Princ a pruďas (2011)

,,Epičtější´´ a méně vtipné, než jsem čekal. Výprava, kamera i nějaké ty tríčky fungují dost dobře, naopak načasování hlášek (které mě samy o sobě rozhodně neuráží) skřípe spíš víc než míň. Ve výsledku, ačkoliv Dannyho McBridea rád nemám, to drží nad vodou pohodoví protagonisté. Většinu filmu jsem spíš s úsměvem odkoukal, než že bych se řezal. A taky mam pocit, že by byl zážitek z filmu mnohem lepší, kdybych neměl nakoukaný ty zatracený trailery. Ale jakoby...jo, jen více takových.

Zdrojový kód (2011)

1) Pecka! (Ne nejlepší film světa bez mušek, ale všechno drátkuje) 2) Jake Gyllenhaal znovu překvapil (Pozitivně) 3) Duncan Jones musí natočit Half-life (Jinak radši nikdo, takže asi nikdo)

Nouzový východ (2008)

Podmanivý Mendes (jako vždy), dokonalá Kate Winslet a Leo DiCaprio v roli, v níž mi snad poprvé sednul, ale jinak film nic moc nenabízí. Bezvýchodnosti situace, kolem které se vše točí, jsem neuvěřil, a i pokud si ji připustím, můžu se snažit s těmi lidmi soucítit, ale vcítit se nedokážu. Postavy jsou do jedné absolutně nesympatické, pokus o osvěžení v podobě blázínka, nastavujícího zrcadlo spořádaným, příběh, myšlenku ani pocit nikam neposunul. Pokud by to pravidla filmu dovolovala, na odvyprávění by stačila půlhodinka i méně a mohlo to být působivější. Už aby tu byla ta bondovka, na filmy jako je Nouzový východ či Americká krása (která je podobná, ale snad po všech stránkách o fous lepší) je podle mě Mendese škoda. P.S. Uznávám, že nedokážu posoudit, do jaké míry film vystihuje osobní zkušenost velké části (americké) společnosti. Možná si to šlehnu za deset let znova a budu moudřejší.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Přídavek sladkostí, prskavek a něco parkouru dobrý film neudělá, zažene nudu jen na chvíli. Zoufale neoriginální, zoufale nerytmické a tříštící se, zoufale zoufalé. Na cáry rozfofrovaná kopa potenciálu, až skoro slza ukápne. V jeho podstatě bych si totiž skoro přesně takový film moc přál, jenže konkrétní výsledek si s představou filmařského umění, či klidně jen umění kvalitně pobavit, vytírá ..podlahu.

Zombieland (2009)

Slušná pecka, překvapivě hodně jsem se smál. Ač je to jen takový zombie-zmatek s překvapivými momentkami a sympatickým geek-pozitivním hrdinou, naštěstí po natřískané úvodní pasáži a seznamovačce film čapne za zmítající se úd postava Woodyho Harrelsona a už jej nepustí, táhne celou stopáž a stylově všechno zakončí. Nechybí něco brutality, hodně povedené hlášky, ani překvapivé cameo, které dostane i pointu, a jako třešnička dort, doplňují všechno pěkné grafické vychytávky. Rozhodně je se na co koukat (i kdyby jen na EmmuS).

Wimbledon (2004)

Čistých sedmdesát procent, takže menší dilema. Paul Bettany je jasný, Kirsten Dunst pěkná, vizuální pojetí fajn a zaujímavé, celkový pocit příjemný, přesto má větší váhu zbytečná natahovanost těch rozhodujících momentů v zápasech a zkrátka a jednoduše zcela nepřekvapivý děj. Na tři hvězdičky se ale může zvysoka vykašlat každý, kdo má prostě náladu na přesně takový film. Pak je Wimbledon skvělá volba.

Bod zlomu (1991)

Dost příjemnej film a kdyby se mi u něj nechtělo přemýšlet, tak to bude někde kolem sedmdesáti procent. Nicméně závěrečná zhruba dvacetiminutovka je úplně na hlavu. Lehký SPOILER: Zařve spousta lidí a pod tim dojmem úplně kašlu na nějakou nespoutanost a touhu najít svoji vlnu... Swayze měl jít sedět, protože to zkrátka podělal. Proti společnosti se bojuje jinak, tohle ve filmu zkrátka nefungovalo. A stejně tak nebylo téměř nijak vybudováno (a tím pádem níčím podloženo) to závěrečné teatrální odhození odznaku. Hlavní hrdina úplně zrušil svoji podstatu v poslední vteřině filmu. Naštvalo.

Avatar (2009)

Zaslouží si veškeré superlativy, které mu jsou adresovány a snad i ty astronomické výdělky. Úžasné poznávání Pandory, odkrývání krásného světa, který se snad jen příliš drží toho, co je pro každou lidskou bytost přijatelné, dobře odvyprávěný tradiční a funkční příběh a momenty, při kterých se přistihnete s pokleslou bradou, to vše Avatar má. Vše stojí na neuvěřitelně vychytaných efektech zasazených do efektních scén s efektním dějovým podtextem. Hierarchie typu 1.technologie, 2.momentky, 3.děj ... mi nedělá problém. Přesto bych si přál TŘEBA, aby se postavy chovaly víc jako lidi, v případě, že se jedná o lidi, a míň jako lidi, v případě, že jsou to Na'vi. Aby se během dvou a půl hodin vyskytlo aspoň nějaké překvapení. Aby se film netvářil, že dopadl dobře, když zařvalo tolik lidí a Na'vi (ne nezbytně v tom pořadí), když je zničena půlka Pandory. Filmu to nevyčítám, spíš se snažím zjistit, proč mě to tolik nevzalo. Asi by mi stačilo jen pár záběrů navíc a pár ubrat, abych se na Avatar začal dívat méně zvenku.

Království - Série 2 (1997) (série)

Nevim, jestli jde o pokles kvality, ale mě pokračování velmi dobrého prvního Království nebavilo ani zdaleka tolik, jako díly o tři roky starší. Buď jsem něco krutě prošvihl, nebo tomu čouhá samoůčelnost z bot.

The Hangnail (1999)

haha, navíc doslova dechberoucí animace. ne.