Na plac! (2013) (pořad) odpad!

I občasné dobré herecké výkony (asi v jedné scénce z deseti) dokáže zabít trapný scénář, který se vyskytuje všude a divákovi je občas až blivno při pohledu na tu stoku, ve které se nachází dement za dementem, co si myslí, že umí hrát. A jak už jsem psal, scénář není o nic lepší. Humus. Sračky. Ztráta času.

Saw 2 (2005)

Já se bavil. Film je sice dost předvídatelný a místy se i vykrádá, ale pořád je to zábava, od které se člověk nechce odtrhnout. Místy je jednání postav nelogické a trapné, ale to jsou jen detaily, kterými trpí 80 procent filmů. Tím neříkám, že je to dobré a že by mě to netrápilo. Opět je zde nečekané vyvrcholení a otevřená vrátka pro další pokračování. Jak už jsem psal u jedničky, mám rád, když se filmy odehrávají chronologicky, proto přidávám druhému pokračování Saw čtvrtou hvězdu.

Saw: Hra o přežití (2004)

Na můj vkus moc amerického feelingu. Kdyby to bylo natočené jako severské horory, bylo by to za jasných pět! Scénář je sice fajn a skládání mozaiky nenudí, i přes pár klišé a vraha-haluzmena je to snesitelné. Wonova režie je dynamická a to je pozitivní. Nejvíce mi přišlo nevolno u scény, kdy si jedna Jigsawova obět´ musela z hlavy sundat past na medvědy, ani nevím, proč zrovna tahle scéna se mi neustále hnusí. Závěrečná dvacetiminutovka odsýpá, ale opět je tu onen americký feeling. To ale neodradí a uvědomíte si to asi až po filmu, proto dále sledujete, jak to dopadne. A dopadne to zcela nečekaně a možná tady je znát díra ve scénáři, která nenabízí žádné vysvětlení. Prostě nám nabídne šokující pointu a je konec filmu. Nic víc k tomu není a co se stalo s ostatními postavami se nedozvíme. I tak ale docela zábava a zapamatovatelný film.

Buřtcajk (2012) (pořad)

Docela fajn. Já se bavím. Izera mám rád a na jeho pořady si vždy čas udělám. Jeho nápady jsou fajn. Má nejoblíbenější rubrika je "Pod lupou" a spotřebitelský test petard neměl chybu. Hodně kritizovanou rubriku "Bud´ in" mám rád a možná to těm nebystrým nedošlo, ale Vańková v těch scénách má být trapná. Nejvíc se mi líbila část s Izerem jakožto metrosexuálem, co má čas na sex pouze v metru. Jinak, Auto-moto kout mě dostává pokaždé a "Koule nelžou" jsou někdy fekal, ale baví. Izerovy cesty do zahraničí už tak moc nebaví, proto tam nebude ta pátá. Jinak fajn.

Úkryt (2002)

Velmi napínavý, místy vtipný thriller odehrávající se chronologicky, což je skvělé pozitivum. Jodie Foster hraje skvěle a i záporáci ujdou. Film je dalším ze skvělých zářezů Davida Finchera, jehož jsem si oblíbil hlavně díky tomuto filmu a Klubu rváčů. Finále sice mohlo být lepší, ale ono to nemrzí, protože jinak film po celou dobu baví a není klišovitý, ba naopak, je napsaný velmi neotřele. Pro zajímavost jsem si všímal taky mladé Kristen Stewart a Jareda Leto, frontmana populární skupiny 30 Second To Mars.

Občanský průkaz (2010)

Pěkné a výstižné. Film atmosférou silně připomíná filmy Jana Hřebejka, opět dobrý casting a až na dětské herce všichni hrajou své role dobře. Komančovské role byly zahrány vážně velmi povedeně, až se mi zvedal tep. Jinak velmi povedená zápletka, která baví, umocněna skvělým scénářem. Gulášový socialismus jak vyšitý. Vážně skvělý film.

T.M.A. (2009)

Herz režií zachrańuje, co se dá, ale nestačí to. Dementní scénář, klišoidní zápletka i mnoho scén. Také nechápu, proč byl do role "historika" obsazen ten starý neherecký mamlas, kterému jsem nerozuměl ani slovo. Zrovna postava, která má vše vysvětlit, byla vybrana castingem hrozně blbě. Kdyby tam nebyl ten prostřih, odkud se vlastně ty děcka berou, tak bych se za Boha nedozvěděl, co se to tam, kurva, děje! No, sice jsem to dokoukal, protože jsem čekal nějaký zajímavý závěr, ale hovno, hovno, zlatá rybko. Protože je to v Čechách film jedním z prvních svého druhu, nebudu moc přísný a dám tři hvězdy.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Hodně vtipné a poprvé se od Beana dočkáme delšího dialogu s někým jiným a dokonce i delšímu proslovu k uměleckému dílu! Občas se sice Bean vykrádá (scéna v letadle, scéna s přípravou večere pro hosty), ale jinak jde o další zábavné dobrodružství tohoto anglického chlapíka, které i přes přímočarost baví a mnohdy rozesměje.

Lidé pod schody (1991)

Jeden z mých nej filmů od Cravena. Drsně vtipné, má to atmosféru, příběh a ani na první pohled přemrštěná stopáž nevadí. Kvalitní zábava. Já se bavil od první minuty a nemohl se od filmu odtrhnout. Sice lze nalézt pár nelogičností (když jedna postava ze sklepa znala téměř celý dům a mnoho cest, jak se dostat ven, proč se to nikdy nestalo?), ale myslím si, že sám Craven o nich věděl, ale chtěl pouze natočit, který bude bavit, což se mu povedlo.

Vem si mou duši (2010)

Toto dílo bych přirovnal k českému dílu T.M.A. od Herze. Ne pro zápletku či výběr herců, ale pro paralelu, kdy dva hororoví rejžové-velikáni natočí na "stará kolena" podprůměrný film, který dehonestuje jejich dřívější počiny. Trapné scény a trapní neumětelští teenageři, to jsem si z filmu odnesl. Vždy, když si vzpomenu na tenhle film, nevybaví se mi atmosféra, vrah či napínavý scénář, ale parta blbů, kteří šmírují holky a převlékají se za ptáky. Craven šlápl vedle.