• Pohádka

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

O kvalitě seriálu snad svědčí i to, že se mi líbí ve čtyřiceti stejně jako v deseti. Vynikající práce všech zúčastněných vyústila v dokonalou popularizaci zásadních kapitol dějin kriminalistiky a nadto i v jeden z nejlepších československých seriálů vůbec. Co více si přát.

Anděl Páně 2 (2016)

Za mě to chtělo ubrat z kanonády vtipů ve prospěch dotažení příběhu, který je dost chabý. Například místo samoúčelné scénky, kde se anděl Petronel modlí ke svatému duchu o pomoc a ten jej následně v podobě holubice pokálí na tvář, by se hodila spíše scénka naznačující zájem prodavače párků o chudou švadlenu. Taková tam totiž není ani jedna, takže závěr pohádky mi přijde hodně na sílu. Jinak formální stránka (výprava, kostýmy, lokace) je dokonalá (byť vzhled nebe je stále "Hirošima rok poté" jako v prvním dílu), stejně tak jsou mimořádné některé herecké výkony (Jiří Dvořák, Boleslav Polívka, Viktor Preiss).

Četníci z Luhačovic (2017) (seriál)

Po prvním dílu to vypadalo dobře, ale další pokračování už tak slavné nebylo. Po pátém dílu se však zdá, že seriál má vzestupnou tendenci. Uvidíme.

Četníci z Luhačovic - Pytláci (2017) (epizoda)

Po prvním díle to vypadá na pěkný krimiseriál odehrávající se na moravském východě v zajímavém období těsně po první světové válce. Zaujal zejména typově dobře obsazený Robert Jašków jako četnický velitel, který přes počáteční skepsi má finále případu pevně v rukou. Mimochodem, chudáci četníci, kteří se od své flinty nesměli hnout ani na krok.

Zázračný nos (2016) (TV film)

Dát České televizi třetí šanci se vyplatilo. "Zázračný nos" působí po včerejší zoufalé "Slíbené princezně" jako zjevení (možná tak jde o rafinovanou strategii vedení ČT). Konečně jsme si tedy ve sváteční čas mohli vychutnat příjemnou veřejnoprávní pohádku, která je navíc, kdo by to byl řekl, vhodná dokonce i pro děti. Tvůrci si evidentně věřili a rozehráli hned několik dějových linií, což ale mělo poněkud neblahý vliv na přehlednost a dynamiku děje. Český divák ocenil neokoukané slovenské herce (méně už jejich nepovedený dabing), ze známých českých tváří pak rozhodně zaujala Iva Janžurová.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Dodíval jsem se poctivě až do konce. A cítím se, jako kdybych poctivě dojedl sváteční mísu plnou zvratků. Nikdy více.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Úroveň Pravého rytíře dobře ilustruje na pohádku nezvykle drsná scéna (SPOILER), kdy jeden z "parťáků" hlavních hrdinů (Martin Kraus) sejme kuší ze zálohy královnu víl (Táňa Pauhofová), aby jí mohl ukrást kouzelný náhrdelník. Přítomný mladší hlavní hrdina, rytíř Vincent (Jan Komínek), následně šíp vyrve ze zad víly, ale ránu jí ničím nezacpe. Tak takhle se, milé děti, neposkytovala první pomoc ani ve středověku. A jak je na závěr pohádky potrestán zmíněný střelec, který kromě pokusu o vraždu a krádeže má na svědomí i další delikty? Kupodivu nijak! Prchá snadněji než Radovan Krejčíř a při útěku ještě drze rozrazí dvojici strážných. Velmi názorné, velmi výchovné. Na druhou stranu, kladně oceňuji pěkné exteriéry, kostýmy a některé herecké výkony, v prvé řadě Lukáše Vaculíka a také Táni Pauhofové a Jitky Ježkové, byť ty měly dost málo prostoru. Jaromíra Hanzlíka jsem potom nepoznal ani já. Celkově však Pravý rytíř posloužil v rámci Štědrého dne 2016 jen jako výplň při čekání na Tři oříšky pro Popelku. Škoda.

Příchozí (2016)

Mám rád filmy, které vás motivují zkvalitnit reálný život.

Doktor Strange (2016)

Na tenhle film jsem šel do kina v podstatě proti své vůli, jelikož švagr se bál jít na Hacksaw Ridge, že by měl noční můry. No, co k Dr. Strangeovi říct. Nebyla to vyloženě ztráta času ani peněz, to uznávám. Výborný výkon podal dle očekávání Benedict Cumberbatch, jehož arogantní egomaniakální lékař (znám pár takových) patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Zdravotnická zápletka s Rachel McAdams byla také fajn, byť po odborné stránce to občas fakt nešlo... Co dál. Pár velmi dobrých momentů, některé původní, jiné daly vzpomenout na nedávnou filmovou klasiku typu Batmana, Inception nebo Harryho Pottera. V tomhle má Strange smůlu, že jeho filmová adaptace přišla později. Tilda Swinton mi svým pohledem (ne vzhledem!) připomněla Galadriel z Jacksonovy středozemské série. Kdo má rád triky, užije si jich nadmíru (pro většinu z nás jich bylo až moc, viděno v 3D). Velkou výhradu mám vůči některým principům ztvárněného světa, SPOILER, kde dobro k trvalému efektu své činnosti čerpá sílu ze zla a vůdkyně klaďasů v tomto systematicky klame své následovníky. Obecně není z filmu moc jasné, podle jakých pravidel se tady vlastně hraje. Podtrženo, sečteno, pro normálního diváka je to mírně nadprůměrná a akceptovatelná jednohubka, ideální na rande, kde vás zajímá spíše partnerka než film. Fanoušek nechť si přidá hvězdu, ryzí fanoušek dvě.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Pro mě je tohle film z kategorie snů. Velký návrat Mela Gibsona, navíc na téma, které je mi velice blízké. Koncentrace silného (a pravdivého) příběhu, skvělých hereckých výkonů a věrného zobrazení děsivého válečného pekla na Okinawě vyústila ve smršť emocí, jakou jsem v kině už dlouho nezažil. Pro mě jednoznačně film roku. Možná doplním několik informací. Americká 77. pěší divize byla v době okinawské bitvy již vcelku zkušeným útvarem, předtím prodělala bitvy o Guam a o Leyte na Filipínách v roce 1944, během nichž si Desmond Doss vysloužil dvakrát vyznamenání Bronze Star za chrabrost. Dossův 1/307 je tedy na začátku Okinawy dobře odpočatý a vypucovaný, ale ne nováčkovský prapor, jak by se mohlo zdát. Dále, jednoho z vojáků, který v bitvě přijde o obě nohy, hraje skutečný válečný invalida, australský voják Damien Thomlinson, který jako člen zvláštních jednotek přišel o obě nohy v Afghánistánu 2009. Nu a konečně, SPOILER, poté, co byl Doss zraněn střepinami granátu a evakuovali jej do týlu (jeho ztracenou Bibli opravdu hledali a našli), tak jej ve skutečnosti ještě zasáhl japonský sniper a kulka mu přerazila levou pažní kost. To již ale do filmu nedali, že by to bylo už příliš neuvěřitelné. Stejně tak nerozváděli, že Doss v době nasazení na Okinawě již trpěl počínající tuberkulózou, kterou se nakazil na Leyte. O to více tedy vyniká jeho fyzicky nesmírně náročná evakuace raněných kamarádů ze srázu Maeda (neboli Hacksaw Ridge).