Gentlemani (2019)

Yes! Tak tohle si teda nechám líbit! Guy Ritchie se vrací v té nejlepší formě v žánru, pro který se narodil. Jistě, je to už po několikáté co Ritchie pracuje s podobným schématem a spoustu lidí by to mohlo označit za sebekopírování. Nicméně - když to dokonale funguje tak v čem je problém? Je to špička žánru, ve které je Ritchie jeden z nejlepších stejně jako třeba Martin Scorsese, který má také na svém kontě pár schématicky velmi podobných snímku, ale skoro pokaždé to funguje. Getlemani skvěle pracují s postavy, diváckým očekáváním, nadhledem a tyto hlavní aspekty jsou skvěle zaobalené do inteligentního příběhu o tom jak se navzájem pár maníku předhání, kdo koho víc “ojebe”. Trochu otrkanější diváci Ritchieho, konec filmu možná trošku prokouknou. Jako se to stalo třeba v mém případě. Nicméně mi to ale vůbec nezkazilo požitek z filmu a já se jenom parádně bavil a čuměl s otevřenou hubou. Všechno dokonale fungovalo a šlapalo tak jak má! Možná budu v menšině, ale Getlemani mne zaujali možná i o něco více než výborný Podfu(c)k. Minimálně bych alespoň řekl, že jsou kvalitativně na stejné úrovni. Hodnocení:97%.

Nákaza (2011)

Snímek, který pojednává o v současnosti aktuální situaci i když ne v takovém měřítku, jak je vyobrazeno zde (uf, ještě že tak). Podle traileru jsem se dost těšil a doufal, že dostanu pořádnou emocionální smršť o zoufalosti společnosti, po které na mě padne deka deprese. Bohužel tomu tak úplně není, Soderbergh totiž k postavám a vlastně i celkově snímku, přistupuje velmi odtažitě a chladně. Nejspíše to byl i jeho záměr, ale já jsem spíše na osobnější příběhy kdy s postavami cítím a mám pochopení pro jejich situaci a chování. Já a Soderbergh jsme si prostě úplně nesedli, ale tím nijak nepopírám režisérovu kvalitu. Postupné dávkování scén je totiž dobře časované a ačkoliv se snímek zaobírá světovým problémem - je to překvapivě komorní podívaná. Nicméně jsem čekal trochu víc - mám raději postupně gradované přitlačovaní na pilu až do nekompromisního konce - což bohužel (pro mě) Nákaza není. Hodnocení:65%.

Ad Astra (2019)

Chápu, že tady spoustě lidem Ad Astra úplně nesedla. Je totiž občas na půl cesty mezi velmi chytrou atmosférickou podívanou, která se nicméně občas mlátí s naprostou naivitou některých scén. Pokud snímku ovšem umožníte přistoupit na pravidla hry získáte příjemnou podívanou, která má hned několik krásných a ikonických scén (Neptum vypadá královsky!) a také kvalitní herecké obsazení v čele s Bradem Pittem, který se do role zcela vžil a je to znát na každém záběru, který je s ním spojený. Jak jsem již psal na začátku, Ad Astra vám buďto sedne a užijete si jí nebo naopak, nicméně se mi i tak zdejší hodnocení zdá poněkud přísné. Hodnocení:80%.

Lov (2020)

Pod dlouhé době milé překvapení v podobě vyvražďovačky, která je trefně mixnutá do hávu satiry o problémech současnosti (politika, rasové rozdíly a síla sociálních sítí a vlastně internetu jako takového). Největší highlight byl za mě úvod, který si s divákem hned zkraje pěkně vytře p*del. V některých scénách hodně odvážné a vtipné. Hlavní postava správně badass a potěšili i dost zručně natočené akční sekvence. Pro někoho kdo hledá pořádnou odreagovačku je The Hunt tím pravým. Hodnocení: 76%.

Kopačky (2008)

Komedie ze života, která si postupně, bez jakéhokoliv, na sílu, našroubovaného klišé, vybudovává pouto k hlavním postavám tak moc, že si i člověk, který moc nemusí přehnaně sladké konce (třeba já), bude přát happy end. Je to milé a pravdivé, v některých momentech i emotivně laděné. Mila Kunis překrásná slečna s neodolatelným pohledem a Jason Segel je velký sympaťák. Povedený a příjemný zážitek, který jsem sám moc nečekal, protože romantické komedie nejsou tak úplně můj šálek kávy. Hodnocení: 80%.

