Kapitán Phillips (2013)

Chvilemi to stylem pripomina hrany dokument, ale to je v poradku, jeste to priklada na autenticnosti. Libi se mi nezaujaty pohled, kde americane nejsou ti spravnaci. Dobre je take, ze africti pirati mezi sebou mluvi rodnym jazykem a neni to dabovane anglicky. Paul Greengrass ma talent pro vytvareni napinave atmosfery. I presto, ze se tu "tolik" nedeje a prepadeni piraty vypada trochu smesne, nicmene verim ze je realne, film nedava divakovi vydechnout. Skutecne dobra podivana.

Atlas mraků (2012)

Reziser dava divakovi prvni polovinu docela zabrat neustalym stridanim casovych linii a tedy pribehu(zvlaste mne delalo problem odhalit jednotlive predstavitele, diky skvelym maskam a mym spatnym rozpoznavanim tvari), od druhe puli je divak uz seznamen s jednotlivymi postavami, takze se prestava ztracet. Pribehy jsou dobre zahrane, kvalitne a atraktivne zpracovane. Spojenim jednotlivych pribehu prichazi autorovo poselstvi. Cloud Atlas je film, u ktereho je jedno shlednuti skoro malo.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Vynikajici valecne drama o sblizeni syna nacistickeho dustojnika s zidovsky chlapcem v prostredi koncentracniho tabora. Film je dobre zahrany, napsany i zrezirovany, nezamerujici se valceni, ale na silu propagandy, na stretavani se detske naivity s absurditou valky, dopravazene citlivou hudbou Jamesa Hornera. Valecnych filmu je spousty, tenhle se na valku diva trochu jinak - detskymi ocima - a patri rozhodne k tem velmi dobrym.

Tábor tygrů (2000)

Skvele napsany pribeh, pro Colina Farrella jak na miru usity. Protivalecny film o vojinu Bozzim, ktery valku odmita a bojuje proti ni po svem, celou svou rebelujici, drzou, nezlomitelnou povahou.

Welcome (2009)

Velmi dobry film zobrazujici protifrancouzskym pohledem (pusobi na me prilis jednostrane a nechce se mi verit, ze takovahle je skutecnost) situaci utecencu v teto zemi, o vuli jit za svym srdcem, laskou, o trenerovi plavani, ktery je stale zamilovany do sve ex manzelky a snazici se pomoci mlademu irackemu uprchlikovi pomoci dostat se k jeho lasce. Neco co on obdivuje a co sam nedokazal. Postavy jsou sympaticke, herci dobri, film napinavy, pribeh zajimavy.

Divoký Bill (2011)

Ani jsem nevedel, co si poustim za film, ale stacilo, aby se objevila prvni postava a bylo mi jasne, ze Wild Bill je brit. Ty jejich ksichty jsou nezamenitelny – hubeny, slachovity, ostre, sustakovka … Verohodne, dobre zahrane, napinave socialni drama, odehravajici se na okraji spolecnosti (a tedy i doprovazene vecmi ktery k ni patri – alkohol, drogy, nasili ..). Stylove velice podobne jako nedavno videny Tyranosaurus. Anglicani tohle zatracene dobre umeji.

Velká ryba (2003)

Na Burtona docela normalni film, ktery me moc bavil - sledovat neuveritelne pribehy odvazneho, zivotem nadseneho, po dobrodruzstvi dychticiho Eda Blooma je radost. Pribehy jsou vtipne, krasne vizualne zpracovane a diky kvalitnimu obsazeni velmi dobre zahrane. Realita se promichava s fikci a na zaver splynou v jedno.

Bílá stuha (2009)

White Ribbon byl prvni Hanekenuv film ktery jsem videl. Netusil jsem co cekat, ale tohle byla sila. Film intenzivne zprostredkova tehdejsi dobu, kde vladne patriarchální systém, pokrytectvi i temne(stredoveke) normy ve spolecnosti. V teto tizive, neprijemne atmosfere probublava na povrch vice a vice zla.

Adamova jablka (2005)

Absurdni a velmi dobra danska komedie i drama s Ulrichem Thomsen a Madsem Mikkelssenem servirujci radu bizarnich scen, cerneho humoru, krutosti i smutku s nemalo podnety k zamysleni. Je to velmi specificky skvely film.

Divoši (2012)

Tohle me nadchlo, vyjimecne dobry akcni thriller, jaky jsem dlouho nevidel. Oliver Stone mi serviruje presne to, co mam nejradeji - podsveti, mafie (mexicky kartely), drogy, nasili. Hlavni motiv je uveritelny a particka, kolem ktere se vse toci je velice sympaticka. Herecky to neni prilis narocne, ale co se po hercich chtelo, zahrali bez jedine vytky. Pribeh se nezastavitelne zene kupredu, sdeluje divakovi jen to, co potrebuje vedet k porozumeni, ale ne tolik, aby vedel co bude nasledovat, a tim ho neustale drzi v napeti. Velmi dobre napsany scenar - film trval dve a pul hodiny ale utek, doslova se prohnal a ja si na konci pral, aby to pokracovalo. Sice by bylo co vytknout, ale je to velmi zdarily pocin - herci, pribeh, scenar a rezie (Oliver Stone)