Hvězdná brána (1997) (seriál)

Komentovat takovouhle klasiku nelze. Díky, ó velká čtyřko, díky ó velký megavládče sci-fi světa, díky, vy sqjelé červí díry! Nebýt vás, museli bychom čučet na OVRZ a OVRZ 2, hýkat blahem u debilních sitcomů a drásat kapesníky při Pičtě pro tebe - eventuelně jezdit na festivaly běsné nudy pro intoše. Což by bylo víc než strašné. :o) (A o5 a zas a znova: všimněte si rozdílu v hodnocení na csfd a na imdb - a tady je to teda kurva rozdíl. Hlavně, že místní idiotská protoplazma chčije krev ze sranců o ničem typu http://www.csfd.cz/film/301401-rivalove/ a přitom nejlepší sci-fi seriály všech dob považuje za méněcenné. To teda TFUJ TAJBL, soukmenovci.)

Futurologický kongres (2013)

Folman mě jen utvrdil v tom, že některé knihy jsou prostě nezfilmovatelné, obzvlášť vrcholná díla science fiction. Futurologický kongres dopadl sice mnohem líp, než Snídaně šampionů s Brucem Willisem, ale kromě několika replik a scén toho s původním Lemovým příběhem moc společného nemá. Snad jen pesimistickou vizi budoucnosti, ve které permanentně zdrogovaní lidé žijí ve svých halucinacích. Ve filmu už se ale nedozvíte, že se ti lidé do alternativního halucinantního světa milosrdně neodpaří, ale v realitě s nepřítomnými úsměvy na tvářích chcípají v bordelu a mrazivém pekle umírající planety, zfetovaní jako veverky. Z kosmického světoběžníka Ijona Tichého se stala stárnoucí herečka, ukotvená ke svému těžce nemocnému synovi a z rozvojové země, zmítané terorismem a občanskou válkou, jakýsi Animákov, vymalovaný jakoby od hipíků pod vlivem LSD ječivými pastelovými barvami. Ale přesto, že z původní Lemovy geniální povídky nezbylo skoro nic, je film díky Folmanovi celkem příjemnou melancholickou podívanou, při které cíťa i zaslzí. Ovšem není to Lem, ale Folman. Bohužel....

Království (2013) (seriál)

Blazeovaná mládež v historických hadrech bloumá po hradě a nádvoří (občas i v přilehlém lese!) a nepřetržitě jí k tomu vyhrává diskotačivá popina, která ke zvolené době sedí asi tak jako tramvaj do doby kamenné. Neskousnutelné pro někoho, komu už slezly uhry a Biebera ani One Erection vážně nemusí.

Bez hranic (2013) (seriál)

Velmi toporná euroverze amerických kriminálek, u které může našinec dělat: "JéheleVašut, jéheleRoden, jéheleIssová...."

Utopia (2013) (seriál)

Trochu ubrat na samoúčelném exhibicionismu a bylo by to tam. Všechny ty barevné filtry, odlesky, prasátka a protisvětla někdy sedí, ale místy jsou jen zbytečný opruz a totéž hudba, která slouží ději velmi dobře, ale občas se vyvleče z obojku jako ztřeštěná fena a nějakou tu scénu zabije ujetou falší. Přes veškeré výhrady pořád výborný matroš od relativně mladých autorů - až se jim trochu srovná hormon a pochopí, že míň je někdy víc, bude líp. Ty nejlepší věci většinou vznikají až v době, kdy už pan umělec nemá za potřebí nepřetržitě ryčet do světa "dívejte se všichni, jaxem strašně progresivnííííí...."

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007) odpad!

