Ghoul (2015)

Trojica amíkov sa vybrala až hen, na koniec sveta, natočiť prevratný dokument o ukrajinských stravovacích návykoch. Pomôcť im má slizký sprievodca, vedma-pošuk a sympatická tlmočníčka. Neviem ako ostatní, ale ja som celý čas videl skupinu mladých ľudí, zmätene pobehovať v polorozpadnutej chatrči hore - dolu a dohadovať sa či ich duch odtiaľ pustí alebo nie. Beriem, atmosféra ukrajinských lesov je pomerne desivá a deprimujúca, ale práve preto tvrdím, že sa z nej dalo vyťažiť omnoho viac ako bezcieľne pobehovanie po dome a okolitom lese. Samozrejme, je tu pár funkčných lakačiek, ale ako celok je Ghoul dosť zmätočný a ukričaný, bubák vŕzga všetkými možnými konárikmi, zhasína svetlo a vyvoláva medzi hlavnými hrdinami hysterické hádky, za aké by sa nemusela hanbiť ani mexická telenovela. Neviem, čo som od tohto filmu očakával, ale nebyť solídnych zvukových efektov a osamotenej búdy v lese, asi by som sa v tom kine unudil k smrti. Čikatilo bol teda podľa môjho názoru ďaleko hrozivejší za života než po smrti a ani spojenie s ním tento film z biedy nevytrhne.

Vymítač ďábla (1973)

Zhliadnuť to skôr, asi by moje hodnotenie vyzeralo inak, ale nemôžem si pomôcť. Viem, že príklad z Exorcistu si berú mnohé iné filmy, ale hoci bol tento snímok zručne natočený a ani nevyzeral taký starý, ako skutočne je, nedokázal si ma získať tak, ako som si to predstavoval. Možno veľa spravili tie chválospevy a mal som prehnané očakávania, neviem, ale každopádne tento snímok nebude patriť k mojim TOP a nedokážem mu dať viac než úplne nemastné neslané tri, aby ma miestna horororororová elita nedojebala na mraky.

Kletba (1987)

Prvých pár minút si človek myslí, že ide o čisto odpadovú záležitosť a počas tých zvyšných sa tento názor musí zmeniť. Teda aspoň podľa mňa. Predstavte si tie jedy, keď si od vytretého fundamentalistu, ktorého máte za manžela a naháňa vás s krížom po baraku aj keď sa idete vysrať vybehnete zajebať len toť na kúsok pomocníčkovi z farmy do chatrče a z ničoho nič len kúsok od vás drbne meteorit. A síce tak váš miláčik odhalí vašu neveru, ale prečo by sa ňou mal zaoberať, keď sa z ničoho nič na zdochýnajúcej farme, ktorá postupne prestáva vládať živiť rodinu zjaví taká popiči voda, že úroda sa zjaví vyslovene cez noc. Ešte aj ten ohavný meteorit, väčší jak mozog Stephena Hawkinga zmizne, tak čo tam po nejakej nevernej ženskej, no nie? O chvíľu však nejebe už len autoritatívnej hlave rodiny, ale aj sliepkam, dobytku, manželke a všetkým - od vybuchujúcich rajčín, cez kapustu plnú slizu až po zvyšky jabĺk v červoch. Na zrádnik je aj to, že sa to deje zatiaľ len a práve u vás doma a postupne sa s celou rodinou meníte na podivné monštrá, až kým sa nerozpadnete. S výnimkou malého anorektického zdochliaka, ktorému tá nová svätená voda moc nepasuje a chráni pred ňou aj ešte mladšiu sestru. Rozhodne sa za tých 92 minút nejako z pôvodne mieneného "odpadu" stali štyri hviezdy a ani to nebolelo, ale už ma nikdy nikto nepresvedčí, aká je len voda úžasne zdravá, ostanem ja pekne radšej pri vodke.

Klub rváčů (1999)

O dosť ľahšie by mi táto jazda odsýpala pod vplyvom vopred nevybraného narkotika alebo lepšie, pri kombinácií viacerých, takto nejako to vyzerá keď zo sveta upätého a usmrkaného úradníčka zrazu zmiznú akékoľvek pravidlá a systém, celkom dobre si viem predstaviť sám seba v tej istej izbe pozerajúc ten istý film, len s drobnou odchýlkou, že na tom istom stole predo mnou, by bolo okrem ďalších zbytočností nejaké to zrkadielko s kúzelnym hop šup prachom a pár zatavených striekačiek. To by vlastne ani nemusel bežať film a tak nejako, možno ešte lepšie by to vyzeralo priamo v mojej hlave a sem - tam by mi kútikom unikla slinka. Žiadna logika, tri prdele akcie , perfektný Brad Pitt a dokonale šialená Helenka s mierne ojazdeným dezénom ma na tie dve hodiny prilepili o stoličku a zapôsobili ako látky, ktoré spomínam vyššie. 100%

Zlo (2012)

Tak kým som sa k tomuto konečne dokopal, chvíľu to trvalo, nejako ma nelákalo pozerať slovenský horor. Takže keď som sa k tomu konečne dostal, bol som milo prekvapený, čo dokážu za 75 minút zvládnuť traja buzeranti, jeden výstavný exemplár miestneho podivína a manželka-zlo zavretá v pivnici. Síce, keby taký psychopat pichol do pivnice mňa kvôli tomu, že v jeho geniálnej hlave skrsla myšlienka, že som zlo, možno by mi tiež jeblo a povraždil by som všetko v okolí.

