Bílá nemoc (1937)

Vynikající předloha geniálního českého spisovatele se dočkala důstojného filmového zpracování. Nedovedu si představit jakou musel mít film sílu v době svého natočení těsně před druhou světovou válkou, kdy projekce provázel hromadný zpěv naší hymny. Hned po jejím začátku byl také okamžitě zakázán. Herci do jednoho výborní. Hlavně závěrečný monolog Zdeňka Štěpánka je hodně silný.

Láska rohatá (2009) (TV film)

Hledání nové české pohádkové klasiky se zase o rok prodlužuje. Lásku rohatou předcházely dobré reference, ale žádná sláva to nakonec nebyla. Kdybych měl nejprve chválit, tak začnu Táňou Pauhofovou, Miroslavem Táborským a Pavlem Zedníčkem (pro toho mám už několik let i pro mě nepochopitelnou slabost), kteří do svých rolí typově skvěle sednou. Bohužel mě strašně vadil Jiří Mádl jako šišlající a pitvořící se čert a Matěj Hádek se svou tragickou variací na drsného záporáka. Podobně jako minulý rok u Kouzel králů mě pořád napadá otázka, proč se do nových pohádek neustále cpou laciné triky, které vypadají směšně. Sečteno a podtrženo ani trapas ani bomba jenom prachobyčejný průměr.

Avatar (2009)

James Cameron je nejen králem světa, ale od teď i králem vesmíru. Avatar přináší klasický hollywoodský příběh (v tom nejlepším i nejhorším smyslu tohoto spojení) s revoluční vizuální stránkou, které se v následujících 5 letech budou chtít všechny velké bijáky alespoň přiblížit. Co na tom, že Camenonův scénář je jedno velké klišé a pracuje se pouze s lehce načrtnutýmy archatypy postav (zlý účetní x hodná vědkyně, přátelští domorodci x slizští vojácí). Všechny námitky (a že jich není málo) Cameron naprosto válcuje kulervoucí formou a dokonale přehlednou závěrečnou bitvou. Velmi podařená je i hudba Jamese Hornera, který sice vykrádá své nejlepší kousky (Titanic, Troja) dost okatě, ale do filmu hudba jako celek velmi příjemně zapadá. Závěrečná pochvala směřuje k překvapivě velmi dobrému českému dabingu (i když věřím, že originál bude ještě lepší) a Stephenu Langovi, který je pro mě jako plůkovník Quaritch synonymem pro slovo zarputilost 10/10.

Landův lektvar lásky (2009) (TV film) odpad!

Naprosto tragický dokument s nulovou výpovědní hodnotou

Mikulášovy patálie (2009)

Do adaptace legendární dětské knížky jsem nevkládal moc nadějí, ale chyba lávky Mikulášovy patálie jsou vynikajícím dětským filmem u kterého si své najdou i dospělí. Už dlouho jsem neviděl tak poctivý dětský film, který se nesnaží okouzlovat triky, "legračními" pády nebo šišláním (což silně kotrastovalo především ve srovnání s trailery na Chipmunky a další dva animáky, které běžely před filmem), ale staví především na kouzelném světě dua Goscinny-Sempre. Pro fanoušky předlohy povinnost a pro ty co o Mikuláši a jeho přátelích nikdy neslyšeli velmi příjemná oddechovka, která se za několik let stane vánoční klasikou.

Misery nechce zemřít (1990)

Napínavé do posledního okamžiku. Životní role Kathy Bates a jedna z nejlepších zfilmovaných předloh mistra Kinga

Povolení zabíjet (1989)

Všede tolik kritiky a nakonec celkem překvapení. Samozřejmě je pravdou, že Dalton postrádá Conneryho ultra charisma nebo Brosnanův šarm, ale hlavně v druhé polovině se rozjíždí výborná lehce špionážní linka, která film táhne neuvěřitelně nahoru. Daviho záporák je uhláškovanější než Bond a jediné co mě chybělo k parádnímu zážitku byly slabší Bondgirls (Bondův girlsbodycount byl proklatě nízko), víc hlášek od samotného 007 a trošku zdlouhavější začátek

Chobotnička (1983)

Chobotnička patří ke slabší polovině bondovek. Přitom první hodina se rozjíždí velmi dobře a slibuje kvalitní podívanou. Bohužel jako většina bondovek s Moorem Chobotnička ztrácí po hodině tempo a narozdíl od jiných 007 filmů, tuto povinnou oddechovou pasáž už nedožene. Ze záporáka se vyklube jen blouznivý vlastenec, Bedi je jako překupníkův sidekick totálně nevyužitý a málo nebezpečný (navíc jeho závěrečný souboj s Bondem je tragický). Největší výhrady mám k samotnému 007. Moore je výborný Bond, když jde o nadsázku a odlehčenější scény, ale během akce naprosto selhává. Proti Connerymu, Daltonovi by neměl nejmenší šanci (před Craigem by raději utekl). Jeho kaskadéři se sice snaží, ale sebeparodický ton tehle bondovky, která akci shazuje mě totálně nesedl (přitom u Vyhlídky na vraždu mě vůbec nevadil). 5/10