Pozor, je to podvod! Není to žádný tyranosaurus, ale "hromoještěr" - alespoň se mu tak říká v přímo božské česky dabované verzi (v originále pravděpodobně thunderlizzard). Mnohem výstižnější by ale bylo "gumoještěr". Za zmínku též stojí to, že blonďák z Beverly Hills Ian Ziering tu hraje (no... spíš nehraje) dlouhovlasého bruneta a aztécký náčelník se jmenuje Matlal, což ledacos vysvětluje. Matlal je ale hlavně pan režisér, ten už toho stihnul zmatlat. Pokud by vám to nestačilo, zkuste třebas tenhle jeho opus http://www.csfd.cz/film/71796-pes-zabijak/ - vypadá opravdu hustě. Já už to nedal, to nešlo. :o)))

Stoupenci zla (2013) (seriál)

Pane jo! To nám Marcus Antonius za těch pár let pěkně zvlčil!!! (Římané vědí.. ;o)) Na rozdíl od seriálu přímo nazvaného Cult, který byl na velmi podobné téma, ale hlavně se opravdu hodně nepovedl, Following boduje úplně ve všem (vyjma jako obvykle debilního překladu názvu do češtiny). Kulty všeho druhu od náboženských přes profesní po jánevímjaké jsou bohužel v dnešní době módní. Kdejaký průměrný manipulant s lidmi (včetně zoufalců typu Barbory Škrlové neboli třináctiletého Adama) je schopen si najít dost všelijak narušených slaboduchých následovníků, kteří pak pro něj jako správné ovce dělají i to nejodpornější ve jménu čehosi (čehokoliv) a ještě si při tom připadají, jako že dělají "správnou věc". Campy a tábory vypatlaných idiotů po celé zeměkouli rostou a bují jako houby po dešti a nevypadá to, že by nad žumpou svítalo, spíš naopak... Je fakt, že napínavější kriminálku byste těžko hledalii, dokonce mrská mnohem víc, než dokonalé The Killing. Kevin Slanina ve své životní roli věrohodně řádí jako zamlada bez ohledu na svůj kardiostimulátor, jeden z bratrů Ashmoreů (nikdy nevím, jestli se koukám na Shawna nebo na Aarona) mu zdatně sekunduje a Purefoyův negativ je ve své ďábelskosti neskutečně lidský - obzvlášť, když se mu všechno začíná bortit pod rukama a on z toho začne koktat. Příběh hýří divokými zvraty převážně bodného nebo řezného charakteru (i když takový dobře mířený úder flaškou do hlavy.....) a je tak strhující, že se vám v něm ani nechce hledat díry, abyste pak mohli být na csfd za chytrolíny a trhat téhle krásné megamouše křidélka a nožičky. Celá série je přímo prodchnutá výrazným "nesratsestím" faktorem - Kevin dobře ví, proti jakým nebezpečným sviním bojuje, takže většinou střílí dřív, než se na cokoliv zeptá, a dobře dělá. Vysokooktanová pleasure, kterou jsem si moc užil a vůbec si při tom nepřipadal guilty - a jsem rád, že můžu zase po dlouhé době vystříknout plný počet.

Černé ovce (2006)

Fáááák hustá krvavá fraška připomínající Monty Pythonovské vraždící králíčky. Téměř dokonalé, místy k uchechtání. :o)

Gravitace (2013)

Sádra Buldok Lost In Space. O5 jsem zklamán - oba dva slavné celovečerníčkové overhypy konce roku 2013 mě totálně minuly - ať už hlavní stádo ječelo nadšením na závodech F1 a nebo fascinovaně zíralo na vesmírnou verzi Slečny Drsňáka v asexuálním spodním prádle. Cuarón nestvořil žádný kinematografický zázrak, ale kosmos předstírající trenažér pro módní "zážitkový" byznys. Dobrá, technicky vzato je to film, ale bez 3D a obřího plátna působí skoro jako polotovar. Rozebírat "o čem to je" fakt nemá smysl - provařená hulywůdská stár Bullock, lapající tu americkou, tu sovětskou a tu dokonce i čínskou družici, užvaněný Clooney jako nezastavitelný chrlič historek (ani po smrti si nedá pokoj), sem tam nějaké to citové vydírání ohledně kdysi zemřelé holčičty a hromada trosek, která to celé čas od času zbombarduje. Pardon, ale Gravitace není sci-fi ani náhodou - spíš jakési mainstreamové naivistické melodrama, nacpané vtipálkem Cuarónem na oběžnou dráhu.

