Zrno (2017)

Forma převyšuje obsah - i tady se nabízí obvyklá fráze, na kterou už začínám být alergický, byť jsem ji dříve také rád používal. Ano, je to sci-fi (a nejen to) kde je normální, že forma ční hodně vysoko a podle toho by k tomu měl člověk i přistoupit. Ale v tomto případě neční forma nad obsahem nýbrž je jeho rovnocenným dvojvrcholem. Co se formy týče, já naopak velmi oceňuji, že drtivá většina filmu byla natočena prakticky bez jakýchkoliv speciálních efektů (až na pár pomyslných dotyků digitálním štětcem) a člověk i přesto snadno uvěřil, že se jedná o jakousi nepříliš vzdálenou budoucnost. Klobouk dolů hlavně před architektem a scénografem. Nápad postavit zápletku filmu kolem peripetií s genetickou modifikací potravin je opět poměrně hodně blízko realitě. Stejně tak, jako motiv budoucí hrozby nedostatku úrodné půdy. Je tedy otázka, do jaké míry Kaplanoglu točil sci-fi nebo spíš jakési mysteriózní poselství o naší budoucnosti. Pravda v poslední třetině film ujede ze žánrově škatulky poměrně fest, ale díky tomu se zase chytře vyhýbá americkému konci ala "lidstvo je zachráněno/lidstvo je v prdeli". Místo toho nabízí konec typu "wtf, domyslí si sám", což možná také neuspokojí každého. LFŠ 2022

K zemi hleď! (2021)

všechno, z čeho se vám dělá ohledně našeho moderního degenerovaného světa špatně, řečeno v jediném filmu. až bolestně pravdivá výpověď o lidstvu na začátku 21. století. snad se jednoho dne dokážeme chytnout za nos.

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

mám trochu pocit, že se tu hodnotí Nimsuv výkon, který je na pět hvězdiček. ale jako dokument jsou to slabší tři. bohužel vrcholů je hodně a minut málo. malá plocha je příčinou, proč dokument moc nedrží pohromadě.

Quo vadis, Aida? (2020)

nějak si nemůžu pomoct, ale jakkoliv je toto téma obrovsky silné a závažné, film se mnou po emoční stránce neudělal skoro nic.  tak teď přemýšlím, jestli nemám duši, anebo se to filmařům prostě nepovedlo.

Okupace (2021)

Paní producentka na diskuzi říkala, že máme šířit slávu filmu dál, takže na to určitě běžte! Zapomeňte na všechny bezzubé, neslané, nemastné a zbytečné filmy o komunismu, které jste kdy viděli. Toto NENÍ jeden z nich. Je vtipný, nápaditý, má atmošku, tarantinovský vibe, a je hezky česky vypointovaný. | LFŠ 2021

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Tak jsem si dal po dlouhých letech malý soukromý maraton celé trilogie v prodloužených verzích. Musím přiznat, že tak jako jsem ve svých "nácti" filmy hltal pomalu s otevřenou pusou, z pohledu dnešní optiky už vnímám tu zbytečnou přepjatost mnohých scén, nadužívání detailu, zpomalených záběrů a emočního ždímání. Především Návrat krále je jimi prošpikován skrz naskrz. Dříve mi to nevadilo a považoval bych to za kvalitu, ale nyní v relativní dospělosti už mi to dost kazilo zážitek. Prostě tam bylo toho cringe až moc. Mnohé odchylky od knihy přijímám jako daň za to, aby to na plátně prostě odsejpalo. Přinejmenším by to mohlo mnohé inspirovat k tomu aby sáhli po knihách a sami si zjistili, kde se obě verze rozcházejí. Hodnocení ponechám původní, přece jen se jedná o naprosto výjimečný počin, a jak už psali mnozí - Jackson se opravdu dopustil zfilmování nezfilmovatelného, což si stále cením. Tak nashle třeba zase za deset let!

Moje učitelka chobotnice (2020)

No, úplně bych to nenazýval dokumentárním filmem. Je to tak trošku pohádka, kde vám schválně neřeknou skoro žádná tvrdá fakta o chobotnicích, protože tím by se pochopitelně pokazila zdánlivě nepředvídatelná dějová linka. Spoiler alert - týpek je chobotnicí naprosto posedlý a samozřejmě, že si musel dopředu přečíst, jak dlouho žijí chobotnice, nebo o jejich schopnosti regenerace, nebo jaké používají taktiky pro obranu proti predátorům... ale stejně byl tím vším nesmírně zaskočený. No radši bych dostal real deal, než tohle podivné rozkročení mezi dokumentem a soap operou.

Kancl (2005) (seriál)

Vyžadovalo to jen asi 10 000 shlédnutých memů, desítky doporučení přátel a jednu koronakrizi, než jsem si tento seriál v roce 2020 konečně pustil.

Corpus Christi (2019)

I přes velmi neobyčejný námět a poměrně cool kontrast liturgického prostředí s pozemskými neřestmi se film přece jen neubránil jistému schematismu a pasování do určitých scenáristických forem (klasická story o outsiderovi, který se stane winnerem - ale jen na chvíli, jak už to tak většinou bývá. Taky naprosto předvídatelná milostná zápletka). Film se snaží některým škatulkám vymanit, ale do některých bezmocně padá, je to tak půl na půl. Každopádně co bych za to dal, kdyby u nás vznikalo víc takových filmů. Můžeme Polákům poslední dobou jen tiše závidět.

Staříci (2019)

moc milé překvapení. líbí se mi velká odvaha autorů natočit minimalistický a zpomalený film, kde není čas na nic jiného než na systematickou cestu za pomstou. sázka na minimum rolí s vynikajícím obsazením těch hlavních se vyplatila a tady platí,že méně je v tomto případě nikoliv více, ale všechno.