Insomnie (2002)

Musím uznať, že Robina Williamsa som si až do zhliadnutia tohto kúsku ako záporáka predstaviť nevedel, ale zvládol to a dokonale pomäteného slizkého úchyla zahral dokonale. A to denné svetlo 24 / 7 by dalo asi zabrať každému , takže sa Al Pacinovi ani nečudujem, že už po pár hodinách na Aljaške odjebal svojho parťáka a sám bol až dokonca magor z toho, či úmyselne alebo nie. Každopádne Insomnia má originálny príbeh, takže rozhodne nenudí a drží diváka v dokonalom napätí.

Annabelle (2014)

Annabelle síce postráda nejakú tú originalitu a samozrejme ako inak pri nových hororoch napodobňuje staršie filmy, ale to mi vôbec neprekážalo. Síce desivé na tomto kúsku nebolo asi zhola nič (až na ten koniec kde sa štvrťhodinu hlavné postavy dohadovali či a kto sa má zabiť, aby im pošahaný démon vrátil decko) , ale zabiť tým nudný večer sa dalo, a občas sa príjemne pousmiať, keď niektoré scénky pripomenuli Chuckyho, poprípade Rosemary's child. Navyše po Conjuring, ktorý úplne majstrovsky zhŕňal všetko už stokrát použité a videné, tak , aby to diváka nenudilo, sa oveľa viac od Annabelle očakávať z mojej strany ani nedalo a účel splnila - pohodový oddychový večer v kine, bez nejakého hlbšieho dojmu na záver

V zajetí démonů (2013)

Tak ako mnohí ďalší pri Conjuring, ostáva mi len podotknúť, že aj miliónkrát videné môže byť dobré a v tomto prípade aj je - napriek všetkým tým veciam bežným pre tisíc iných hororov, Conjuring dokáže očariť a prikovať diváka do sedadla a nedovolí mu ani upiť si z piva. Perfektná réžia, scenár aj herecké obsadenie - najviac ma síce oslovila Vera Farmiga, ale aj terorizovaná rodinka bola bohovsky presvedčivá, skrátka a dobre - Conjuring je pre mňa z novších hororov jednoznačne top, tá jedna hviezda dole je práve za to , že mnohé odtiaľ sme už mohli vidieť inde.

Osvícení (1980)

No nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tento film si z knižnej predlohy Pištu Kráľa zobral pramálo, a to nie som z tých, ktorí by práve za toto filmy zavrhovali, ale v tejto snímke mi niektoré veci z knihy jednoducho chýbali a filmu dosť zobrali. Čo z geniálnych hereckých výkonov a skvelej réžie, keď obsahovo ide toto dielo od začiatku do konca rovnomerne viac a viac do prdele. Dal by som 2/5 , ale jednu prihodím za veľmi sympatický výkon nie veľmi pohľadnej Shelley Duvall, s ktorou som doteraz žiadny iný film nevidel, ale myslím, že výkon zo Shinning - u nikdy predtým ani potom neprekonala. Aspoň taká presvedčivá a iritujúca sa mi tu zdala a minimálne aj vo mne vyvolávala chuť rozjebať ju so sekerou.

Zmizelá (2014)

Konečne film, kde mohol Ben Affleck robiť to, čo mu ide najlepšie - tváriť sa nechápavo a priblblo. A nikto mu to nemôže vyčítať - pri takej ženuške akú si narazil. Viete aký trest si zaslúži nedokonalý chlap, ktorý nie je presne podľa vašich predstáv dámy? Podľa rozkošnej Rosamund, ktorá si tu strihla podľa môjho skromného názoru životnú rolu, je primeraný tomuto drobnému prehrešku napríklad trest smrti. A Ben sa nestačí čudovať, aké zlatíčko to vlastne doma mal. A keby ho osvietilo len o niečo neskôr, s najväčšou pravdepodobnosťou by mohol svoju verziu prípadu vykrikovať akurát tak v cele smrti, kde sú na podobné bláboly isto zvyknutí. Ku knižnej predlohe, ktorá bola dokonale pretlačená všetkou možnou reklamou som sa zatiaľ nedostal, ale keď som videl výsledok Fincherovho snaženia, nemyslím si, že kniha ho dokáže prekonať, tento pán zbúcha dobrý thriller aj v spánku a Stratené dievča je toho svedkom, nevadila mi ani tá nechutná romantika na začiatku, hoci mi prišla veľmi nefincherovská. Tak či tak, Stratené dievča je pre mňa určite filmom roka 2014