Star Trek: Do temnoty (2013)

Kdo je fanoušek Star Treku, nebude zklamán. Známí hrdinové jsou zpět a jsou přesně takoví, jak jsme zvyklí - vzhledově i charakterově. Vidět film na velkém plátně se vyplatí, protože efekty jsou vynikající, rok od roku člověk civí víc a víc, co se dá natočit. Jinak ale tento film s ničím moc závratným nepřichází, příběh, ačkoliv plný skvěle udělaných vypjatých akčních scén, je jako celek takový nemastný neslaný, na pár místech trochu drhne a ani pár povedených hlášek a dialogů to nezachrání.

Iron Man 3 (2013)

Výborná podívaná. Po čase jsem si zase zašel do kina, dokonce na ocelovou dvojkombinaci Iron Man + Star Trek, a můžu říct, že tyhle filmy jsou určené pro velké plátno, na normální obrazovce by se velký kus ztratil, což si člověk říká například při náletech na Tonyho sídlo. Iron Man 3 ale (narozdíl od Star Treku) nestojí jenom na efektech, Downeyho sympatický hrdina je zpátky a jeho správně dávkované hlášky jsou opět k nezaplacení. I když je pravda, že tenhle díl celkově vyznívá poněkud temněji. Jednoznačně lepší než mírně retardovaná dvojka, možná i trochu lepší než jednička.

Klan létajících dýk (2004)

Vizuálně hezky udělaná podívaná, souboje v bambusovém lese nebo co to je samozřejmě nevypadají reálně, ale jsou nápadité a mně se tenhle čínský fantastický kungfu styl líbí mnohem víc než nějaké japonské prolívačky krve, které jsem viděl. Děj je v podstatě velmi jednoduchý, i když je tam nějaký ten zvrat i zvrat zvratu :-) Někdo tady napsal, že je to filmová obdoba poezie, já bych řekl že tak na půl cesty ano. Akční scény zde jenom obalují romantický příběh hlavních hrdinů.

Klub rváčů (1999)

Výborně zahraný a zrežírovaný. Pěkně to ubíhá, když za tím nebudeme hledat takový nějaký moudra jako propagace terorismu a já nevím čeho dalšího psychologicky (ne)hlubokého, ale film si prostě jednoduše užijeme, tak je to pohoda. Vada na kráse je snad jenom fakt, že jsem asi hodinu před koncem tušil, v čem tady asi tkví zakopaný pes.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Technicky opět výborné, ale nemůžu si pomoct s dojmem, že nasadit "Pán prstenů styl" na Hobita není jenom použití kanónu na vrabce, ale prostě blbost. Ten příběh je jiný, Hobit je pohádka v úplně jiném pojetí. Navíc rozkouskovat to na 3 díly, to je pak jasný, že se tam z nějakého tajemného důvodu musí zase objevovat Galadriel a další známí týpci a vůbec mi to tam nesedí. Vše to jenom dokazuje například vypjatá bojová scéna, na jejímž závěru naši hrdinové zabodují házením zapálených šišek po rozzuřených vrrrcích... face palm! Ale za ty efekty a za Tolkiena dávám palec nahoru, předpokládám, že další díly půjdou do kytek, ale rád se nechám překvapit.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Dobře se mi na to dívalo, možná to časem ještě přehodnotím, ale zatím dávám 3 hvězdy, lepší 3. Jestliže si pětku nechávám na to nejlepší a zcela výjimečné, je čtyřka plná kvality a tam tohle ještě zařadit nechci, zase tak unešený jsem nebyl. Pomalu a příjemně plynoucí příběh, žádné strhující výkony, u Emmy jsem se ještě nerozhodnul, jestli je to Hermiona nebo herečka, takový nějaký pokus o hlubší závěr, je to v poho ;-)

Big Lebowski (1998)

Tohohle jsem se hodně dlouho bál, že to bude pytlovina, stylem humoru mi absolutně nesedící. No je to pytlovina, ale líbila se. Ke strachu nebyl důvod. Dobrý film, vtipný. Pokud tedy člověku nevadí, že každé druhé slovo je fuck nebo shit, ale v tom to netkví.

Vzpoura (1967)

"Nemůžete projít přes hranici!" "Co říkáte? Že nemůžu projít přes hranici?" "Ano, to říkám, nemůžete projít přes hranici!" "A co když se pokusím projít přes hranici?" "Budu vás muset zabít!" "Chcete mi říct, že když se pokusím přejít přes hranici, tak se mnou budete bojovat?" "Ano, já strážím hranici, tady nemůžete projít." "Ale já potřebuji na druhou stranu!" ""To nedovolím" "A jak mi v tom chcete zabránit?" "Budeme bojovat!" "To tedy znamená, že když se pokusím přejít přes hranici, budeme bojovat? Já se ale potřebuju dostat do Edo!" "Co to povídáte? Vy chcete do Edo?" "Ano, do Edo!" "Ale to je za hranicemi!" "Pak je musím překročit!" "Nemůžete projít přes hranici!" ... v tomto duchu se vedou asi všechny rozhovory ve filmu, přesto je to natočené perfektně a poutavě, i když tak nějak typicky japonsky zdlouhavě, kdo na to má nervy, bude potěšen. Já byl. Film není taková ta klasická japonská řežba, tady se spíš diskutuje a chystá něco fakt špatného, vypukne to až na závěr. Takže opravdu drama, nikoliv akční film.

Pevné pouto (2009)

Vidím tady docela hodně negativních reakcí, ale mně se film velmi líbil. Snad konec jsem čekal trochu více klasický a trapnější, ale to bych si zase stěžoval, že to bylo klišé :-) Hezky natočené, trochu toho fantastična dle mého prospělo.

Iron Man 2 (2010)

Opět velmi dobré hlášky, ale zbytek se mi zdá tak nějak drhne. Příběh složitostí něco jako ze slohovky od žáka ZŠ prvního stupně. Trojka je teď v kinech a má být o dost lepší, tak jsem zvědav. Ale odmyslím-li si, že je to kravina, dívá se na to jako na oddychovku dobře a člověk se musí párkrát pousmát zdařilým scénám. Zahrává si to skoro i se dvěma hvězdičkama, ale je mi jasné, že hodně dělá dabing, který jsem zcela výjimečně musel přetrpět a který mě opět přesvědčil o tom, že dalších pár let jej k sobě nesmím připustit.