• Pohádka

Z archivu Sherlocka Holmese - Skandál v Čechách (1984) (epizoda)

Z ucty k velkemu detektivovi davam 3 hviezdicky. Osobne mi zapletky v tomto dieli pripadaju neprekvapujuce a ploche. Uz predtym som nebol velkym priaznivcom Holmesa. Pokusim sa pozriet si este dalsi diel, a pokial bude mat podobne nevyrazne napatie a pointu, asi sa s velkym majstrom rozlucim.

Vlaštovky a Amazonky (1974)

Knizky som necital, ale s vdakou spominam na kresleny serial casopisu ABC. Prave stahujem z mierne naburaneho harddisku zaznam z digitalneho vysielania CT1 (podla datumu suborov 04.06.2011). Uz sa tesim, ze si po rokoch zase pozriem tuto sympaticku filmovu verziu.

Jo (1971)

Jedna z najlepsich funesoviek, strestene situacie porovnatelne s o nieco lepsim "Oscarom". A s konecne "znovuobjavenym" dabingom Filipovskeho - hallejuja! Scenar podla divadelnej hry Aleca Coppela a teda zaroven priblizny remake filmu "Altanek - orig. Gazebo" z.r. 1959. Povodne sfilmovanie s Debbie Reynoldsovou a Glenn Fordom je o triedu slabsie, nez Funesovo. Videne aj v nemeckom dabingu, ktory je kvalitou porovnatelny s dabingom Filipovskeho.

Princ a chuďas (1971) (TV film)

Americania sa mozu pozriet, ako sa jedna z najlepsich verzii predlohy moze natocit aj bez milionov dolarov. Filmove umenie cistej podobe.

Sexmise (1983)

Tu jednu hviezdicku som strhol za tie nudne a zdlhave scany z podzemneho utociska. Dost podobne a mozno aj inspirujuce ako vo filme "Loganův útěk".

Noc plná zázraků (2011)

Za film samotny by som dal aj 5 hviezdiciek. Sladak na vianocny vecer ako vysity. Ale polske Vianoce so samymi anglicko/americkym pesnickami? To uz Poliaci zabudli na vlastnu kulturu? Alebo sa uz nielen v politike, ale aj v tradiciach musia strkat americanom do prdele? Slaba utecha - Svata noc  z rakuskych koncin. A este to cele doprcat so "Somewhere over the rainbow" toho havajskeho tlstocha (chudinka Judy Garland). Bolo vidiet snahu prerazit aj za velkou mlakou, inac si to prznenie polskych krestanskych tradicii neviem vysvetlit. Aj ten export "Santu" na Vianoce - no fuj. U nas chodil na Vianoce Jezisko a Svaty Mikulas (alebo oficialny Dedo Mraz) chodil na Mikulasa! To len Americania v ramci perverznych neo-tradicii US biznisu pomleli vsetko dokopy, al ze Poliaci? Som ateista, ale toto? Wojtyla prebud sa, tvoj narod sa zblaznil!

Vražedné záhady slečny Fisherové (2012) (seriál)

Extremne sympaticke a mile postavy aj vo vedlajsich ulohach, garderoby absolutne top, politicke a etnicke problemy len ako doplnok pribehu a nie ako zamienka vrhnut sa na barikady, nulova propaganda (az na mierne nacrtnute socialne postoje) - jednoducho pre mna za posledne roky top! Ziadne tendencne temy, ako v poslednych rokoch bezne v US a europskych filmoch. Vzdialene mi to pripomina (aj ked na ovela vyssej urovni) serialy ako Castle,Mentalista, Dempsey a Makepeeceova, ci Pripady detektiva Murdocha, kde interakcia medzi postavami bola casto rovnako dolezita, nez riesena tema. Takto to mam rad a vztahy medzi postavami, ktore idu kontinualne cez cely serial mi chybaju v klasikach ako Columbo, Poirot, V uliciach san francisca a pod. Congratulation Australia!

Lakomec (1980)

Keby sa Francuzi nedrzali tak otrocky originalnej predlohy a skratili to na klasickych 90 minut, bolo by to perfektne. Cesky dabing mi nesekol, nemalo to "grady" Filipovskeho ani na 50% - pre mna vyslovene rusive. Nemci chapali negativa tohto filmu tak, ako recenzenti CSFD.CZ a skratili nemecku verziu az prilis drasticky na 76 minut! Navyse nemecky dabing je ovela "filipovskejsi" , nez ten Krampolov,, preto by som tej nemeckej verzii dal minimalne 4 *.

Rachot v Bronxu (1995)

Ani trochu som sa nenudil! Neboli tam nezmyselne blbiny. Vsetky blbiny boli ucelne zahrane. Herci tam nelietali vzduchom na lanach (toto ked vidim predovsetkym v ciskej / HKG produkcii, tak vypinam!) Neboli tam pocitacove animacie (toto je rakovina modernych filmov!) Trochu viac romantiky by nebolo uskodilo.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Prijemny Bond, ktory vynika vyssou davkou "serioznej romantiky". Nazor uzivatela, oznacit Dianu Rigg, jednu z najsarmantnejsich anglickych hereciek, hviezdu kultoveho serialu "The Avengers" ako "kravku", na to musi mat clovek IQ nebezpecne blizko nuly! Ale tiez si myslim - vela zbytocne natiahnutych akcnych scen (ktore uz zacali nudit) - a privela primitivnych zadnych projekcii. Ze ich pouzival Charlie Chaplin v tridsiatych rokoch, chapem. Ale v roku '69 ??? V kazdom pripade dobry nadpriemer a za Dianu este jedna hviezda navrch. Zaverecna scenka hodna Oscara.