Vražda na večeři (1976)

Určitě vtipnější než podobný film Stopa, ale přesto bych řekl, že jen o chlup lepší. Chápu, že dílo je částečně dadaistické, přesto bylo závěru a vysvětlení věnováno příliš málo času a některé scény nedávají smysl. 75 %

Dívka ve vlaku (2016)

Řekl jsem si, že se nenechám odradit "modrým" hodnocením a film si užiju. No, neužil. Jako jo, příběh něco má do sebe, ale myslel jsem, že tyhlety srandy ve stylu "teď vidíte kamerou něco, co máte brát jako fakt, abyste na konci zjistili, že to tak není, aby hlavní hrdinka mohla být za detektivku a vy za idioty, co neumí nic rozluštit" už jsou passé. Ale očividně nejsou, protože tenhle film je jimi prošpikovaný. Film má zřejmě také podtext "nepijte, nebo budete za dementy", který je ale totálně k ničemu. Plusové body dávám i za krátké obsazení Lisy Kudrow. Jen podotknu, že popis filmu zde je taky docela wtf - ta "podivná" událost, kterou Rachel viděla z vlaku, je teda asi tak rozrušující, jako když mám na konci dne špinavé spodní prádlo. 55 %

Solo (2013)

Hlubší smysl film sice má, ale na jeho odhalení si musíte počkat. Obávám se, že valná většina lidí zkrátka nebude nadšená ze sexuálního styku 2 mužů během 1 noci prokládaného vzpomínkami z minulosti. Oživení filmu dodává napětí, které přináší Julio svými zvláštními otázkami a svým chováním. Závěr je rozhodně překvapivý, nicméně je mu věnováno příliš málo času a vysvětlení není uspokojivé. Význam obsahu řady scén ve filmu mi stále uniká. 65 %

Dark (2017) (seriál)

"Otázka není jak, ale kdy." Svět je naruby. Tři (vlastně čtyři) časové úseky se prolínají, postavy mezi nimi cestují. Seriál má své kouzlo, je opravdu tak temný, jak jeho název slibuje. Maximálně se nás zároveň snaží držet v obraze ohledně toho, který rok zrovna je. Prolínání jedné (?) rodiny napříč generacemi, role Noaha a Jonase, Helga a dalších vyvolává nejasnou představu o čase a jeho relativitě. Těším se na 2. sérii! 85 %

2:37 (2006)

Šokující film. Na rozdíl od mnoha jiných psychologických filmů vyvolával během sledování skutečně nepříjemné pocity, a to je správně. Divák se působí značně diskomfortně, ať už při sledování kluka se zdravotními potížemi, či když se dozví temnou pravdu o těhotenství Melody. Závěrečná scéna je neskutečně drsná a neuvěřitelně dlouhá - ale tak to má být. "Víte, někdy je člověk tak zahleděnej do svých problémů, že zapomíná na druhý." 90 %

Střed mého světa (2016)

Zajímavé prolínání dvou příběhů - vývoje homosexuálního vztahu a přetrhaných rodinných vazeb hrozným tajemstvím. Děj má určitě co do sebe, jen mi občas přišlo, že příběhy jsou proplétány a doplňují se bez nějakého hlubšího smyslu - klidně by mohlo jít o 2 samostatné filmy. Chování Nicholase mi přijde jako naprosto nestálé (jednou to vypadá, že chce s Philem jenom spát, pak ho málem miluje), podle mě zkrátka ne zcela ukotvené. Celkový dojem je však přesto velmi dobrý, Louis Hofmann je jedinečný (všiml jsem si ho v The Dark) a film svým výkonem táhne nahoru i představitelka matky (Simone Timoteo). 80 %

Téměř dokonalý zločin (2000)

Film sám o sobě není zas tak špatný, když vezmu v potaz, že je starý 18 let. Scény občas zmatené a zastaralé (chlap, co mlátí svoji ženu, je paralela tak pro 80. léta), někdy přehrávané (když je třeba Donnie u soudu až příliš klidný, je to velmi nápadné). Nejvíc mě ale zklamalo to nadšení pro psychické schopnosti hlavní hrdinky, za to by si film vysloužil zlatou cenu od Českého klubu skeptiků Sisyfos. 60 %

Vláda (2010) (seriál)

Skutečně politický seriál, který je světlou verzí House of Cards. Birgitte Nyborgovou si musí oblíbit snad úplně každý - pohledná, mírná, příjemná. A navíc premiérka! První série je silná dle mého především díky stinným stránkám soukromí, zatímco druhá série už nemá tolik čím upoutat (ano, dojde tam k jednomu zvratu, ale ten v první sérii je mnohem více uvěřitelnější, když si vezmu v potaz soukromý život bývalých premiérů Česka). Třetí série je vlastně takový "prequel" (byť ne skutečný) celého seriálu, ačkoliv zakončení pro mě postrádá hlubší smysl (ale tak už to asi bývá). Nejvíce mě na seriálu zklamalo, jak vykresluje charakter jednotlivých politiků podle jejich stranické příslušnosti (a to politicky s Birgitte Nyborgovou souzním). Chápu, že tvůrci seriálu mají nějaké názory, ale dle mého je morální zásadovost Birgitte a špinavé triky téměř všech ostatních opravdu přehnaná. 80 %

Nadaný žák (1998)

Film mi přišel příliš krutý a přehnaně nacistický. Fenomén nacismu zde funguje až příliš okatě, zkrátka americky. Nedoporučuji pro slabé povahy. 65 %

Terminál (2004)

Tak nevím, ale zdá se mi, že je to vysoce průměrný film. Přeslazený, postavy s jednoduchým charakterem (byť se to později trochu vyhrotí), dobrák vs. hajzlík. Příště něco méně patetického. Nicméně zajímavý námět z pohledu mezinárodního práva. 65 %