Vlastníci (2019)

12 rozhněvaných mužů po česku. Za mě příjemné překvapení, dobré vykreslení českých povah a místy i vtipné.

Lepší pozdě nežli později (2003)

Pěkné a milé, ale příliš zdlouhavé a roli Keanu Reevese zkrátka nelze věřit. Závěrečnou půlhodinku umazat a dal bych čtyři.

Chicagský tribunál (2020)

Dá se říct, že z toho scénáře bylo vymáčknuto naprosté maximum. Ale ani to nestačilo k tomu, abych dal více než 3 hvězdy, scénář je zkrátka, nudný, slabý. Od začátku jasné stanovení "dobra a zla" - dobří hippíci, bojující za světový mír, Černí panteři, rasisticky utlačovaní a vraždění bělošskými policisty vs. zlý (bělošský) politický establishment - mi také moc neimponovalo. U tohoto sporu ale naštěstí nestraním ani jedné straně, takže jsem se na to mohl dodívat bez záchvatu vzteku, což se mi u netflixovských agitek často nestává. Polické zaměření Netflixu je bohužel do očí bijící, vybírají si pouze tématiky, které se jim hodí do krámu. Ale já to nevzdám, věřím, že jednou najdu netflixovský film, ze kterého neucítím žádnou pachuť politiky. Nebude to však jednoduché, obzvlášť teď, když Oscara bude moci získat jen snímek, ve kterém hlavní roli hraje nebělošský neheterosexuální jedinec.

Norimberský proces (1961)

Ano, přesně takhle by měl vypadat historický dokument. Pěkně názory ze všech stran a žádná jednostranná agitace. Z mého pohledu výborně vyvážené a zbývá jen na divákovi, jaký si o tom udělá názor. Žádná manipulace a snaha diváka nasměrovat tam, kam by si žádal politický diskurz. Tvůrci historických dokumentů dnešní doby by se měli inspirovat.

Sociální dilema (2020) odpad!

Ajajaj. Parta mladých lidí, které dříve nezajímalo nic jiného, než jak co nejrychleji, a pokud možno co nejméně pracně, zbohatnout, najednou zpytovala svědomí a mluví nám tu o tom, jak strašnou věc pomáhala vytvořit. Diváka první polovina baví, jednoznačně souhlasí se všemi negativy sociálních sítí a jejich špatnému vlivu na děti, budování závislosti atd. Říká si, že by konečně na Netflixu viděl něco jiného než (skrytou) politickou propagandu. Ale tato krásná iluze se v druhé půlce naprosto rozplyne. Algoritmy sociálních sítí, na jejichž vytvoření se lidé z dokumentu podíleli, nám prý ukazují jen to, co bychom moc rádi chtěli vidět, a to kvůli profitu z reklam! Je to snadné jak facka, čím více nás baví sledovat videa, tím více reklam nám tam naperou, tím více vydělají. Samozřejmě nemají zájem na tom, aby se nám na FB zdi ukazovali něco, co by pro nás nebylo příjemné nebo by nás nebavilo. No proč asi? Nepodívali bychom se na to a ztratili bychom zájem, korporace by přišly o svoje zisky! Význam algoritmů je nasnadě - vytřískat co nejvíce peněz za reklamu. Není to překvapivé, naopak je to jasné, ale proč to najednou těm dobrým lidem z dokumentu začalo tak šíleně vadit? Dostáváme se do finální třetiny dokumentu, který se opět odkopal jako politická agitka. Oni přece nechtějí, aby se nám na zdi zobrazovaly informace, které nás utvrzují v našich názorech, protože existuje velké riziko, že mezi nimi bude fejk ňůs! A fake news a dezinformace jsou špatné, štěpí společnost, lžou, pravda neexistuje a bla bla bla, klasické kydy, které čteme denně v médiích. Prosťáček by si řekl, no jasně, zrušíme algoritmy, společnost se přestane štěpit a bude z nás krásně spojená, spokojená společnost, která bude informována jen o pravdě a všechny lži nadobro zmizí z povrchu zemského! Jedná se o očividný nesmysl. Hlavní problém totiž vznikl v tom, že tvůrci si uvědomili, že sociální sítě místo toho, aby lidem ukazovaly "jedinou a nevyvratitelnou pravdu (kterou určí KDO???)", tak jim ukazují různé fámy, dezinformace a konspirační teorie. Samozřejmě všechny fámy, dezinformace a konspirační teorie jsou jasně v dokumentu definované. Je to cokoli, co šíří Rusko a Čína. Takže bohužel, opět je v tom politika, Netflix nezklamal. Po tuně jeho seriálů, kde protěžuje černé herce v roli Achilea a podobných klasických černošských legend, po výborném seriálů Cuties (který přece není pedofilní, nevěřte konspiračním teoriím!) a dalších skvělých, pravdou a dobrými úmysly se blyštícími veledíly, seriály a filmy, si tvůrci Netflixu uvědomili, že zkrátka ne všichni jim ty jejich sračky žerou, že ne všichni žerou sračky dalších mainstreamových médií a kanálů, že tu naopak vzniká početná skupina lidí, kteří se snaží dohledávat si informace jinde. Jasnou otázkou bylo, jak je možné, že se k těm alternativním informacím lidé dostanou, vždyť jsou to tupé ovce, které musíme ovládat jen my svojí univerzální pravdou?! Odpověď byla jednoduchá - mohou za to algoritmy sociálních sítí, které je k těmto informacím nasměrují samy, protože vidí, co je zajímá a nabízí jim tak další a další alternativní zdroje. Lidé toho vědí více a více o podvodech politiků a různých prasárnách mocných, jejich agendách a plánech. A mohou za to algoritmy. No jo, ale když člověk nabyde podezření, že mu v médiích neříkají úplnou pravdu, snaží se informace si dohledat sám. Dohledá si třeba jednu a k dalším by se nedostal, nebýt právě těchto super algoritmů. Takže vlastně tyto algoritmy díky tomu "podrývají svobodu a demokracii" (jak je řečeno v dokumentu). Haha, o jaké svobodě a demokracii to vlastně mluvíte? Asi by si představovali svobodu a demokracii tak, že existuje jen jedna univerzální superpravda a další informace jsou mazány a potlačovány jako fake news, konspirační teorie či dezinformace. To by se jim určitě moc líbilo. No, takže bych to shrnul, že to je super karma. Parta blbečků chtěla rychle zbohatnout, což se jim podařilo díky vynálezu algoritmu. Díky tomu upoutali pozornost lidí a vydělali miliardy na reklamách. No jo, ale co teď? Miliardy máme, teď to chce ještě tu moc, peníze už jsou nuda. A ouvej, ony nám ty algoritmy štěpí společnost, takže ji nemůžeme ovládnout celou, vždy bude část lidí díky těmto algoritmům vědět, že jsme nenažrané a mocichtivé svině. Tak to ne teda, špatný algoritmus, špatný! Ode dneška cenzura, mazání (hatespeech) příspěvků, mazání dezinformací, které my sami určíme jako dezinformace a mazání všech konspiračních teorií, které samozřejmě nikdy také nemohou být pravdivé (dvojčata srazila letadla, nebyly pojištěné proti nárazu letadel a na Měsíci jsme byli, akorát tam trošku foukalo a málem nám to odválo vlajku). Jen MY mocní určíme, co je pravda! Odpad a odporná manipulace, Netflix je MOR!

