Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Příběhy jednoho uživatele kokainu, mimochodem lékaře, a jeho přátel z počátku 20. století? Tak to tu opravdu ještě nebylo! Pro seriály z nemocničního prostředí mám slabost, ale to, co se zde povedlo Soderberghovi, se jen tak nevidí. Herci, příběh, dobová atmoška, to všechno je na jedničku! Vážně mě nenapadá co vytknout, a to se mi u seriálů stává jednou za uherský rok. Druhou sérií vyhlížím jak americké děcko Santa Clause o Vánocích. Zatím rovných 100 %

Domek z karet (2013) (seriál)

PO TŘETÍ SÉRII Strhující, fascinující, takřka dokonalé. Byť House of Cards do praktik nejvyšších pater americké politiky jen nakukuje (co si budeme nalhávat, realita je ještě daleko horší), bohatě to stačí k tomu, aby člověku při sledování běhal mráz po zádech. Nedokážu si představit nikoho, kdo by všehoschopného Franka Underwooda ztvárnil lépe než Kevin Spacey. 90 % a jeden z TOP seriálu za poslední roky

Bůh masakru (2011)

Sice zcela nereálné a až nechutně minimalistické (98 % děje se odehrává v jedné jediné místnosti), přesto celkem zábavné. Film stojící jen a pouze na výkonech čtyř hlavních představitelů a kvalitním scénaři, dokonale obnažujícím přetvářku dnešní doby. 70 %

Až na krev (2007)

Hodně silný zážitek. PTA natočil další více jak dvouhodinový snímek, který rozhodně nenudí, a Daniel Day-Lewis znovu dokázal, že patří k nejlepším hercům současnosti. Jde znát, že si své role pečlivě vybírá, ale když už do něčeho jde, stojí to za to. Jeho přeměna v Daniela Plainviewa, muže mírně shrbené postavy procházejícího přerodem od obyčejného horníka přes úspěšného byznysmena až po zahořklého zlomeného člověka, je vážně fascinující a já si užíval každou vteřinu, kdy se objevil na plátně.

Interstellar (2014)

A já vám řeknu, že mě to vůbec nezaujalo. Je mi jasné, že vymyslet něco originálního na poli sci-fi není dneska nic jednoduchého, ale prakticky všechno, co se objevuje v Interstellaru, jsme už někde viděli. Škoda. 65 %

Zlo mezi námi (2003)

I když je to místy přehnané a v reálu jen těžko uvěřitelné, Ondskan jako drama z prostředí internátu funguje a Andreas Wilson svou první filmovou roli zvládl dobře. Celou dobu mi akorát vrtalo hlavou, v jaké době se děj odehrává, protože oblečení, interiéry a auta odkazují na různá období v rámci celé druhé poloviny 20. století. 78 %

District 9 (2009)

Když jsem po zhlédnutí Districtu zjistil jeho rozpočet, nevěřil jsem vlastním očím. Na poměry sci-fi směšně malý balík peněz totiž na filmu není znát a nijak nenabourává ani celkový zážitek. Jasně, je zde řada nonsensů, a někdy ne úplně zanedbatelných, ale když vypnete mozek a budete se na District dívat hlavně jako na akční sci-fi, věřím, že nebudete zklamáni. Kreveťáci a zajímavým (nejen) psychologickým vývojem procházející Wikus van der Merwe jsou totiž super. 80 %

Mariňák (2005)

Tak tady jsem našel s Mendesem společnou řeč víc než u American Beauty. Spíše než klasickým válečným filmem je Jarhead sondou do duše průměrného amerického vojáka schopného pod vidinou ochrany vlasti a příslibem možnosti zastřílet si po "těch zlejch" sbalit kufry a vydat se na druhý konec světa, kde není nic jiného než písek, ropa a smrt. Účinně se přitom vyhýbá politikaření a americkým patriotistickým žvástům, stejně jako vyloženě protiválečnému vyznění. Prostě ukazuje válku tak, jak jí na Blízkém východě prožily tisíce Američanů, a proto jsem za něj strašně rád. 85 %

Americká krása (1999)

Americká krása je krásná, o tom žádná, ale mě tam k plnému hodnocení cosi chybělo. Zkrátka mě to nedostalo tak, jak bych chtěl a jak bych od filmu s podobným ohlasem očekával. Jedno se ale musí Mendesovi nechat - dokonale mě dojmout takovou obyčejnou věcí jako je igelitový sáček vznášející se ve větru se už nejspíš jen tak někomu nepodaří.

Americké dopisy (2015) (TV film)

Slabé jak dvakrát vyluhovaný čaj. Jediné, co stojí za řeč, je výkon Hynka Čermáka, to je ale na celý film o takovém velikánovi české hudební scény zatraceně málo. ČT (opět) zklamala. 45 %