Na odstřel (2009)

Závěrečný zvrat už pro mě byl jaksi navíc, ale film kvůli němu neodstřelím. Herci jsou do jednoho výborní především malou roli naplno využívající Jason Bateman. Chválit Crowa by bylo zbytečné, ten chlap je prostě herecký ďábel a Ben Affleck konečně dospěl do rolí které mu vyditelně sednou. Pochvala rozhodně patří i Kevinu Macdonaldovi díky kterému tenhle kecací film velmi příjemně utíká.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Transformers 2 trpí klasickým syndromem většiny blockbusterových dvojek. Tedy jsou mnohem větší, delší, akčnější, všechno tam víc lítá je víc cool, všichni se snaží víc hláškovat a ve výsledku je to oproti jedničce mnohem topornější. V jedničce se Bay pod dohledem moudrého strýčka Spielberga chytře držel rodiného mustru a příběhu losera, který ke školní krásce přišel. Vydělal hodně peněz a Spielberg mu na oplátku nechal volnou ruku, takže dvojka je čistý nefalšovaný Bay se vším dobrým i špatným co je s tímhle režisérem spojené. Nepříjdete o klasické trademarky jako západ slunce, vlajky, projevy, rotující kameru, výbuchy či zpomalené kulky. Navíc je dvojka mnohem více infantilnější především sexuálními narážkami a všudypřítomným hláškováním. Tahle hra vychází hlavně u Turturra, který v druhé polovině filmu prostě vládne a naopak je těžce mimo u hot Isabel Lucas i toho uječenýho mexíka. Shia i Megan nemají co hrát (což u Megan nevadí a u Shii to je škoda) což se, ale dalo čekat předem. Akce je oproti jedničce trošičku přehlednější, ale neodpustím si rýpnutí, že v jedničce jeden Transformer zlikvidoval celou jednotku, zatímco tady jedna v pohodě odráží útok hned 13. U mě osobně 5/10 nahoru se přikláním pro geniální zdůvodnění, proč jsou na koleji samé kočky

Dům na špatné adrese (2008)

Snůžka béčkových klišé o zlém sousedovi, který si zasedl na smíšený pár. Po shlédnutí Spirita a DnŠA se musím ptát jestli Jackson neumí číst nebo jestli jenom potřebuje prachy, protože i přes jeho tradičně dobrý výkon tenhle film nemá ambice ani na novácky megafilm.

V řetězech (2006)

Zajímavý film s úsměvnou zápletkou aneb jak černoch na americkém jihu nadrženou bělošku k rozumu přivedl.

Hrdinové a zbabělci (2007)

Redfordovy dialogy jsem si vyloženě užíval. Chytrý film s vynikajícími herci

Proroctví (2009)

Promarněná příležitost. Proyas má řemeslo v ruce a je hlavně jeho zásluha, že Proroctví v prvních 2/3 příjemně utíká a nechává diváka v napětí jak to nakonec dopadne. Bohužel mám 2 zásadní výhrady. Tou první méně zásadní jsou triky, které jsou hodně průměrné (menší rozpočet neomlouvám, protože Knowing v týhle úrovni prohrává i s mnohem levnějším District 9). Tou zásadnější je však scénář. Tak velkou slátaninu, který čerpá z mnoha známých i polozapomenutých scifi jsem už dlouho neviděl. Závěrečná čtvrthodina pro mě osobně byla velkým zklamáním. Abych jen nekritizoval musím pochválit Cage, který po dlouhé době nepřehrává, nekoulí očima a nepředvádí šílené vlasové kreace. Největší pochvala však patří právě Proyasovi. Scéna pádu letadla je vynikající leč nedosahuje kvalit podobně koncipovaných nepřerušovaných kamerových jízd, které jste mohli vidět v Pokání nebo Potomcích lidí. Jen bych si pro příště přál, aby Proyas na další film nečekal 5 let a vybral si něco s logičtějším scénářem. 5/10

Star Trek (2009)

Space opera pro nové tisicíletí jak má být. Abrams potvrdil svůj hvězdný status a už od prvních minut do diváků pumpuje emoce, akci i vtip a zdatně oprašuje notně zašlý mýtus. Postavy jsou sympatické do jednoho. U mě nejvíc vede Anton Yelchin se svým ruským přízvukem. Už teď se těším na pokračování. Abrams si k němu otevřel vrátka výborně

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Zajímavé původní Singerovi X-men (1,2) považuju za jednu z nejinteligentnějších popcornovek. Z každou další dílem jsou však mutantí dobrodružství víc a víc hloupější. Scénář je opravdu neuvěřitelně hloupý, postavy ploché, herci nemají co hrát a ani hollywoodský nováček Hood nedokázal náročný projekt ukočírovat a k jeho snímání bitek mám opravdu velké výhrady. Nejvíc mě zarazily triky, protože na film za 150 milionů to byla opravdu bída. Potenciál Gambita i Deadpoola byl trestuhodně nevyužit 50%

District 9 (2009)

Jméno Neill Blomkamp si zapamatujte v budoucnosti se totiž bude skloňovat hodně často. Poté co zkrachovaly práce na projektu Halo nabídl Peter Jackson jako náhradu 30 milionů na libovolný film. Blomkamp si vybral District, který navazuje na jeho kraťase Alive in Joburg a nezklamal. Velice umně si pohrává s mnoha žánrovými kliše a obrací je (mariňáci jsou největší svině, hrdina je vlastně taky solidní hajzl, naopak kravaťáci jsou oběti rasismu). V Districtu se velmi dobře kombinuje béčková scifi s rodinnými hodnotami a nekompromisní akční nářez. Hlavně ze začátku jsem měl potíž s lehce dokumentárním stylem, který je poplatný kraťasu a malému rozpočtu. Po několika minutách jsem si ale zvykl a film si vyloženě vychutnal