• Fantasy

Návrat do ráje (1986) (seriál)

Ze silného příběhu o pomstě se stala australská verze Dallasu a Dynastie. Skoro všechny postavy se během sedmi let přetransformovali nejen do naprosto fyzicky odlišných typů - ale hlavně charakterů. Z nosaté ošklivky Sarah je najednou kráska s plochým ciferníkem a z rozklepané alkoholičky Jilly nepodobná superbestie, která by si Alexis z Dynastie dala k snídani. A tvůrci jaksi zapomněli, že Stephanie měla vždycky hnědé oči, ač byla její představitelka modrooká. Takže když si hrála na Taru, jakože si nasazovala modré čočky, ale ve skutečnosti si sundávala ty hnědé. A v tomto volném pokračování má Stephanie oči jako azur. No ale už za ty Jillyny stále se zvětšující klobouky to stálo zato sledovat.

Návrat do ráje (1983) (seriál)

Jako u většiny, i za mě a mé hvězdičky mluví jasná nostalgie. I já se těšil na každé pondělí, abych věděl, jak bude tento romanticko-dobrodružný příběh o pomstě pokračovat. A Rebecca Gilling byla a pořád je krásná ženská (tedy od 2. dílu první série). Hlas Mileny Steinmasslové k ní fantasticky seděl. Dodával jí na dramatičnosti. A úvodní znělka mi v uších zněla ještě mnoho let.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Tak tohle byl mazec! Fakt mazec! Taková teen-bondovka se vším všudy. A se znepokojivým odkazem Brownova Inferna. Tleskám nápadu i provedení.

Muriel se vdává (1994)

Tři hvězdičky s odřenýma ušima. Něco se mi líbilo moc, u něčeho jsem rozpaky studoval raději vzorek koberce. Muriel byla nesympatická, ošklivá, tlustá a prolhaná. Naproti tomu Toni Collette byla fantastická!

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Zde se geniální pan Scott pasoval do pozice perfektního řemeslníka, který obrobek vysoustružil k dokonalosti. Na úkor umělecké hodnoty. Je to velkolepé. Je to epické. Je to dech beroucí. Je to nescottovsky ploché. Během sledování jsem se podezřele často koukal na hodinky. A to naznačuje, že je něco špatně - protože Ridleyiho jinak zbožňuju. Taky mě překvapily dvě věci 1) ta menší: civilní pojetí faraónů - vůbec jsem necítil žádnou posvátnou úctu, žádný kult božství, Ramsesovi tam kdekdo odporoval, vyhrožoval a mohl se kdykoliv v noci připlížit, aby ho zapíchl 2) a druhá závažnější věc, která mě naprosto šokovala a popřela veškerá biblická dogmata: minimální a totálně nevyužitý prostor pro Scottovu dvorní múzu - Sigourney! Její postava byla úplně zbytečná. P.S. (A teď ze mě mluví silně věřící ateista): nejnesympatičtější postavou celého filmu byl jednoznačně Bůh - malá sadistická svině, která Ramsese trestala jenom proto, že se považoval za Bohu rovného. Tak proč si neudělat takovou malou dětskou genocidu? P.S.2: za to samozřejmě pan Scott nemůže (prodal, jak koupil).

Šéfkuchař na grilu (2014)

Filmy o vaření moc v lásce nemám, proto tak nízké hodnocení. Prostě upřímně nechápu tu diváckou (a knižní) posedlost žrádlem. Jo, je to fajn, když je pajšl plný, to ano...ale proč o tom číst 300 stránek a zabít 2 hodiny času? Přesto všechno musím uznat, že tento snímek byl natočen s nesmírnou láskou k jídlu. Vesměs se na to moc dobře koukalo a po závěrečných titulcích jsem vybílil celou ledničku.

Jack a obři (2013)

Jen dvě věci zabránily plné palbě pěti hvězd: jalový nesympatický Nick Hoult a nemožné číro McŘehoře. Jinak maximální spokojenost. Velkolepá pohádka. Skoro gigantická. P.S. Začínám přicházet americkým pohádkám na chuť. Ty naše evropské všichni známe jako svý boty, ale komu kdy česká babča vyprávěla o Rapunzel, Maleficent nebo Jackovi a obrech? Neuvěřitelný prostor pro překvapivý příběh!

Černočerná tma (2000)

Jak by řekl Barney: Tohle bylo legen...počkej si...dární! A přitom to byl tak podceňovaný film, od kterého nikdo nic nečekal. Taková levná verze Vetřelců. Ellen Ripley měla větší koule než většina chlapů, takže když chtěli mít mužskou hlavní postavu, museli nasadit těžký kalibr. A tehdy ještě neokoukaný Nafťák pořádný kalibr je. Kdybych byl baba, nevím, jestli by to byl zrovna můj typ, ale charisma, to on má. A scéna, jak ladně kopíruje pohyby příšery, aby zůstal mimo její zorné pole, je dnes už kultovní. A jakýmsi perverzním způsobem mě bavili Imanovi synové, kteří padali jako mouchy ve dvacetiminutových intervalech. Ještě že jich měl tolik!

Pod kůží (2013)

Tak to byla naprostá pecka! Napřed Scralett majzla Kryštofa Hádka po hlavě šutrem, potom jsem viděl pinďoura tělesně postiženého a nakonec si Scarlett svítila lampičkou mezi nohy, jestli má vagínu! Potom přestalo působit LSD a já zjistil, že Scralett majzla Kryštofa Hádka po hlavě šutrem, potom jsem viděl pinďoura tělesně postiženého a nakonec si Scarlett svítila lampičkou mezi nohy, jestli má vagínu!

Riddick: Kronika temna (2004)

Tak tohle s dokonalou Černočernou tmou nemělo společného lautr nic. Ze syrového survivor thrilleru se stalo rádobyepické fantasy, co se snaží tvářit jako scifi. Technologie šla asi během pěti let proti proudu času. Solární vozítka, letlampy a realistické kosmické lodě nahradily hábity, středověká brnění a průhledné víly. Z hustého Riddicka je najednou Mirek Dušín a z bezpohlavního Jacka svůdná Kočičí žena Kyra. Proboha proč?