Rivalové (2013)

Z čeho že se to vlastně celý národ pos*al? Ano, především český národ, protože v hodnocení "Rush" na csfd a imdb je celkem propastný rozdíl. Co je na tom filmu tak strašně vyjímečného? Kromě souboje dvou macho kohoutů na jednom smetišti a řevu motorů za přítomnosti atraktivních samic už nabízí jen fotrovsky uslintané "hluboké" životní pravdy typu "muži milují ženy, ale ještě víc auta..." (okamžitě se mi vybavil příšerný provar Rocky Balboa 6 aneb po třiceti letech) a vcelku věrně vystiženou dobu - ohavné sedmdesátky, čas normalizace, mániček, hlubokých mužských výstřihů, katěk do zvonu, slizkého černoušského funkypopu a dementního kinder-rocku (Sweet, Suzi Quatro atp.). Ostatně to všechno se nám po víc jak třiceti letech v rámci otravného retra vrátilo jako bumerang. Každá doba má svoje - ve starém Římě to byly gladiátorské zápasy, orgie a kozatice, dneska je to šoupání umělohmotového kotouče po zmrzlé vodě, honění nafouklé kůže po trávě, motorizované rakve a kozatice. A český národ jako by poslední dobou byl přímo vysavačem všech těch globalizovaných s*aček a jel v nich všech ještě víc, než zbytek euroamerické (nebo tzv. západní) civilizace. Češi ještě víc než jiné národy milují přehnaný sentiment (pláč do piva při Forrestu Gumpovi) a tuning svých zbožňovaných plecháčů. Z čeho se to tedy celý národ pos*al už vím. A co je na tom filmu tak strašně vyjímečného? ..... Nic. Celý ten humbuk kolem "Rush" je jen nafouknutá bublina. Po úporném třídenním souboji sama se sebou, kdy už jsem si několikrát myslel, že to vzdám a ten slavný bestseller nedokoukám (při závodech to nešlo bez ffwd) můžu s klidem napsat, že je asi tak zábavný jako jakýkoliv "vrcholový" sportovní přenos s jednou tragickou havárií plus jejími důsledky, shrnutými do pěti minut. Pro člověka, který fakt nemusí všechny ty hop-skok-rána-gól sporty kanály, je to ztráta času - pro Laudu pomník, podobně jako pro Meresjeva Příběh opravdového člověka. Z filmařského hlediska je to jen slušná rutina ničím nevybočující z průměru, která nepřináší ani milisekundu čehokoliv nového nebo nedej bože snad objevného - jenom vagón x-krát omlácených stereotypů. Dokonce i soundtrackový génius Hans Zimmer jakoby si tu vybral svou slabší hodinku. Je to prostě jen jedno obrovské očekávatelné sporťácké klišé s divácky atraktivní adrenalinovou atmosférou závodů F1. I když...co je vlastně tak zajímavého na chlapech, co kvůli slávě a prachům jezděj ukrutně rychle pořád dokolečka. :o) Teda z jedné věci jsem se vlastně pos*al taky - smíchy. Z toho, jaxe maskérům podařilo v některých scénách z celkem elegantního Daniela Brühla vyrobit králíka. Jo, a ještě jednu věc si dovolím připodotknout: Tenhle ultrakomerční kus režíroval stejný člověk, který kdysi natočil tak imaginativní a originální filmy, jako je Willow nebo Cocoon. Smutné. O dost smutnější, než životní osudy lidem zbožňovaných šlapačů na plyn Nikiho Laudy a Jamese Hunta. 48%