Hra o trůny (2011) (seriál)

Jak už to tak bývá, na knížky to nemá. Děj je občas přizpůsobován a to i dost výrazně. To ale nic nemění na tom, že je to skvělé zpracování a během nekonečného čekání, než G. R. R. Martin napíše další díl (jestli kvůli všem aktivitám vůbec napíše, zatím se mi skoro zdá, že seriál musí skončit dřív než knížní série), výborná věc. Některé momenty (hlavně s Emilií Clarke - Daenerys) jsou dechberoucí a herecký výkon Petera Dinklage pousouvá seriál ještě o příčku výše.

Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958)

Určitě nejsem odborník na Kurosawu, ale ze čtyřech snímků, které jsem zatím viděl, se mi tenhle líbil nejvíc. Sedm samurajů v prodloužené verzi bylo až moc prodloužených, tady to lítá rychleji, i když samozřejmě je to stále Kurosawa a například při souboji generálů by snad nemuseli trhat poctivě úplně každou plachtu :-) V Yojimbo byl také skvělý Mifune, ale zde se toho děje zdá se mi víc. V Sanjuru mi trochu lezlo na nervy těch devět moulů. Závěr trochu moc snadný. Možná už si prostě zvykám nebo co, ale mě to bavilo.

TimeScapes (2012)

Dechberoucí záběry. Zprvu jsem si říkal, jestli těch Mléčných drah není nějak moc, ale pak už jsem tomu propadl a jenom zíral. Řekl bych obdoba relaxační hudby, ale je tam navíc taková docela podstatná videosložka :-) Že je potřeba tohle vidět v co nejlepší možné kvalitě asi netřeba zdůrazňovat. Vynikající. Jestli za pár let budou takhle, resp. ještě lépe, vypadat všechny filmy, tak se máme na co těšit (a až se toho objeví víc, asi budu muset hodnocení snížit, ale teď to nemá konkurenci).

Pád (2006)

Nenáročný a příjemný příběh z nemocnice, ve kterém nutno hlavně vyzdvihnout skvělý uvěřitelný výkon malé herečky, se střídá s takovým nějakým podivným fantastickým cosi, které je většinu času o ničem (jo jasně, jsou to pararely se skutečným světem atd.) a normálně by mi to asi i lezlo na nervy, ale vnáší to do snímku vizuální parádu, ty obrazy a barvy, to je skutečně nádhera, to se jen tak nevidí. Ke konci se to tak nějak spojí, vygraduje scénou, kdy ten zmetek asi půlhodiny nechává brečet malou holčičku, což je svinstvo, nesnáším ho za to, ale filmový zážitek to je. Takže vizuálně a hudebně perfektní, dějově mírně pokulhávající.

Ip Man (2008)

Hodnotím čtyřmi hvězdičkami hlavně za první půlku, která film dobře rozehrála a obsahovala i nějaké vtipné momenty (třeba během souboje v domě), škoda, že jich nebylo víc, ale to už by byl úplně jiný film. Druhá půlka už bylo čisté drama, dost předvídatelné. Pro milovníky bojových umění určitě skvělý film, bavil jsem se, čisté čtyři hvězdy to nejsou, ale na druhý díl se nejspíš časem rád podívám.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Tenhle snímek jsem z nepochopitelných důvodů minul, takže napraveno. Pravda je, že jsem podle vysokého hodnocení čekal asi trochu víc, dokonce jsem chvilku přemýšlel nad třemi hvězdičkami, ale nakonec si to ty čtyři zaslouží. Bavil jsem se dobře, pěkně natočené, ale přece jenom jsem si v půlce říkal, jestli to opravdu bude celou dobu jenom na palubě jedné lodi. No skoro bylo, Francouzi řekli asi tři slova, z toho dvě anglicky :) Russel a Paul to abych tak řekl drží nad vodou :-D

Sanjuro (1962)

Toširó Mifune se opět vrací jako mazaný vtipálkosamuraj. Film není nijak šíleně dlouhý, takže hezky ubíhá. Opět klasické "souboje", napětí a trocha vtipu. Devět mladých Japonců se pohybuje neustále jako jeden muž, což občas vypadá velmi komicky, hlavně vzhledem k tomu, že neustále s vytřeštěnýma očima vstávají a sedají si. Tenhle film je další skvělý kousek od Kurosawy, na Yojimbo to v mých očích ale nestačí, tohle na mě působí o dost jednodušeji. Mifune je ale fakt sympaťák.

Adamova jablka (2005)

Dal jsem na doporučení kamarádů a podíval se na tento film. Takové zvláštní to je, jiné, netradiční mix komedie a dramatu. Další příjemné setkání s dánským filmem a Madsem Mikkelsenem. Nevím, kolik takovýchto věcí zvládnu, ale pro začátek jsem velmi spokojený, protože to je neokoukaný přístup. Absurdní, to je asi to správné slovo.

Sedm samurajů (1954)

Tak jsem se nakonec dokopal k tomuhle filmu, ač jsem se toho dlouho obával. Zvolil jsem prodlouženou verzi, 3:27 už je opravdu docela dost, ale zvládnul jsem to. Není divu, že tento film je legenda. Jasně, akční scény občas připomínají píchání párátkama do vzduchu, člověk se musí pousmát když 30 Japonců běhá sem a tam dokola z jedné strany náměstí na druhou, ale uvážíme-li oněch 60 let rozdílu, je to bomba. Snažím se nehodnotit podle toho, jak je film umělecky zmáknutý nebo vyspělý na svou dobu, ale prostě jak hodně se mi líbil teď a jak hodně bych se na něho chtěl podívat znovu, takže možná skončí nakonec spíše na 3 než 4 hvězdičkách, ale nějak zvláštně jsem se celou dobu nenudil, kdybych asi zvolil sestříhanou verzi, dopadnul by lépe a Kurosawa má můj obdiv.

Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)

Epický historický válečný zážitek. Díky skvělé výpravě a kameře se je neustále na co dívat. Válečné scény a souboje nejsou provedeny realisticky, minimálně se objevuje pár činských superhrdinů, netradiční styl každého z nich však nenudí a k filmu to krásně sedí. Formace jsou nápadité. Hudba, barvy, postavy, užil jsem si to od začátku do konce, trochu více snad první díl, ale celých 5 hodin nebo kolik to má stojí za to.