Světáci (1969)

Co nejlepšího z tohoto skvostu vyzdvihnout? Jedině a zase celý film. Od první po poslední vteřinu. Co jméno, to pojem a skvělý výkon, není tam jediná pětiminutovka, ve které by nezazněla hláška s visačkou kultovní. Ať to je Brodského lamentování o svém bědném dětství na policejní stanici, Nového povzdech: Všechno špatně, pánové, tedy ne formou, ale obsahem, Menšík: Hele, Božka, že je tamhle múzeum?, Sovák: To je zajímavý, jak někam vlezem, tak tam hoří! či Jiřina Jirásková se svými sedmi korunami za hodinu na UMPRUM. Esence humoru, neutuchající, když si myslíte, že už se nemůžete ničemu smát, dostanete další pecku. Ptám se zcela oprávněně, kdy se dočkáme aspoň setiny něčeho podobného dnes?

Co dál, doktore? (1972)

Ctihodný Howard Bannister mezi dvěma kameny, které ho spolehlivě rozemelou na prášek. To je komedie, která oplývá neskutečným množstvím skvělého humoru, vynikajících hlášek, mezi než rozhodně patří autokrativní gesto Ryana O'Neala směrem k Barbře "Opusťte vanu!" Prostě film nemající žádné hluché místo, jehož děj se sice tváří, jako kdyby šlo o záměnu kufříků, ale všichni víme, že ve hře je něco docela jiného. A to všechno diriguje katastrofy přitahující Judy Maxwell (Barbra Streisand). Prostě ať zpívá nebo hraje, je to výkon za neoddiskutovatelných 5*

Kulový blesk (1978)

Připomínat všechny špičkové body tohoto filmu, ať noční tah Josefa Abrháma, Smoljakovy technické vychytávky, epizodní, ale výrazné role dalších členů Divadla Járy Cimrmana, to je naprosto zbytečné. Z tohoto pohledu mohu tvůrcům oprávněně vytknout jen jediné - źe se akce Kulový blesk II. už nerealizovala. Na rozdíl od mnoha zparchantělých "dvojek" by to bylo opět excelentní představení.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Pohádka, u které se budete královsky bavit. Úžasně namíchaný koktejl z naivity, mladické nerozvážnosti a drzosti, bolavé duše, se špetkou humoru, nostalgie a nevýslovného smutku, to vše zahalené do podmanivého světa divadla, kterému každý někdy rád a s rozvahou podlehne. Je to prostě milá iluze, která vám dá zapomenout na čas a překvapivě nabídne jediný zmařený život. Na tehdejší dobu další z pohádek. A nakonec, proč neuvěřit, že právě takhle vznikala díla, nad kterými dnes sepisujeme oslavné ódy a vynášíme je jako klasiku všech klasik do nebes?

13. revír (1946)

Nemám rád škatulkování, protože film je natolik mnohovrstvenná záležitost, že vlastně každá realizace nějakého námětu je vlastním stylem sama pro sebe. Jestli má někdo potřebu nutně zařazovat, ať tedy vymyslí pojem český noir, protože při Fričových kvalitách si nemyslím, že zrovna on by musel kopírovat USA se vším všudy. Další otázkou je názor, zda Baarová by byla lepší než Medřická, osobní názor je takový, že Medřická svou kvalitu dostatečně dokázala a spekulace jsou zbytečné. Že má film jednoznačné dva hlavní protagonisty není vůbec na škodu, vidím to jako neotřelý souboj, ve kterém ty karty nejsou vždycky jasně rozdány. Na závěr jen povzdech - kdyby naše pozdně demokratická kinematografie točila takhle kvalitní záležitosti!

Kolja (1996)

V nedobré náladě jsem se hotovil shlédnout Kolju a jako sentimentální kýč ho následně rozsápat. Po skončení jsem věděl, že sentimentalita je jedna z mála věcí která se tohoto filmu nikoli nedotkla, ale ani se nedostala na jeho dohled. Mnoho drobných perel vedle hlavního toku diamantů, přirozeně a hlavně uvěřitelně zpracované téma, které obstojí před jakoukoli prověrkou - hodnot, času, režimů, prostě všeho. Kolja není drama, je to život, který si píšeme do neviditelných deníků my všichni a někdy máme to štěstí, že je můžeme číst nahlas.

Freejack (1992)

Pokud dávám tři hvězdičky, tak jedna je zcela určitě za nečekaně dobrého Micka Jaggera, jehož výkon mě víc než příjemně překvapil. Jinak bohužel přes poměrně dost slušné obsazení se z filmu nepodařilo vytěžit téměř nic navíc. Navíc způsob prezentace role Anthony Hopkinse mi nepřišel ani tak originální, jako spíš nešťastný.

Tajný závod (1976)

"Když jedu, nezajímá mě, co se děje za mnou," s převahou vysvětlí Raul Julia, proč po usednutí do vozu urval zpětné zrcátko. Takže si nemyslím, že by tenhle film neměl dostatek humoru, dostatek hlášek, dostatek skvělých scén, mezi něž určitě bude patřit i "Plán Alfa". Možná, že další z mnoha klonů Tajného závodu mohou vypadat lépe a přitažlivěji, ale je to do jisté míry dáno i tím, že The Gumball Rally jim prošlápl půdu a ukázal cestičku. Výborná je i herecká parta, a pološílený Lapchik to celé podtrhuje. Ladies and gentlemen, start your engines!

Čelisti (1975)

Přišel jsem o onu "Čelistmánii", protože film jsem viděl podstatně později, ale opět mě přesvědčil, že thriller se netočí tím způsobem, jak vidíme na přelomu století - nemusí být zavalený naturalistickými triky, přecpaný 3D efekty a klidně se obejde bez hektolitrů krve. Práce s náznaky, podpořená hudbou a gradujícím dějem, třebaže se může zdát, že je příliš jednoduchý, to se všechno "mlaďasovi" Spielbergovi povedlo na jedničku. Je to bez uzardění pět hvězdiček, především proto, že tomuhle filmu uvěříte.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Ačkoliv jsem tím, co US občané nazývají patriot, takže i přes veškeré půvaby bych Ischii za Český ráj nevyměnil, tenhle film si pamatuju od školního věku. Asi jsem ho tehdy ne zcela přesně chápal, ale plno hlášek mi nevymizelo z paměti. Zrovna tak i skvělý dabing, který postrádám, přes nesporné kvality toho obnoveného. Ale nevím, proč nemohla zůstat Katka a komu vadil Vílík. Nesouhlasím také s názorem, že ten film je dlouhý, nebyla tam minuta, při níž bych pocítil náznak nudy. Přes vynikající výkon Jacka Lemmona a Juliet Mills je mým favoritem úžasný Clive Revill, jehož Carlucci jiskří od prvního momentu, kdy se ve filmu objeví. Ale bylo by rozhodně chybou nevšimnout si roztomile vtipné role Pippa Franca. A k poznámce, kterou tu učinil Brygmi. Ano, nevěra je možná něco, nad čím bychom se měli pohoršovat. Ale ruku na srdce, nikdo z nás neví, co byla zač madam Armbrusterová...