Nejlepší léta našeho života (1946)

Fantastické! Jsem naprosto nadšen. Takto špičkový film už jsem neviděl, ani nepamatuji. V mých očích vše dokonalé. Je úžasné se podívat na dobu před dnešní kalijugou a uvědomit si, že opravdu byly doby, kdy lidé ještě neměli mrtvé duše (i když bylo po válce!) a chovali se vznešeně. Skvělý pocit.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Davča je dobrej kluk, ale až příliš spoléhá na výplody chorých mozků z Bruselu. Takže jaká je realita: jediná šance je pouštět tyto typy filmů dětem po všech základních školách na světě, ať všichni lidi už vyrůstají s tím, že nežijeme od toho, abychom byli šťastní. Podstata života nespočívá v neomezeném štěstí jednoho živočišného druhu, ale v udržitelnosti života na naší planetě. Takže ano, ať se již malé děti dívají na tyto dokumenty, budou se bát, budou mít deprese, ale o to větší touhu budou mít bojovat proti tomu a hlavně uvidí lidský život takový, jaký ve skutečnosti je - přírodu-devastující. To je jedna část realistického a funkčního opatření. Tou druhou částí je narvat miliardy dolarů na propagandu do médií celého světa, aby lidé měli maximálně 2 děti. Propaganda musí cílit na tyto scénáře vývoje (nebo spíš zániku) života na Zemi. Lidé budou motivování plodit méně dětí, ubude obyvatel na Zemi a budeme mít šanci něco změnit. Tento proces musí ale probíhat formou doporučení, nikoli formou zákazu mít více než 2 děti - tento zákaz by vyvolal revoluci a zhroucení vlád nebo celých systémů (tedy, jestli někdo už třeba nemá lepší plán, jako je třeba vakcína proti Covidu, že?). Tak a teď k návrhům Davida: 1) obnovitelné zdroje - nesmysl (stavba větrníků a solárních panelů vyžaduje neuvěřitelné množství zdrojů, od křemíku po veškerou energii, která je nutná k pohánění strojů, které staví větrníky, navíc výroba této energie je neuvěřitelně neefektivní oproti třeba jaderkám. 2) Zvýšení životní úrovně lidí po světě, aby plodili méně dětí (Dejve, to Ti hrabe nebo o kolika?). Čím více se budeme snažit zvýšit životní standardy, tím více energií všeho druhu budeme potřebovat. To je snad logické, že životní úroveň se nezvýší stříháním kořínků, ne? 3) Několikapatrové eko-zemědělství - výborný nápad, není co dodat. Akorát než to naučíme Afričany, tak jich bude 6 miliard. 4) Přestat jíst maso - sáhneš lidem na jídlo a končíš, toto nikdo nemá šanci prosadit. Nicméně opatření jako takové by skutečně mělo pomoci, pokud se podaří vyvíjet rostlinné produkty, které umožní plnohodnotný a zdravý život, a zároveň budou dostupné, je to určitě možnost a cesta. Btw. PROČ NA VŠECH ZÁBĚRECH, VZTAHUJÍCÍCH SE K REGULACI POPULACE, UKAZUJE BĚLOCHY (NEBO JAPONCE), KDYŽ NAŠE POPULACE DLOUHODOBĚ STAGNUJÍ (resp. klesají), ALE ČERNOCHY, JEJICHŽ POPULACE SE ZVÝŠILA ZA POSLEDNÍCH 60 LET 4NÁSOBNĚ (Z 250 MILIONŮ NA 1,3 MILIARD JEN V AFRICE) NIKDE NENATÁČÍ? Pokud je tento dokument určen jen pro Evropu, tak nic nezměníš, milý Davide, největší bordel (minimálně, co se týče skleníkových plynů) je v USA, Číně a Indii! A zvířata v Africe si zlikvidovali sami Afričané. Takže to běž propagovat hlavně tam, zdar.

