• Pohádka
  • Romantický

Kouzelník Žito (2018) (TV film) odpad!

Veľmi nerada, ale musím dať tejto rozprávke, môjmu obľúbenému žánru, takéto zlé hodnotenie. Na novú rozprávku som sa tešila, najmä preto, že v nej hrá môj obľúbený český herec Pavel Kříž. Bohužiaľ ani on túto rozprávku nezachránil. Tak zlú českú rozprávku som naozaj už dlho nevidela (porovnať sa dá len s rovnako zlou Zaslíbenou princeznou). Rozprávka bola veľmi nudná, nevedela som sa dočkať, kedy skončí. Musím skritizovať aj výber postavy Žita, ešte sa mi asi nestalo, aby mi bol hlavný hrdina tak nesympatický.

Slavíci v kleci (2004)

Z filmu som nadšená, veľmi sa mi páči. Musím pochváliť najmä skvelý výber hercov, Gérard Jugnot ako vychovávateľ a Jean-Baptiste Maunier v roli diablika s anjelskou tváričkou sú fantastickí.

Alibi na klíč (2017)

Veľmi príjemná francúzska komédia, na filmy s Luis de Funesom alebo na skvelú komédiu Nedotknuteľní však nemá. Myslím si, že potenciál filmu nebol úplne naplnený, čo je škoda. Zároveň však musím pochváliť herecké výkony, nemôžem si pomôcť, ale v hlavných postavách som cítila silné asociácie s inými hercami: Phillippe Lacheau mi neustále pripomínal Owena Wilsona, Elodie Fontan Rachel McAdams a Didier Bourdon skvelého Michela Galabru. Zároveň musím priznať, že viaceré scénky ma naozaj schuti rozosmiali, najviac asi scénka z bowlingu.

Pepa (2018)

Do kina som išla so zmiešanými pocitmi, ale musím povedať, že film ma celkom milo prekvapil. Hoci tragikomédie nepatria k žánrom, ktoré preferujem, tento film sa mi páčil. Naozaj ide o tragikomédiu v tom pravom slova zmysle, postava Pepu zažíva jedno sklamanie za druhým, čiže celkovo je film dosť pesimistický, na druhú stranu však prináša iný pohľad na život a na možnosti, ktoré život ponúka.

Dvě nevěsty a jedna svatba (2018)

Do kina som išla s malým očakávaním, ale musím povedať, že som bola príjemne prekvapená, ide naozaj o veľmi príjemnú romantickú komédiu. Veľmi sa mi páčil najmä herecký výkon Anny Polívkovej.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Vôbec nerozumiem, prečo je táto rozprávka tak slabo hodnotená. Aj kvôli slabému hodnoteniu som sa jej dosť obávala, ale bola som veľmi milo prekvapená. Konečne dobrodružná rozprávka, ktorá bola plná napätia. Do poslednej chvíle som tŕpla, akým spôsobom napokon "dobro" zvíťazí.

Nejlepší přítel (2017) (TV film)

Na novú rozprávku som sa veľmi tešila, napokon mám z nej trošku zmiešané pocity. Na jednej strane sa mi páčili viaceré scény i ponaučenie o tom, ako s peniazmi a mocou rastie sebavedomie, pýcha a sebeckosť. Výborný bol aj Jiří Langmajer a Jiří Lábus. Čo ma najviac sklamalo, bol vzťah ústredných postáv - Ondru a Rózinky, ktorý sa nijako nevyvíjal, na to, že boli z úplne iných spoločenských vrstiev sa hneď do seba zamilovali. Vysoké hodnotenie dávam predovšetkým vďaka skvelému zobrazeniu pekla, asi najlepšie, aké som kedy videla, pán Němec aj pán Vydra boli fantastickí.

Ežo Vlkolinský (1978) (TV film)

Hviezdoslav je síce klasika, jeho poézia je ale mimoriadne náročná na čítanie, preto som dúfala, že film bude spracovaný menej náročne. Bohužiaľ stal sa opak, vo filme dominuje "hviezdoslavovská reč", ktorej som mala často problém rozumieť, nakoľko využíva okrem iného aj zastaralé výrazy, ktoré sa už v jazyku nepoužívajú. Dialógy tak pôsobili ťažkopádne a bolo treba film sledovať naozaj pozorne, aby som mu porozumela.

Čertoviny (2017)

Na túto rozprávku som sa veľmi tešila, pretože rozprávky mám veľmi rada. Musím povedať, že som bola nadšená, po dlhej dobe som videla krásnu českú rozprávku, ktorá bola natočená v nádhernom prostredí. Zdeněk Troška opäť predviedol, ako sa natáčajú rozprávky. Chválim aj skvelý výber hercov, najmä Oldřich Navrátil bol proste úžasný. Z kina som išla veľmi príjemne prekvapená, naozaj nemám čo vytknúť, zaujímavý príbeh, výborné herecké výkony a krásna príroda k tomu.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Nakoľko história je jedným z mojich najväčších koníčkov a obdobie panovania Habsburgovcov ma veľmi zaujíma, bola som veľmi zvedavá na tento film. Bohužiaľ musím priznať, že film ma dosť sklamal, najmä pokiaľ ide o historickú vierohodnosť. Nerozumiem, prečo je v dnešnej dobe problém natočiť autentický historický film. Chápem, že napr. v 50. rokoch, keď boli natáčané filmy o Sisi sa nekládol dôraz na historické presnosti, ale išlo skôr o idealizovanie cisárovnej. V dnešnej dobe tomu vôbec nerozumiem, zbytočné historické chyby ma veľmi sklamali. Len tak námatkovo uvediem jednu, na ktorej som sa najviac pobavila - postava, ktorú hrá Petra Polnišová sa pýta grófa Esterházyho, čo majú nové v Uhorsku, že či stále funguje slávne väzenie Špilberk. Špilberk sa pochopiteľne nachádza v Brne, ktoré nikdy do Uhorska nepatrilo a preto túto chybu považujem za úplne "školácku". Čo sa mi na filme páčilo sú najmä pekné kostými a výkony hercov, najmä Vojtu Koteka.