• Pohádka

Americký sniper (2014)

Film silný a přímočarý jako uvažování texaského kovboje. Na jeho konci, při závěrečných dokumentárních videozáznamech a fotografiích, bylo v kině doslova hrobové ticho. Cestou domů mě napadly verše ze staré písně kapely Poutníci: "I to je lidská historie: od Kartága po Nagasaki, generálům válečné kříže, ty na hřbitovech pro vojáky. A pod obloukem vítězným můžem vzdát hold těm obyčejným. Každému, kdo nemohl dál, když vítr smrti vál, když bezmocně stál - bůh války se mu smál..." Potěšily mě mj. pěkně znázorněný vývoj technologií během jednotlivých misí (nástup MRAPů, dronů) i účast dvou skutečných SEALs ve vedlejších rolích.

Kobry a užovky (2015)

Plný počet za technickou i obsahovou stránku filmu. Zdařilá kriminálka z pohledu pachatelů, reálná a (proto) depresivní sonda do řad české svoloče, u jejíhož řádění dnes Policie ČR hraje bohužel až příliš často jen roli stafáže. Oceňuji, že Jan Prušinovský a Jaroslav Žváček ušetřili své diváky dnes tak populárních "angažovaných výpovědí" a zachycují život v tomhle segmentu české společnosti takový, jaký je, ať si každý udělá o příčinách a následcích názor sám. Brilantní Kryštof Hádek v roli společenské a rodinné pijavice, Matěj Hádek v neméně skvostném ztvárnění "chytřejšího bráchy". Žádné laciné karikování, žádné zbytečné pitvoření, ale o to přesvědčivější výkony. A kouzelná Věra Kubánková v roli jejich bezpodmínečně milující a odpouštějící babičky, jako zjevení z časů, kdy byl svět ještě v pořádku. Na 90 let fantastický výkon. Zdáli slyšet Lví řev... Příznačné je mimochodem i to, že z palety ztvárněných zločinů dokáže aparát semlít pouze pachatele "z vášně", který je jinak pro společnost nejméně nebezpečný.

Pes baskervillský (1978) odpad!

Skutečně špatná filmová zkušenost. Při pohledu na seznam zúčastněných herců je až neuvěřitelné, že je výsledek jejich snažení tak žalostný. Lítost nad touhle skrz naskrz trapnou a režijně nezvládnutou záležitostí ještě zvyšuje fakt, že jde o poslední větší role Terry-Thomase a držitele Oscara za Ben Hura, Hugha Griffitha, před jejich smrtí. Mám rád dobré parodie slavných děl, které chápu jako svéráznou poctu předloze, ale tohle patří mezi filmy, jež jsem měl problém dosledovat do konce. Je mi líto.

Velká šestka (2014)

Velmi příjemné překvapení. Teaser, který jsem měl možnost vidět při jiných kinoprojekcích, mě totiž spíše odradil. Povzbudivé bylo naopak zdejší vysoké hodnocení, a tak jsme nakonec do kina šli (holt si v dnešní době musí člověk pořádně rozmyslet, zač vydá "pětikilo" z rodinného rozpočtu). Ukázalo se, že z toho, co se (pro mě) původně rýsovalo jako největší opruz (Baymax), se při projekci vyklubal nejlepší a nejvýraznější prvek filmu (který ocení zejména zdravotníci). Při některých scénách kino řvalo smíchy, bez ohledu na věk, což se dnes už nestává tak často. Film je řemeslně perfektně zvládnutý, animace bezchybná, z hudby mě Fall Out Boys dokonce "donutili" najít si jejich Immortals. Pár věcí by bylo třeba dovysvětlit, například podivná fúze (euro)americké a japonské kultury dává logiku pouze jako snaha finančně skórovat na obou stranách Pacifiku. Některé z četných vedlejších postav jsou také spíše do počtu (což ale stejně udělá pěknou díru v peněženkách rodičů). Disneyovsky vyměkčená a všestranně vyvážená adaptace tak dobře poslouží jako brána do světa (nejen) marvelovských komiksů pro nastupující generaci, u níž se pobaví i rodiče (pokud zapomenou, že téměř vše už vlastně viděli jinde).

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Bláznivá animovaná jízda slavného komanda tučňáků ve stylu starých dobrých Looney Tunes a Merrie Melodies. Akce stíhá akci, vtipy jsou vršeny jeden na druhý se zběsilou kadencí a po většinu filmu se chválabohu nic extra neřeší. Žel to nevyšlo až do úplného konce, takže se tato lahodná jednohubka (či spíše sýrová křupka) ve finále poněkud zasekne v krku. Což však nic nemění na faktu, že taková honička v Benátkách, cesta do Šanghaje či pád z letadla (včetně dopadu) budou jistě patřit do zlatého fondu animovaných grotesek.

