• Pohádka

Hlavně nezávazně (2011)

Ze záčátku docela odvážná, potom již zcela průměrná a z dlouhé řady ničím nevybočující romantická komedie, která neurazí, občas i pobaví, určitě ale nenadchne. Takový zabiják času, ale za týden si z toho už něco vybavíte jen stěží.

Vymítač ďábla (1973)

Více méně směšné. To asi nebyl původní záměr. Pokud se chci opravdu bát, pustím si buď Pianistu nebo něco od Kubricka či Hitchcocka. Ale tohle mi nenavodí ani hrůzu, ani strach, ani napětí. Je to prostě neskutečně prázdné, zbytečné a až nekřesťansky nadhodnocené. Chápu, že někdo rád utíká od reality, ale co je moc, to je moc. Na druhou stranu je asi potřeba vzít v úvahu rok výroby, na který jsou ony filmařské efekty docela slušné.

Posedlá (2009)

Idris Elba super, ale jinak šedivý průměr. Filmů s podobnou tématikou jsem už viděl tolik, že na ně mám přímo alergii. Vadí mi ta nereálnost a absurdita ve scénáři. Dvě hodiny se hlavní hrdina snaží neúspěšně vysvětlovat, že ho obtěžuje blázen, nikdo mu nevěří, blázen se mu bezproblémově vloupá do hotelového pokoje a přitom by stačilo všem ukázat e-mailovou komunikaci. Ach jo.

Okno do dvora (1954)

Vynikající a velmi originální snímek plný napětí, se skvělým scénářem a hereckým obsazením. Prostě opravdu zdařilá kombinace.

Vrahouni (2010)

Zezačátku dost vlažné, ale od poloviny velmi svěží komedie. Příjemné.

Skleněné peklo (1974)

Skvělé obsazení, celkově skvělý film. Spolu s Dobrodružstvím Poseidonu jde o klenoty 70.let.

Match Point - Hra osudu (2005)

Velmi úsměvně na mě působí to, jak nadhodnocený může být film ve spojení se zvučným jménem režiséra. Není to špatné, je to poutavé a zábavné. Každopádně mi to chvilkama připomínalo americké televizní filmy. Opravdu hodně se mi líbil až ten velmi netypický, originální a symbolický konec. Tématicky podobný, ale dle mého názoru, o třídu lepší film je Unfaithful od režiséra Adriana Lynea.

Babovřesky (2013)

Další Troškův filmový masakr. Tyto filmy a jejich komerční úspěch slouží jako perfektní lakmusový papírek vkusu a kultury českého národa. Ten to ostatně jasně předvedl v nedávných prezidentských volbách, kde si jednoznačně zvolil politickou karitkaturu, která jakoby vypadla z těchto letních komedií. Film je o chlup zdařilejší než série Kameňáků, bohužel k nim má však mnohem blíž než k avizované trilogii Slunce, seno... . Nebudu Babovřeskám vyčítat stokrát omleté, občas dvojsmyslné, jindy přímočaře sexistické debilní vitpy. To vše do Troškových komerčních trháků patří a to je to, po čem natřískané kinosály prahnou a čemu se možná i upřímně lomí smíchem v pase. Co jim ale musím vyčíst, to je až překvapivě slabý a špatný scénář. Překvapivě hlavně ve srovnání s poslední, vcelku zdařilou, Troškovou komedií Doktor od jezera hrochů. Film je v podstatě o ničem. Je postavený na jednotlivých scénkách, které děj nikam neposouvají a jsou tam pouze na efekt - například zbytečná scéna s cikánkou Lucií Bílou nebo s představením mladého ministranta farářovi. Do toho se půl hodiny řeší kopanec mezi nohy, ale zásadní zápletka nikde. Co musím ovšem jednoznačně vyzvihnout, tak to je Jana Synková, za kterou dávám rovnou dvě hvězdičky a díky které Babovřesky místy dokonce i slušně baví.