělat z nich naprosté satany a přizpůsobit tak tomu dokument s tím, že budou zmíněny jen ty největší prasárny, ale podívat se na to také z jiného úhlu pohledu. Zhodnotit, co fungovalo, co nefungovalo, zamýšlet se nad kontextem doby, chováním zahraničních politiků a podobně. Brečíme tady nad propagandou Hitlera a Stalina a přitom Spojenci mají propagandu úplně stejnou - plnou lží a bezohledné démonizace. Hitlerův režim démonizoval demokracii a komunismus, Stalinův režim démonizoval fašismus a kapitalismus a současný ("kapitalisticko-demokratický") režim démonizuje Hitlera a Stalina, přičemž si hraje na nejsvobodnější a nejobjektivnější režim všech dob. Jeho využívání lživé propagandy je ale často stejně nechutné, jako bylo za obou dalších zmíněných režimů. Jeden režim vraždil Židy, druhý svoje vlastní lidi a třetí Vietnamce a obyvatele Středního východu. Mají si tyto režimy navzájem co vyčítat? Zkuste si natočit dokument s názvem "Co se Hitlerovi a Stalinovi povedlo?" a novodobí cenzoři vám neumožní dokument prosadit. Zamysleli jste se už někdy nad tím, proč Hitler a Stalin jsou tak strašní darebáci, ale největší válečný štváč v historii Napoleon je udatný a čestný vojevůdce? Ne? Tak já vám to řeknu; všechno je jen otázka pohledu a interpretace a hlavně - politických cílů. Myslíte si, že vybombardovat celé Německo a Japonsko včetně civilistů je super hrdinský a udatný čin, který vyhrál "té dobré straně" světovou válku? Kolik tisíců lidí zemřelo v napalmové agónii? Aha, o tom se vlastně nemluví. No jo, proč by taky. V nacistickém Německu přece taky nemluvili o koncentrácích, v SSSR se nemluvilo o gulazích, tak proč by Spojenci mluvili o vybombardování civilních měst bez vojenských cílů a proč by USA mluvilo o vraždění ve Vietnamu a na Středním východě nebo o detonaci svých činžáků?

Gentlemani (2019)

Na tomto filmu neoceňuji pouze velice originální děj a zajímavé nápady, ale i nenápadné vsuvky o absurdnosti dnešní americké společnosti (přehnaná citlivost na "rasismus", white-guilt zfetovaných amerických liberálů, židovské alegorie). Ritchie opravdu potěšil. Je radost zjistit, že v Hollywoodu zbyl někdo normální.

Následky přelidnění (2010) (TV film)

Co je humánnější, zavést limit na počet dětí v rodině a předejít tak stavu podobnému tomuto dokumentu, anebo si hrát na "superhumanisty" a nechat to zajít do takového stavu celoplanetárního utrpení všeho živého? O regulaci porodnosti se musí co nejdříve začít mluvit v nejvyšších patrech politiky. Optimismu už bylo dost, je na čase zachránit budoucnost.

Česko-německé století (2018) (seriál)

Myslím, že jsme si s Němci fifty-fifty. My jsme jim konfiskovali domy, oni nám nezaplatili reparace za druhou světovou válku. Nemáme si s nimi co vyčítat a opravdu je čas na usmíření. Sudetští Němci s námi mohli žít v klidu a míru, ale rozhodli se připojit k Hitlerovi, chtěli patřit k "Velké Říši". Paradoxně po válce jim to bylo prostřednictvím vyhnanství umožněno, přestože ta Říše už nebyla tak velká, jak by si bývali přáli. Ovšem Němci se z historie nepoučili a vytvářejí si ze své země dlouhodobě neživotaschopnou multikulti utopii, jakou byla i První republika. Aby se tam náhodou v budoucnosti neopakovalo to samé, co v poválečném Československu... Dokument ujde, ale šlo z něj vytěžit víc, zejména mohlo být zpovídáno více lidí.

Párty Hárd (2019) odpad!

Zhruba jsem věděl, co od Pohla očekávat. Myslel jsem ale, že do koktejlu nechutností nalije ještě trošku smysluplného děje a nějaké hlubší myšlenky, jak tomu činí v některých svých repových textech. Že se to alespoň svojí povahou bude trošku podobat Nymfomance. To se mu ale opravdu nepovedlo. Když to srovnám právě s Nymfomankou, lze konstatovat, že Párty Hárd jen vycedilo ty nejúchylnější scény (ke kterým ještě něco přidalo), a naopak zanevřelo na ty, které byly k zamyšlení. Pro cílovku (mladí lidé 15-21 let s IQ mezi 0 a 100) to je ale asi dostatečně kvalitní komedie.

Nymfomanka, část II. (2013)

Ten konec to celé úplně zničil, jen podtrhl Trierův cynismus - šlo z toho vytěžit víc. Takhle bylo vše převráceno naruby.. Jinak bych dal 4, to filozofování se mi místy líbilo. Navíc je film velice zajímavě natočen, co se týče režisérského stylu.

Volyň (2016)

Žádný příběh, pouze vykreslení surovosti a animality zfanatizovaných bláznů. Odporné a nechutné - fakta neznám, takže těžko usuzovat, jaká byla realita. Film očividně zaměřený proti nacionalismu, i když zde opět hrál roli spíše extremismus, šovinismus a militarismus. Láska k vlastnímu národu neimplikuje nenávist k národům ostatním. Válka očividně jen odkrývá v lidech to nejhorší a válkychtivým bláznům není proti srsti žádný typ propagandy.

Le Mans '66 (2019)

Fantastické! Po dlouhé době vyšel z hollywoodské dílny pořádný film bez novodobých agitací a americké tuposti. A byl u toho také můj nejoblíbenější herec Christian Bale, který jistě nezklamal, přičemž Matt Damon zdatně sekundoval. Od Mangolda obrovské překvapení. Film prakticky nemá hluché místo, dialogy jsou cítit starými dobrými časy, kdy byli lidé ještě normální a po válce si vážili maličkostí, jelikož znali křehkost života a pomíjivost vzácných okamžiků. Tento film přinesl také několik krásných poselství. To první vypráví souboji business vs. člověk, který vyhrává prvně jmenovaný. Druhé je o nezdolné vůli, sebeobětování. A ten třetí o pokoře a zvládnutí mužského ega. Vše zaneseno do reálného prostředí příběhu podle skutečných událostí. Nezbývá než poděkovat tvůrcům, natočit v dnešní době tak krásný, povahou tradiční film, je opravdu chvályhodné.