Pelíšky (1999)

Ťažko povedať, či dokážete nájsť film rovnocenne nabitý skvelými a hlavne pamätnými hláškami, akým sú práve Pelíšky. Donutil, Kodet a Polívka by mohli dostať minimálne nomináciu na Oskara za to, čo tu predviedli. Nadčasová filmová udalosť.

Trailer Park Boys (2001) (seriál)

S1: Náhodným prekliknutím pri prehliadaní Netflixu som narazil na Trailer Park Boys, a i keď je ešte po 6-tich epizódach priskoro na to, aby som robil nejaké závery, tak musím povedať, že ma tento podivuhodný a netradičný seriál masívne strhol. Zatiaľ nechcem nič hovoriť, ale je dosť možné, že som našiel kultový seriálový klenot. S2: Priam neuveriteľné sa stalo realitou, a latka, ktorú nasadili posledné diely prvej série bola pokorená a hneď niekoľkokrát prekonaná. Iste - je to prvotriedna hlúposť, ale ja som si ju zamiloval a humor, ktorým disponuje celý tento sedlácky koncept zbožňujem. Takto nejak si predstavujem geniálne podanú blbosť!

Než si pro nás přijde (2007)

Neškodná a milá zábava so starnúcim, ale za to večne sympatickým duom v hlavnej úlohe s dojímavým príbehom a ešte emočnejším koncom. Myslím si, že The Bucket List je jeden z tých filmov, ktoré proste nikoho nemôžu uraziť a nudiť, pretože presne a dôkladne servíruje ľuďom to, čo vo filme hľadajú - ľudskosť. A v takom stareckom kabátiku, aký na vás nahodia skľúčený Morgan Freeman spoločne so šviháckym Jackom Nicholsonom je to proste záruka dobre stráveného času.

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Vrchol britského humoru! Vlastne, vrchol akejkoľvek formy humoru, pretože Pytoni sa za tie roky pôsobenia stali synonymom tohto slova.

Vejška (2014)

Ku Gymplu sa človek dokáže vrátiť aj po niekoľkých rokoch od pozretia a príjemne sa zabaví. V prípade Vejšky mierne pochybujem o tom, že si niekedy získa status ako jej predchodca. A áno, hlavný problém je dej - a veľká kopa nezmyselných, nadbytočných scén, ktoré dokopy dávajú takmer nulový zmysel a pôsobia, akoby sa nimi mal vyplniť ten čas, ktorý potrebovali na natočenie celovečerného filmu. Pritom možností mali tvorcovia priam neúrekom. Dá sa na to pozerať a zbehne to celkom rýchlo, ale postráda to poriadne veľa k tomu, aby to dobehlo Gympl.

Přineste mi hlavu Alfreda Garcii (1974)

Po dlhšej dobe neviem, ako okomentovať film. A bude to zrejme preto, lebo to nemám k čomu prirovnať a nedokážem to tým pádom s ničím porovnať. Toto je môj prvý stret s Peckinpahovou tvorbou, a minimálne jeho veľmi, ale ozaj veľmi veľká svojráznosť môže byť pozdvihnutá. Sám neviem ani povedať, či sa mi to páčilo, alebo nie, no tá milostná linka mi pripadala trochu zbytočne rozťahaná a úvod filmu bol dosť brzdený práve románikom medzi ústrednou postavou deja a jeho milenkou. Potom to však nabralo ráz a grády, a tempo filmu sa zcela obmenilo. Len škoda, že to tomu filmu tak dlho trvalo.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Po celej trilógií Pána Prsteňov je to znateľný downgrade a to je asi každému jasné, keďže sa producenti na čele s Petrom Jacksonom rozhodli spraviť komerčný žvást absurdne rozdelený na tri dieli - a každý, kto čítal knihu musel v tomto momente minimálne pokrútiť nechápavo hlavou, pretože je jasné, že taký rozsah približne 150 stranová knížka jednoducho nemá. Ale teraz už k filmu. Ak upustíme od toho, že sa to celé len veľmi letmo a voľne drží predlohy, nie je to vôbec také zlé. Prvý diel je pomerne svižný, príjemne naladený a cítiť z neho charakter, ktorý sa pri ďalších dieloch začal pomaly vytrácať. Jednoznačne sa jedná o najlepší a najduchaplnejší snímok z celej série. Vrámci svojich možností a dĺžke dokázal pomerne dôveryhodne vykresliť dej knihy a bol pútavý a zaujímavý. Je to taká príjemná trojhodinová audiovizuálna CGI výprava do Stredozeme, na ktorú sa človek dokáže pozrieť aj viackrát bez toho, aby sa unudil k smrti.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Kedysi dávno, ešte predtým, než mal vzniknúť tento film, dostala sa mi do ruky rovnomenná kniha, ktorá vôbec nebola na papieri taká zlá. Ale tam, kde kniha dokázala v mojich očiach vyniknúť, tento film pokulháva. Celý to je dostatočne nepresvedčivé, miestami až príliš sebavedomé a hlavne vo svojej celej podstate nudné. Proste taká tá jednohubka pre tínedžerov a deti, ktoré Columbus vie točiť. Ale čo sa nejakej výpovednej hodnoty filmu týka, tak to by som radšej pomlčal.

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014)

V mojom ponímaní sú hororové komédie niečo, čo má ozaj skvelý potenciál a uplatnenie na sobotňajší večer s kamarátmi pri nejakom tom pivku - a Dead Snow je na to vyslovene ako stvorené. Oproti prvému dielu je toto priam o úroveň, ak nie dve vyššie, ale aj inde. A to nie len po tej humornej stránke, ktorá tomu veľmi prospela, ale aj po kvalitatívnej. Wirkolovi sa tento počin proste podaril. Dobre som sa pobavil.

Nepřátelé (2017)

Scott Cooper natočil bravúrny spirituálny western zaoberajúci sa životnou cestou a zmierením viacerých, povrchovo drasticky sa líšiacich ľudí. Hlavná postava Christiana Balea sa viac-menej prvú polovicu filmu iba nadute mračí na všetkých naokolo seba, Rosamund Pike zasa zlomene plače a Wes Studi sa len ticho a skľúčene prizerá udalostiam, ktoré nemôže ovplyvniť. Osudy postáv a ich emočné vykreslenie je ozaj niečo, čo tento film dokázal absolútne bezkonkurenčne predať a podať. Takmer za každým jedným účastníkom výpravy sa skrýva dlhý životný príbeh, ktorý dokázal režisér prakticky celý zhrnúť behom jednej scény, kde dokonale vykreslil povahu a myslenie daného jedinca. Ako bonus vás naprieč celým filmom sprevádza krásne duchovno a dychberúca scenéria Severnej Ameriky. Určite jeden z najlepších westernov, aké som kedy videl.