Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Ano, šéfe! je výborný, všem známý pořad o české gastronomii. Člověk se někdy až podivuje nad tím, jak to v některých podnicích funguje a po několika dílech nebo sériích získá určitý nadhled na restauratérství i v reálném životě. Jak moc na kvalitu pořadu má vliv Zdenda Pohlreich komentovat asi není třeba, stačí se podívat na slovenskou - podstatně horší a nudnější verzi Áno, šéfe!. Zdeněk ví o čem mluví a navíc je zábavný. Dokonce i na Youtube kolují sestřihy jeho nejúdernějších hlášek.

Orel Eddie (2016)

I když jsem byl poslední dobou v kině na mnoho různých filmech, dost často snažící se být něčím víc - s hlubokou myšlenkou, poselstvím nebo třeba vysokorozpočtovými efekty, tak je přesto Orel Eddie všechny převálcoval. Tohle je film, na kterém jde jasně vidět, že se dá i z menšího dílka vytěžit opravdové maximum. Hlavní hrdina je tak trochu ňouma přes cokoliv, ale jeho zapálenost pro sport, konkrétně pro skákání na lyžích, ho dovede až mezi samotnou špičku. Je to sympaťák, kterého si rozhodně zamilujete. Film vás pozitivně naladí, možná ve vás vzbudí i nějaké ty emoce a vy budete nadšení. Jediné, co mě trochu zamrzelo byly speciální efekty při doskocích, i když asi to jinak zpracovat nešlo a údajně velká odlišnost od opravdového příběhu s opravdovým Michaelem "The Eagle" Edwardsem.

Svatba Jiřího Káry (2000) (amatérský film) odpad!

Jak je již známo, tak spousta snímků tady na ČSFD je hodnocena těžce mimo reálná měřítka hodna pro daný film. Svatba pana Káry na káry to dokazuje nejlíp jak může. Banda postarších alkoholiků ze sociálně slabších vrstev se rozhodla, že natočí naprosto amatérský záznam o svatbě jejich kamaráda. A koho to má vlastně zajímat? Nikoho! Člověk se občas pobaví nad demencí účinkujících, ale vůbec nerozumím, jak někdo může tuto snůšku ho*en ohodnotit hned několika hvězdama. Odpad který tady v databázi nemá co pohledávat.

The Boy (2016)

Postarším rodičům před dávnou dobou zemřel po tragické události osmiletý syn, po kterém jim zbyla jen hračka - panenka, vzdáleně chlapce připomínajícího. Už když se rozhodnou najmout si chůvu, která o ni bude pečovat po dobu jejich nepřítomnosti, je jasné, že něco není úplně v pořádku. Jo, už nějakou dobu jsem neviděl horor se zajímavým příběhem a nápadem, tak jsem si řekl, že The Boy by to mohl změnit. A ono fakt! Pro mě osobně film s výborným vizuálem, docela fajn lekačkama a napětím, ale taky povedeným a pro mě překvapujícím rozuzlením příběhu. Bohužel závěr filmu mě hodně zklamal a ubral dvě hvězdy z jinak povedeného a pěkně vyleštěného klenotu. Ze záporáka se stal až moc velký otloukánek a konec působil, jako kdyby měl někdo naspěch a nedotočil jej úplně podle plánu. Jinak ale pěkně strávených devadesát minut, utekly jako voda. Kdo si zajde do kina, určitě chybu neudělá. 75%

Bitva o Černobyl (2006)

Výborný autentický dokument zachycující vše důležité od výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, až po odstranění všech škod. Člověka až mrazí z toho, jak velká nehoda to byla a jak obrovské riziko hrozilo. Jediné co mě mrzelo, že se dokument nezabývá příčinou katastrofy, ale jen jejími důsledky a řešením vzniklých problémů. Od toho je tu ale zase jiný dokument - Černobyl - nultá hodina. Oba snímky ke shlédnutí na Youtube. Doporučuji všem, které podobné věci aspoň trochu zajímají.

Cesta do pravěku (1955)