Bídníci (1958)

Průměrný film ve všech ohledech. Velké zklamání.

Fokus Václava Moravce (2015) (pořad)

Je to místy velice zajímavé, ovšem nesmírně svázáno (politickou) korektností a strachem hostů, aby náhodou neřekli to, co si skutečně myslí.

Terminátor: Temný osud (2019)

Ten scénář, to je něco neuvěřitelného. Tam snad být ani děj nemusel, protože kdyby tam byly jen po sobě jdoucí akční scénky, nemohl bych říct nic a jen bych ocenil efekty a nápady při soubojích. Ale takhle? V tom filmu prostě vůbec nic nedává smysl, je to naprostý výsměch divákově inteligenci. Terminátor zabije Johna, aby zachránil Skynet, který vlastně ani nakonec nevznikne. Misi tedy splní, ale místo toho vznikne Legie. Skynet, který vlastně nakonec ani neexistoval, tak poslal do minulosti terminátora, který tím pádem taky neměl existovat. OK, řekněme, že se to ale nějak vyřeší a jdeme dál. Ten terminátor, který splní svůj cíl zabitím Johna Connora žije v minulosti dále dalších 20 let. Přitom jakožto stroj stárne, zbělají mu vousy a navíc se stará o lidskou rodinu. Takovou, které v (neexistující) budoucnosti měl z pokynů (neexistujícího) Skynetu vraždit každý den. Tento terminátor se dozví, že Skynet nakonec ani není, ale místo něj bude existovat stroji ovládaná Legie. On se však místo toho, aby zachránil osud Legie a strojů, proti této Legii postaví a zničí budoucnost i této Legie (náhrady Skynetu). John Connor, který se ve třetím dílu dožil dospělosti, vlastně zemřel jako malý kluk, takže předchozí 3 díly se vlastně vůbec nestaly. Jedinou vysvětlující okolností by podle mě mohly být paralelní vesmíry a cestování mezi nimi v čase. Ale tak hlubokou myšlenku asi od scénáristů nešlo očekávat. Já nevím lidi, ale jestli tento mindfuck ohodnotíte 4-5 hvězdičkami, tak tím buď dáváte najevo, že něco jako DĚJ pro vás vůbec nic neznamená, anebo že jste už tak otupělí moderními sračka-filmy, že už je vám to zkrátka jedno a vyvrcholíte u jakékoli akční slátaniny. Dneska asi už není divák náročný. Hodíte mu na talíř pár akčních scén s random dialogy a on to sežere i s navijákem a ještě si u toho zachrochtá. Tak a teď si hezky pusťte zprávy na CNN a běžte vrtět a tleskat dál. Vymyté lidské mozky opravdu tu radioaktivní budoucnost vytvoří, na CNN totiž říkali, že musíme vytvořit umělou inteligenci, abychom se jako lidstvo posunuli dál...Jen vás prosím, hlavně nemyslete! Nemyslete při sledování filmů a už VŮBEC nemyslete při čtení a sledování zpráv, protože oni mají vždycky pravdu!