Bumblebee (2018)

No, musím uznat, že jsem po otřesném Posledním rytíři už nic horšího nečekal. Nakonec jsem od filmu dostal to, co jsem tak nějak očekával. Klasický šablonovitý, neškodný a několikrát ověřený hollywoodský scénář, na kterém se nedá nic zkazit. Film se nicméně snaží jít ke kořenům již dobře ověřených prvních Transformers. Což značí, že tvůrci už podruhé vaří z vody ten samý scénář, který už prakticky nemá čím překvapit. Jak už je u této série nějakou dobu zvykem, na každý jeden povedený vtip, přijdou tři trapné a většina postav je tu úplně zbytečných. Co bych chtěl ale pochválit jsou o dost přehlednější robotí souboje a vztah mezi Bumblebeem s mladou Charlie je roztomilý a vtipný. Je to taková milá blbina na jedno podívání, ale znovu bych to vidět opravdu nemusel. Hodnocení: 55%.

Na nože (2019)

Ať si říká, kdo chce, co chce. Rian Johnson je prostě parádní režisér, a když nemá zrovna svázané ruce určitými pravidly (The last Jedi) tak je to živel hrající si s různými žánry zaobalené do zábavného a řemeslně perfektního celku. Na nože je prostě zjevení z čista jasna. Přesně ten typ filmu, který už se dneska točí málokdy. Jak už jsem výše avizoval hra s žánry je prostě perfektní. Bere si to nejlepší z detektivek, ale zároveň se nebere tolik vážně a v některých momentech perfektně paroduje klasické klišé, na které jsme právě u většiny detektivek už zvykli.K tomu připočteme perfektní herecké obsazení, u kterého skoro každá postava má co nabídnout. Především Daniel Craig s perfektním a velmi vtipným jižanským akcentem, Chris Evans pak zase jako arogantní a rozmazlený floutek, kterého si ale z nějakého důvodu zamilujete a nakonec Ana de Armas v roli zmatené pečovatelky. Při této kombinaci prostě nemůžu přestat chrlit superlativy. Hned z kraje roku parádní filmová bomba, kterou si vychutnáte plnými doušky. Dlouho jsem se takhle v kině nebavil. Hodnocení: 90%.

Pád anděla (2019)

Nikdy bych nevěřil, že po prvních dvou průměrných filmech této série bude ten třetí s přehledem nejlepší. Pořád je to přehnaná kravinka, plná amerického patosu, ale konečně je to zábevné a parádně to baví. Akční scény jsou velmi surové a Rko rozhodně prospělo. Jak už tu dost lidí psalo, scéna s drony je prostě vynikající. Gerard Butler hraje jako vždycky standartně a ostatní herci se také snaží. Film má samozřejmě i negativní stránky - jako například otřepaná zápletka a na 100 km jasné zvraty. Scény s Nickem Noltem mi navíc do filmu tolik nesedly. Jak už jsem ale zmínil - je to nejlepší dil trilogie a nudit se při tomto snímku určitě nebudete. Hodnocení: 70%.

V dobré společnosti (2004)

Přijemná, inteligentní a přirozená komedie, která se dotýká problémů i radostí každodenního života. Absence klišé a monotóních filmových cestiček, které jsou u tohoto žánru téměř jistotou, jenom potvrzuje jak originální tento film je. Celou dobu jsem při sledování měl koutky úst nahoře. A ne, néní to tím, že bych to tak měl od narození. Hodnocení: 80%.

Scream - Season 2 (2016) (série)

Škoda posledních dvou natahovaných Halloweenských epizod, protože se mi zdálo jakoby se do této série vůbec nehodily a zanechávají mírnou pachuť na jinak výborných předchozích 11 epizodách, které si drželi svoji atmosféru, kvalitní dialogy komentující hororová pravidla nejenom sérií filmů Scream, ale hororů celkově. Je sice pravda, že ke konci se zase takové překvapení nekonalo a vraha jsem už tak nějak zjistil už od dvě epizody před jeho odhalením, nicméně oproti první sérii mě o dost více bavili nové postavy a emoce také fungovaly o něco více. Já byl více než spokojený. Teď už jen čekat co přinese nová série s kompletně jiným obsazením. Těším se! Hodnocení: 80%.