Vzestup a pád Islámského státu (2017) (TV film)

Je skvělé, že dokument vůbec vznikl - téma terorismu je čím dál více aktuální, ale do širokého povědomí lidí se zatím, myslím, paradoxně příliš nedostalo, nebo alespoň ne v širších souvislostech. Film se snaží přehledně vysvětlit problém, obsahuje jedinečné záběry a mimo jiné ukazuje nedoceněnou a často velmi nebezpečnou práci novinářů. Jen mi vadilo, že trval pouhých 30 min, to je opravdu málo. Takové téma by si zasloužilo mnohem delší stopáž, už jen kvůli přehlednějšímu podání faktů a zapojení širších souvislostí (socioekonomická situace v regionu, motivy lidí přidávající se k teroristům, zájmy světových mocností, výhled do budoucna - globální oteplování a s tím související následné migrace...).

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Třešnička na dortu celoživotního díla Davida Attenborougha, kterou by měl ochutnat každý. Největší síla tohoto filmu je ve stručnosti, srozumitelnosti a údernosti. Tomuto úžasnému pánovi se za pouhých 83 min téměř dokonale podařilo poutavě vysvětlit to, co se jinak dá rozvíjet hodiny, dny a týdny, čímž snad pronikne i mimo klasický "funclub filmů DA". Jsem velmi ráda, že zde zaznělo to, co často nezaznívá - totiž že jde vlastně především o nás, ne o planetu nebo přírodu. Tyto argumenty snad konečně otevřou oči i větší části klimaskeptiků, které jinak "nějaký pralesy a orangutani" nezajímají. Těm doporučuji začít právě touto třešničkou. P.S. Trochu mi to atmosférou, vizuálně i sílou sdělení připomnělo dokonalý videoklip Johnna Cashe - Hurt: https://www.youtube.com/watch?v=8AHCfZTRGiI.

Tančím, abych žil (2006)

Příjemná oddechovka, která nepřekvapí, ale zabaví tanečními choreografiemi - nejlepší je samozřejmě tango Santa Maria: https://www.youtube.com/watch?v=6lAKlYTQVKY. A poklona Pierru Dulainovi za osvětový nápad dát mladým lidem bez budoucnosti nový rozhled. Právě takovéhle "maličkosti" jsou potřeba nejvíc.

Šestý smysl (1999)

Film, o kterém rozhodně ještě nějaký čas po shlédnutí budete přemýšlet. Nejde jen o skvělou "hlavní" pointu, ale i o ty menší, možná na první pohled ne tak zřejmé. I když se to nezdá, Šestý smysl je především o živých lidech, o každém z nás. Perfektní mysteriózní atmosféra díky Howardovým tónům po celou dobu, výborný scénář a především úchvatný výkon malého Haley Joel Osmenta a Bruce Willise.

Bohemian Rhapsody (2018)

WOW!!! Věděla jsem, že to bude dobrý. Ale že až tak... Od prvních minut jste vtaženi do děje a užíváte si každou chvilku, každý tón z těch úžasných písniček. Film má emoce, spád a neskutečně pozitivní energii. Spousta scén mohla být natočená jinak a kazit celkový dojem, vše je ale v tak dokonalé rovnováze, a to se u filmů málokdy vidí. Poklona castingu za úžasný výběr herců, Rami Malek si tímto nastartoval kariéru (pokud teda role Freddieho Mercuryho už teď není jeho nejlepší výkon v životě) a Oscar je na dosah nejen v této kategorii. Bryan Singer vzdal Queenům nejvyšší poctu, jakou mohl. A že ne všechno se doopravdy stalo tak, jak ukažuje film, mi je úplně jedno, od toho jsou dokumenty. Závěrečný koncert je nezapomenutelný, máte při něm husí kůži až do stropu a budete o něm všem vyprávět, i když jste tam ve skutečnosti (ne)byli. Tak zvláštně krásný "světový" pocit jsem po odchodu z kina již dlouho neměla a ještě večer jsem si pobrukovala a "tančila" na ty nesmrtelné melodie. Pokud chcete vidět koncert vašeho života, volba je jasná. První film, na kterém jsem byla třikrát v kině, a šla bych klidně znovu. Na závěr bych dodala jen: "EEEO! EEEOO! EEEEEEEEEO! EO! EO! EEO! EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEO! EO! EO! TÝDATÝDADYDA! EO! TEROP! TEROP! ALL RIGHT!" https://www.youtube.com/watch?v=lkbP5OPQhdQ

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Na první pohled perfektní smyšlená detektivka, na druhý cekem nepříjemné uvědomění si, čím vším můžou být lidé, které denně potkáváme. Poklona Stieg Larssonovi za výborný příběh. Ale teď k filmu. Ta atmosféra tam rozhodně je, zima, hrůzy vyvstávající z minulosti a vrah čihající venku, hudba, bez které by to zdaleka nebylo tak děsivé. Rooney Mara se dokonale proměnila v tu extravagantní a nedefinovatelnou Lisbeth Salanderovou, dle mého velmi podobnou té knižní. Daniel Craig mi do role také skvěle padl, doufám, že ho ještě někdy jako Mikaela uvidíme. Nejvíc jsem si ale "užila" Stellana Skarsgårda, jeho severské kořeny mu dodávají opravdovost a charisma. A Orinoco Flow od Enyi v té ... scéně, no to byl fakt nářez, nikdy by mě nanapadla taková kombinace, na to má nervy asi jen Fincher. Slušné 4*.

Potraviny, a.s. (2008)

Dokument, který by měl vidět každý. Fakta, důkazy, užitečné informace. A k tomu jednoduchá rada na konci, jak reálně a snadno změnit když ne svět, tak minimálně povědomí o tom, co kupujeme a jíme. Protože ingnorance, nezájem a tolerance je tím, čím si nejvíce škodíme. "You can change the world with every bite."

StarDance aneb když hvězdy tančí (2006) (pořad)

Dle mého jedna z nejkulturnějších a nejdůstojnějších soutěží v televizi, hlavně díky cimrmanovskému humoru a nadhledu Marka Ebena, který nikdy nezklame, jeho příjemné spolumoderátorce Tereze Kostkové a vyborné hudbě a božským solistům Moondance Orchestry. A když se sejdou sympatické páry a tanec má opravdu úroveň, jak třeba v letošní IX. řadě, mou pozornost snadno získá. Aneb kdo netančí, není Čech. (4* je za to mrkání jistého soutěžícího ;-) ).

Gran Torino (2008)

Drsnost a cit v jednom. Hořkosladký filmový majstrštyk s perfektní hudbou a Clintovým nezapomenutelným bručákem. Nepopsatelný zážitek a emoce ještě pár dní po shlédnutí...

Fidel (2002) (TV film)

První díl zatím hodnotím velmi dobře. Snímek je kvalitní, herecké obsazení i výkony skvělé, stejně tak i scény a atmosféra. A na to, že to dělali Američani, tak opravdu ukazují, jak nehezky na Kubě vládli. Jsem zvědavá na pokračování.