Láska na vlásku (2014)

Začátek připomínal možnou aktualitu z blízké budoucnosti. Škoda, že hrozba islámské invaze posloužila jen jako hybatel událostí v rámci zápletky a pak je zcela opuštěna. Ale to už by možná bylo příliš nepohádkové. Mimochodem, princ je vlastně mladý uherský král Matyáš Korvín, a ten, jak známo, Turkům skutečně čelil a za manželku si skutečně vzal Beatrix Neapolskou. A, jak rovněž známo, byl v době tohoto sňatku již vdovcem, neboť jeho první choť, česká princezna Kateřina, zemřela při porodu. Bylo jí tehdy sotva 14 let. Ale to je už vlastně také nepříliš pohádkové. Zpět k příběhu. Škoda, že i vypořádání se zajímavě rozehranými (z)rádci ve vlastních řadách proběhlo jen tak mimochodem. Jinak je to pěkná, oddechová podívaná na dlouhé zimní večery a s nádhernými slovenskými exteriéry. Majestátní oravský hrad je místy skutečně dechberoucí.

Hobit: Bitva pěti armád (2014) odpad!

To, čeho jsem se bál před 15 lety, když jsem se poprvé dozvěděl o natáčení hollywoodské verze Pána prstenů, nastalo. Peteru Jacksonovi zaslouženě patří nehynoucí sláva za věrohodné a velkolepé zhmotnění Středozemě na filmovém plátně v první trilogii. Což ale nijak nezmenšuje obrovské zklamání z jeho současného počinu. Kéž by Hobita co nejdřív natočil někdo jiný... Po vzoru Mattyho odkazuji na komentáře jiných uživatelů ČSFD, které vystihují i moje pocity: flanker.27 (zábavnější a věrohodnější než celý film), kaka (sednoucí srovnání s LOTR), Arbiter (skvělé postřehy), gogo76 (také bych stříhal), Honzua (velmi, velmi trefné), exhoubus (ani já vrrky neviděl), mecano (podepsal bych), Sygauras (mně taky), Fallanga (shodná WTF), Lege (podepsal bych).

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Překvapivě docela špaténka. Snaha tvůrců o odmytologizování slavné předlohy dopadá asi ještě hůře než před deseti lety u Tróji. Čímž ale ztrácí řada nosných událostí v příběhu smysl. Včetně té nejpůsobivěji zpracované, což je samozřejmě deset egyptských ran. Z původního velkolepého souboje Boha Izraele (který v příběhu rozhodně neměl podobu umanutého chlapeckého dalajlámy) s egyptským panteonem pod vedením zbožštěného faraona, kdy každá rána představovala porážku jednoho z egyptských bohů, zbylo oproti předloze jen torzo. Celkově to moc nefunguje, zápletka je místy až neuvěřitelně naivní a nelze se ani divit hněvu současných Egypťanů, jimž Scott a spol. dělají ze slavných předků a tvůrců nejmocnější říše tehdejšího světa tupce k pohledání. A že má Christian Bale po většinu filmu asi poloviční věk bájného hebrejského hrdiny? Holt, kult mládí si žádá své, ostatně ani takovému Bilbovi či Frodovi by nikdo z diváků příslušných trilogií nehádal těch předlohových padesát let, že.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Líbilo se až do momentu (SPOILER), kdy král naivně ověřuje totožnost svého ocejchovaného "nástupce". Tak nelogické jednání by skouslo leda pětileté dítě. Asi se scénáristovi ještě nechtělo končit či co. Pak už se to líbilo méně, byť je to stále nadprůměr a vyjma scénáře, který občas skutečně haproval, mají jednotlivé složky pohádky hlavu a patu. A palačinky. :-) Zajímavostí je netradiční lokace hradu, kde tvůrci sáhli k našim západním sousedům. A mají dobrý vkus. Hrad Marksburg v Porýní se líbí celému světu (UNESCO) a Japoncům dokonce natolik, že si u Okinawy postavili jeho kopii.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

Nemohl jsem vidět, ale mí bližní ano. Drahá polovička se po shlédnutí pohádky nechala slyšet, že za natočení braku by filmaři měli vracet dotace. Zbytek rodiny přepnul po deseti minutách. +++ Tak shlédnuto. Podobné smažky lze vidět a slyšet kdykoliv třeba v Praze na hlavním.