Karel Zeman natočil skvělý "prehistorický" film o partě kamarádů, kteří se vydávají do pravěku za svým dobrodružstvím. I když je film určen spíš jako pohádka pro menší osazenstvo, své si najdou i starší, nebo rovnou celé rodiny. Je třeba něco dodávat? Dílo které předčilo dobu, v 50tých letech s minimálním rozpočtem se podařilo natočit snímek, který nestárne a zabaví i dnes. Triky jsou zvládnuty bravůrně a pokud vás tyhle věci zajímají, doporučuji shlédnout kratší dokument na Youtube o vytváření speciálních efektů pro Zemanovy filmy.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Pamatuju si to jako včera... Jóó tak nějak by mohla začít moje senilní recenze na první Toy Story. A právem. Film jsem viděl poprvé u kamaráda na VHS v době, kdy jsem se začínal cítit těžce dospělým, protože začínalo být na škole víc těch, kterým se můžu posmívat, než těch před kterýma mám respekt. V praxi to vypadalo tak, že jsme kolem páťáků chodili se sklopenýma hlavama a po třeťácích házeli zbytky svačin při jejich cestě domů. Takže takové moje příznaky dospělosti. Co se týče filmu, nemám mu moc co vytknout. Skvělý námět, výborný anglický, ale i český dabing, parádni soundtrack! Pro děti je poučný a ty starší rozhodně taky zabaví. Za mě TOP mezi animákama, včetně obou pokračování. Jedinou výtku bych dokázal najít snad jen ve zastaralejší počítačové animaci, která byla v té době ještě v plenkách.

Everest (2015)

Everest je snímek o horolezcích-nehorolezcích, jejichž sen je zdolání nejvyšší hory světa. Film plný nádherných záběrů zasněžených hor a ledových ploch a ještě k tomu podle skutečné události? Ideální volba zajít do kina na 3D projekci. A nutno dodat, nelitoval jsem.. Herecké obsazení je docela fajn, nejvíc se mi líbil Jason Clarke, ale i ostatní byli docela ucházející. Jen mě trochu zamrzelo, že Sam "Avatar" Worthington nedostal trochu více prostoru. Myslím, že by měl filmu co dát. I když se hlavní hrdinové téměř bezprostředně po začátku projekce vrhají bezhlavě za svým dobrodružstvím, tak první půlka byla možná až zbytečně rozvleklá. Pak ale začíná výšlap a začíná drama a boj o přežití. Film mě potěšil lehce překvapujícím koncem a závěrečným ohlédnutím se za skutečnými lidmi, podle jejichž příběhu je tento film natočen.

Vetřelec (1979)

Vetřelec neboli Alien je jedna z nejpopulárnějších sci-fi sérií a filmových sérií obecně. Jednička patřila ve své době k naprostému vrcholu po všech stránkách a ani po skoro čtyřiceti letech téměř nezestárla. Prakticky celý film se odehrává na lodi Nostromo, z které dýchá klasická sci-fi atmosféra minulého století. Všude spousta blikátek, hejblátek, malých blikajících CRT monitorů a cvakajících relátek. Posádka zjistí, že na palubě lodi mají mimozemského návštěvníka, který se nechová zrovna přátelsky, jak je vidno z několika následujících umrtích kolegů Ripleyové. A právě ona, bojující o přežití, bude hlavní postavou celého filmu. Herecké obsazení, kamera, efekty, hudba. Všechno je na jedničku. Jediné co mě trochu mrzí, vzhledem k celkové stopáži je fakt, že je ve filmu příliš mnoho spekulování nad tím, s jakou že potvorou mají tu čest, tak trochu na úkor akce. A když už nějaká ta akce je, tak docela kostrbatá. Nemyslím si, že je to neschopností filmařů, spíš bylo třeba trochu "zamaskovat" vetřelce, kterého v době vzniku asi nebylo tak jednoduché ztvárnit. Ale co, o to je film atmosféričtější a dramatičtější. Kdo neviděl, jakoby nežil..

Terminátor (1984)

Co o Terminátorovi napsat? Tento kult všech akčních scifáren musí znát snad každý. Film se odehrává roku 1984, kam z budoucnosti přicestují dva muži. Jeden voják, Kyle Reese, který má za úkol chránit matku Sáru ještě nenarozeného syna Johna Connora, bez kterého by neexistovala žádná budoucnost lidstva, protože on je hlavní postavou a vůdcem lidského odporu ve válce proti strojům. Naproti tomu přichází téměř dokonalý T-800, který má za úkol Sáru zabít, změnit tím minulost a samozřejmě i budoucnost, protože by žádná válka ani neproběhla a stroje by tak získaly nad světem moc.. Zápletka se mi docela zamlouvá a z jakéhokoliv tématu cestování časem jsem fascinován. Celý film se nese v opravdu velmi hutné atmosféře, troufnu si říct až hororové. Arnold zahrál svou roli famózně a jde z každého jeho kroku opravdu strach, jako by z nezničitelného zabijáka jít měl. Mariňák Michael Biehn ve stínu ale rozhodně nezůstává a je to voják jak se patří. Jen mladá uječená Linda Hamilton mi tam úplně stoprocentně nesedla, ale je to věc vkusu. Škoda, že film už ani ve své době neoplýval nějak extra velkým rozpočtem a uplynulými roky to jde znát. Triky jsou chvílema opravdu ohavné a těch několik kybernetických melodií působilo rušivě.