Náhlá smrt (1995)

Tohle byl, myslím, zlomový film JCVD. I jeho předchozí filmy byly samozřejmě hrozné, ale tohle byla naprosto nehorázná fraška (scény typu zpomalený záběr na hráče, který v poslední vteřině utkání dává vítězný gól byly těžce přes míru), po níž se Van Dammovy filmy definitivně usadily v regálech videopůjčoven (kusy jako Inferno či Replikant). Jestli to byl přímý důsledek ohlasu na tento film, nevím. Každopádně Náhlá smrt je hodně hodně špatná (i na Van Damma).

Úplné bezvětří (1989)

Prostinká zápletka se stejně jednoduchými charaktery, ale mám rád moře, lodě i Sama Neilla, navíc Nicole Kidman si zaslouží pochvalu, že i do tohoto filmu dokázala dostat hanbatou scénu.

Krvavý sport (1988)

Musím dodatečně nasadit mírnější hodnocení. Po filmařské stránce (zejména co se herců a předváděných soubojů týče) je to samozřejmě obludnost a čistý odpad. Na druhou stranu se stal tento kousek právě svojí bezbřehou naivitou (to se týká především Mistra JCVD) svým způsobem kultovním. A nevím, jestli za Jeanovy rozštěpy ještě časem třetí hvězdičku nepřidám...

Šestý smysl (1999)

Výtečný horror s mrazivou atmosférou a s velmi zajímavým a uvěřitelným vývojem vztahu mezi hlavními dvěma postavami - osamělým malým chlapcem, trpícím hodně nepříjemnými vidinami a vlastní ženou opomíjeným psychiatrem, který se k jeho případu upne, aby odčinil svoje profesní zaváhání z minulosti. Kromě jedné z mála vydařených Velkých point zdobí snímek již zmiňovaná atmosféra, výborný scénář a vynikající herecké výkony. Bruce Willis tu předvedl podle mého názoru nejlepší výkon kariéry, na Halleyho Joela Osmenta uč bylo chvály pěno dost (právem), osobně bych vyzdvihl výkon Toni Collette v roli Coleovy matky.

Půlnoc nikdy nekončí (1998)

Bena ¨Stillera nemám rád ani jako komika, natož když se pokouší o vážnou roli (čestnou výjimkou je Rabín, kněz a krásná blondýna). Jeho výkon v tomto filmu bych si troufl označit za vůbec nejslabší. Zatímco v různých fekálních zhovadilostech se jen tak neškodně pitvoří. tady zaznamenáváme snahu o tzv. velké herectví, což samozřejmě končí fiaskem. Scénář a reřie rovněž bez chuti a zápachu. Elizabeth Hurleyové to samozřejmě sluší.

Trhala fialky dynamitem (1992)

Neškodná řepácká veselost, kterou si někdy možná ještě někdy dopřeju (i když asi ne celou). Jeden z mála zábavně špatných českých filmů.

Hele kámo, kdo tu vaří? (2005)

Jasně, že je to nechutnost, ale já myl půl roku nádobí v kuchyni, můj šéf se taky jmenoval Dan a byl to taky idiot a spousta situací mi přišla povědomá. A Ryan Reynolds mi přišel celkem vtipný stejně jako ti dva drsní hiphopeři (i když mají pravdu ti, co tu píšou o vykrádání Kevina Smithe).

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Vzhledem k tomu, že nemám rád jako herečku Andie McDowell, její herectví mi přijde založené na neustálém zubení se a dělání jiných roztomilých kukučů, mohou romantické komedie s ní zachránit pouze skutečně zábavné mužské protějšky (Depardieu, Murray). Hugh Grant to opravdu není.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Pamatuju si, že ten večer se hrál zápas Manchester-Juventus, byl později vyhodnocen jako jeden z nejlepších v historii Ligy mistrů a já seděl v kině jako dozor své mladší sestry na filmu Zamilovaný Shakespeare, takže bych mu s chutí napařil odpad, ale objektivně si přece jenom si tahle rozblemclá ubulenost ty dvě hvězdy za pár slušných herců( ke kterým rozhodně nepatří Gwyneth Paltrow, Oscar pro ní je obludnost) a pár povedených vtípků. Celkově z toho mám takový pocit, že ačkoliv jsem Shakespearovým nesmrtelným příběhům nikdy moc nerozuměl, tohle si W.S. asi přece jenom nezasloužil. A já taky ne.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Jasně, to Starobrno je průser, stejně jako Mareš, Kocurová a Sklenaříková a není nic moc milého, když lehce vyžilý Štěpán Šafránek loví mladé holky. Ale je to pořád slušná zábava okořeněná kapkou poezie. A další díl už asi radši netočte (ledaže by to v něm dal konečně dohromady s Vendulkou).