• Krátkometrážní

Muži od Dunkerque (2006)

Jeden z horších válečných dokumentů z české produkce, které jsem mohl na ČT 2 vidět. Postarší vypravěč, s nepoutavým hlasem. To by asi nebyl až tak velký problém. Chyběl mi větší rozbor bitvy, dobový filmový materiál. Na první pohled mi bylo jasné, že se jedná o levně natočený dokument.

Není to tak zábavné jako krátkometrážní Borat, ani tak originální. Celek vypadá podobně jako lepší skeče z "A teď srandičky". Všichni si myslí, že ten chlápek snad spadl z Marsu, chová se nezdvořile a neamericky, nespolečensky. Scénky, které stály za to: koupě auta, interview, atd. Vrcholem filmu, byla scéná, kdy zpívá před publikem kazachstánskou hymnu, kterou všechny američany zesměšňuje. A to bez vulgárnosti. Té se, ale ve zbytku filmu hemžilo dost, takže to trochu zhoršilo můj celkový postoj k filmu. Chudák Kazachstán.

Kat (2004)

Remake na všechny způsoby, dočkali jsme se komixu, 2x filmu, knižní předlohy. Tak jsem vystřízlivěl, The Punisher je zábava a akční béčkovej film v jednom. Čas od času se zde objeví pár nepochopitelných scén, které lze přejít pouze s úsměvem. Film nás rozděluje na dva tábory, na ty, kteří fandí Franku Castlovi, a na ty, kteří už doufají v blízký konec, dlouhého filmu.

Big Lebowski (1998)

"You´re a Jeff Lebowski!" Od začátku až po titulky, nás vypravěč prováděl životem vlastně uplně tuctového a především neuvěřitelně líného člověka, až do teď, kdy se stane nevědomky středem pozornosti. Milovník bowlingu, absoluth flegmatik si bezstarostně kleští cestu řadou problémů. Do kterých ho často dostává jeho kamarád Walter, všeználek, který je aktivním přívržencem židovství a je tu taky poslední člen do této pozoruhodné party, "trochu hloupější" Donny. Coenovic opět aspoň u mne bodují. I'm not Jeff Lebowski, I'm the Dude.

Kameňák (2003)

Některé slušné vtipy, jsou doslova zbořeny vlnou stupidních, a nechutných blábolů. Zdeněk Troška opravdu předvádí poslední dobou (15 let) rozporuplné výkony. Opravdu staré a okoukané vtipy jsou vloženy do nesouvislého děje, který podtrhuje celkový výsledek. Vrchol série, jestli to tak nazvat, je vztah zetě s tchýní. A ten jejich nekonečnej souboj, kdo zůstane a kdo jak je vidno v dalších 2. pokračování odejde na Sibiř.

Valmont (1989)

Než jsem v kině shlédl tento film, věděl jsem o něm jenom 2 informace: je to další z filmů českého génia Miloše Formana., a hraje v něm „MADAM perfekt“ Anetta Benning z Americké krásy. „Mrcha každým coulem“ v roli markýzi de Merteuil. Od tohoto filmu jsem čekal asi až příliš. Colin Firth v roli vikomta Valmonta vypadá jako úplné neviňátko, a jeho chlípnictví mu nelze věřit. Stejně jako další Milošův film Amadeus se odehrává v době 80. let 18.století. Slabší a asi plně nepromyšlený konec filmu ubírá mému celkovému dojmu 20%. Celkově mírné zklamání 75%.

Hotel Rwanda (2004)

Spor mezi kmeny Hutů a Tutsiů v roce 1993 dosáhl vrcholu. Za prostého nezájmu médií a vyspělého světa včetně jejich nejvyšších představitelů proběhla ve Rwandě jedna z největší genocid moderní doby. Vleklá nesnášenlivost obou táborů se táhla už od dob belgické kolonizace, jedna strana byla tehdy spojencem Belgie, druhá se už tehdy snažila získat i za za cenu mrtvých nezávyslost. Jednoho dne, ale přetekl pohár nesnášenlivosti. Po vraždě prezidenta Habyarimana, začali vládou podporované milice systematicky vyvražďovat příslušníky menšiny Tutsiů. OSN místo, aby zažehnala místní problém, nechala všechno na Rwandě a postupně se stahávala ze svých pozic. Film Hotel Rwanda opravdu není pro každého, některé realistické záběry mne dokonce přivedly k názoru, jak mohl člověk vůbec dělat takovéhle hrozné věci. Ano byl tu ve světě nacismus, následně i komunismus, genocida se objevila také v Jugoslávii. Rwanda tehdy, ale potřebovala pomoc ať už od UNICEFu, OSN, vždycky je to tak, že občanské války a převraty nastávají v hospodářsky a politicky neklidných zemích. Stačilo předvídat, jakou katastrofu přinese úplné odtržení Rwandy od okolního světa. Lidé jsou jenom lidé. Potvrdilo se jen pravidlo všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější a pokud jsou aspoň trochu inteligentní, tak vědí co si s takovou mocí poradit. Aspoň jedna útěcha zní pro Rwandu a to, že válka skončila stejně rychle jak začala. Don Cheadle předvedl bravurní výkon.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Tak to dopadá, když se nějaký karbaník a ničema dostává do křížku s dominantní osobou na místě, kde neplatí zákon. Psychiatrická léčebna, pro někoho domov, pro Randalla dočasný úkryt před pracovním táborem. Původně si myslel, že po odpykání trestu se dostane na svobodu. Není tomu tak. Narozdíl od vězení může být člověk vězněn v léčebně i po dobu delší než určuje soud. Dochází zde ke střetu mezi Randallem McMurphym a Velkou sestrou, která si drží určitou autoritu nejen mezi pacienty, ale i mezi zaměstnanci. Murphy, rebel každým coulem, je pro ní kazem na celém jinak poslušném oddělení. Snaží se ho převychovat. On však, uvědomujíc si svou situaci, se snaží aspoň oživit mezi ostatními pacienty jejich navenek skomírající život. Podaří se mu zavést v léčebně improvizovanou hernu. Jack Nicholson alias Murphy s celou skupinou dokonce provokativně vyjede na výlet na ukradené lodi. Všechny jeho buřičské vlastnosti způsobí jeho zkázu. Poté co napadne v záchvatu vzteku sestru Ratchedovou, je mu provedena lobotomie. Předlohový vypravěč, indián Bromden, po celou dobu předstírající svou hluchoněmost, z milosti ukončí jeho život. A sám uteče podle jejich plánu z budovy na svobodu.

Matrix (1999)

Originální sci-fi, parádní film, který má to co diváka přikurtuje, a nepustí od svého křesla až do posledního znění titulek. Akce + zbraně + zvukové a vizuální efekty + kvalitní herecké výkony + kultovní film. Jenom škoda, že pokračování už tak kvalitní nebyla.