Hadí oči (1998)

Veľmi dobre natočený thriller s vojensko-politicko-ekonomickou zápletkou. Nejde o nič menej ako zákazku nových rakiet pre ministerstvo obrany, ktorej problémy treba zakryť. Nicolas Cage v roli trocha neortodoxného policajta sa k tomu pripletie akoby náhodou, ale postupne sa ukáže to, že opak je pravdou. Nicolas Cage a Gary Sinise ako protivníci predvádzajú výborné divadlo a vďaka dobrej produkcii je atmosféra skutočne dusná. Hoci sa scenár nevyhol zopár logickým skratkám, podarilo sa mu šťastný koniec zabaliť aspoň do tŕnistého obalu. 75%

Na prahu války (2019)

Veľmi dobrá filozofická dráma analyzujúca vznik a dopady fašizmu očami obyčajného rakúskeho sedliaka Franza Jägerstättera. Jeho vnútorné monológy reflektujú dianie v spoločnosti. Doplňujú ich drobné epizódy so susedmi, s ľuďmi z okolia a rodinou. Videoklipy utrpenia, zúfalstva a pochybností. Herci hrajú svoje role dobre. August Diehl v hlavnej roli je skúsený herec, ale známejší ako Tobias Moretti a Bruno Ganz herci tu majú len šteky. Produkcia sa snaží vytvoriť adekvátnu atmosféru rôznymi uhlami záberov a hudbou. Žiaľ dej sa nedarí príliš dramatizovať a vytvoriť väčší spád. Preto celý film vyznieva skôr ako hraný dokument. Ale kto sa chce ponoriť do stiesňujúcich myšlienok človeka pasívne vzdorujúceho zločineckému režimu ohodnotí tento film určite viac. 70%

Peacemaker (1997)

Kvalitne natočený špionážny akčný thriller, v ktorom dvojica Nicole Kidman a George Clooney rieši krádež ruských nukleárnych rakiet a ich predaj do Iránu. Produkcia je veľmi dobrá a herecké hviezdy podali kvalitné výkony. Scenár sa však klišé a logickým skratkám nevyhýba či už pri vojenských akciách alebo v záverečnej naháňačke sa to nimi len tak hemží. Dej však má spád a Hans Zimmer odviedol dobrú prácu. Bonusom sú ulice Bratislavy, ktoré tvoria kulisu naháňačky s gangstrom stvárneným Ľubomírom Paulovičom. 70%

Hra s nevěrou (2005)

Kvalitný thriller s výbornou zápletkou a niekoľkými nečakanými zvratmi. Produkcia je dobrá a Clive Owen, Vincent Cassel a Jennifer Aniston ako hlavní aktéri tejto drámy sú presvedčivý. Každý sa asi zamyslí čo by som urobil ja, keby ho vydieral prefíkaný maniak a Charles robí mnoho školáckych chýb. Napriek tomu väčšinu úspechu má na svedomí scenár, pretože zvraty sú naozaj nečakané. 70%

Helene (2020)

Pekný životopisný príbeh približujúci skôr osobnosť fínskej maliarky Helene Schjerfbeckovej ako jej život. V podstate ide o romantický príbeh Heleninej nenaplnenej lásky, ktorý však je len červenou niťou vinúcou sa jej životom v ústraní konzervatívneho fínskeho vidieka. Produkcia je kvalitná a citlivo prekladá dej akoby lyrickými pasážami bez dialógov vyplnené len hudbou, v ktorých môžeme vnímať krásu krajiny, obrazu alebo citové pohnutia hrdinov. Herci hrajú výborne a najmä Laura Birn zvládla výborne náročnú úlohu častokrát vyjadrovať citové rozpoloženie bez slov.. 70%

Zypa Cupak (1976) (TV film)

Zypa Cupak alias Ďuro Syrák (v latinke) je slovinský sváko Ragan. Rázovitý charakter prelezený vidieckym dialektom a zvykmi. Produkcia je kvalitná a vytvára priestor pre hercov, ktorí prirodzene a uveriteľne stvárňujú svoje roly. Stret prostého sedliaka s mestským prostredí a elitou je príčinou množstva vtipných zápletiek. Ktoré sú však smiešna hlavne vďaka írečitému prejavu a reakciám hlavného hrdinu. 75%

Nico, 1988 (2017)

Na prvý pohľad nie veľmi zaujímavý film o konci kariéry undergroundovej speváčky. Produkcia je síce kvalitná, ale snaha o dramatizáciu vychádza tak napoly. Napriek tomu je osobnosť Christy vykreslená celkom dobre a postupne ma príbeh vtiahol a po pražskom koncerte som sa ním už nechal unášať. Herecké výkony sú dobre a postavy pôsobia prirodzene. To všetko preložené piesňami Nico, ktoré fanúšikom určite zdvihnú hodnotenie. 70%

Mužská záležitost (1981)

Slušná francúzska kriminálka s dobrou dramatickou zápletkou. Je či nie je dobrý priateľ komisára Servollu vrahom alebo nie. Neustále pochybnosti, hľadanie dôkazov pre a proti, tvoria výbornú psychologickú hru. Produkcia je dobrá a herci ako Claude Brasseur a Jean-Louis Trintignant nie sú žiadni amatéri. Po úvodných vraždách však už opadne napätie a snaha komisára usvedčiť Krepsa skĺzava až ku komédii. 70%

Tři kroky od sebe (2019)

Príjemný romantický film s témou lásky dvoch chorých ľudí, tentokrát s diagnózou cystická fibróza. Tvorcom nešlo o nič viac ako romantiku a emóciami vytlačiť z diváka nejakú tú slzičku. Ona je optimistka so smiechom zurčiacej bystrinky a berie svoju liečbu vážne. On je cynický pesimista a rád kreslí. Ona síce nie je modelka, ale má peknú tváričku a on je sympaťák komplet. Škoda len, že sa tvorcovia nesnažili viac vyhýbať klišé. Produkcia je dobrá, herci sympatickí, príbeh emotívny, čo už by sme od romantického filmu mohli viac chcieť. 60% a romantici si pridajú 20%.

Karneval (2020)

Príbeh chlapca Cabra, ktorý má rád vášnivo tanec ale žije v zložitých podmienkach. Otec vo väzení, matka už má nového partnera a blíži sa vystúpenie na súťaži. Kvôli čižmám riskuje pašovanie zbrane cez hranice. Situáciu komplikuje otec prepustený z väzenia, pretože hoci sa snaží nadviazať so synom a manželkou vzťah, pokračuje v nezákonných aktivitách. Produkcia je prekvapivo dobrá a napriek nehviezdnemu obsadeniu s výkonmi mierne nadpriemerom, vybuduje dobrú atmosféru, v ktorej má tanec výsadné miesto. 70%

Časové pásmo bylo změněno