• Krátkometrážní

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Strašně dobrý. Vlastně vynikající. Ani nedokážu popsat v jak dobrém rozmaru jsem byl ještě dlouho po skončení filmu. Guy Ritchie vsadil na svou nekompromisnost a precizní vyladěnou stylovost a Artušovskou látku, již mnohokrát zreckylovanou a jinak deformovanou, dokázal obohatit naprosto elegantní režiií. Je možné, že nebýt Mad Maxe, tak by Legenda o meči nevznikla v takovém měřítku, nebo by rozhodně nešla tak nekonvenční cestou, ale copak to vadí, když se jedná o tak nefalšovaně napumpovanou jízdu? Spolu s Loganem zatím blockbuster roku. O to víc mrzí drasticky nízké tržby, které si říkají o hlubší analýzu.

Souboj Titánů (2010)

Sam je darem z nebes, jinak by se to nedalo dokoukat do konce. Ani by mi nevadilo, že je to hloupé a obsahuje to všechny představitelné klišé. Vadí mi, že těch 125 miliońů není vidět ani v jednon jediném záběru. Všichni jsou tu tak nesmyslně prkenní a v druhém extrému se pak chovají jako smyslů zbavení bez zjevného důvodu. Je mi jasné, že se mělo jednat pouze o poctu staré verzi a jediná ambice bylo vydělat balík peněz, ale nemůžu se ubránit dojmu, že se na to tvůrci prostě vysrali po všech stránkách. Těžce odfláknutý film.

Kanye West: Welcome to Heartbreak (2009) (hudební videoklip)

Hudebně jeden z těch nejlepších featů Kanyeho kariéry, nicméně videoklip je směšná banalita, která se tváří jako umění, ale po pár monotónních minutách se vám udělá akorát mdlo před očima. Atmo je nicméně silně přiznaná, takže v podstatě neurazí.

Bílá kočička (1979) (TV film)

Ultimátní trip nevkusu s cucákem Čenským, který byl ale tehdy zřejmě vrcholem pohádkové fantazie. Sledovat to jenom trochu při smyslech způsobuje pocit nevolnosti a totální deziluze. Každopádně utáhnout celý film na třech kulisách je obdivudhodné. A nebo ryze naivní

Kolonie (2015)

Ale jo, pro Emmu bych si tim martýriem asi prošel, ale nemám problém přiznat, že bych byl posranej, jak malej Jarda. Kolonie vítezí právě díky své neústupnosti v budování tisnivé atmosféry až k finálnímu odpadnutí, ale na druhou stranu nesklouzává k laciným vzorcům podobných snímků a la podle skutečné události (kromě finalního memoriálu po ranveji). Mix španělštiny a němčiny by ale filmu slušel mnohem víc, angličtina je až moc univerzální, moc civilní. Přes všechna slabší místa velká spokojenost a big up za hudbu a ultimátního slizáka Nyqvista.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

The Revenant má tak obrovské filmové kvality, ale tak strašně moc tlačí na pilu, že tomu prostě něvěřím. Ano, je to v každém ohledu vynikající podívaná, ale všichni působí tak sebejistě až mě ta bezchybnost a hra na božstvo spíš unavuje. Like it or not, ale Dicapriova role je v podstatě prázdná skořápka umělé a nevěrohodné síly, kterou prostě nelze vnímat jinak, než jako protagonistu vláčející se sněhem až ke svému konci.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Strašně rozporuplné dojmy. Vynikající první část, mdlá a předvídatelná druhá poloviná, která malinko ničí pocity z jinak vynikající jízdy. The Force Awakens v podstatě nemá žádné slabé místo, ale také žádný nezpochybnitelný wow moment navzdory vypiplaným trikům a svěžíme castingu. Abrams určitě není žádný hlupák, ale neměl bohužel koule na to jít proti fan základně a přijít s něčím, z čeho bych si sednul na prdel a zároveň tleskal vestoje, že si poradil s komplexností universa. Pevně věřím, že více Lukea přinese do budoucna více rovnováhy.

Spectre (2015)

Spectre je Age of Ultron bondovské série - dražší, větší, rozmáchlejší, nadopovanější, ale unavenější a vlastně i chudší. Je velká škoda, že Craig nedostal lepší scénář, zvlášť když je ve své vrcholné formě. Nemohu se ubránit dojmu, že hned první scéna (obdivudhodné výprava) je vlastně epilog Skyfallu a poté už jsme svědky pouze natahovaného pseudoděje. SPECTRE je pouze jakousi trapnou sektou v rádoby stylu Eyes Wide Shut a Waltz hraje zatím svou suverénně nejjalovější roli mezi padouchy. Je to po řemeslné stránce 150 minut poctivé, ale zcela ploché a ničím nepřekvapující podívané. Velká škoda a restart je moc potřeba.

Andílek na nervy (2015) odpad!

Film, tak moc odtržený od reality, jak to jen jde. V každém ohledu nepochopitelně naivní a prázdný film.

Ano, trenére! (2015) (pořad)

Příliš okaté parazitování na seriálu "Okresní přebor" a pořadu "Ano, šéfe". Ano, trenére je průser hlavně na poli vyprávění a rozvíjení příběhu, dramaturgicky se to prostě nikam nevyvíjí a Straka je v roli přísného trenéra jen smutným profesorem s fotbalovým slovníkem nižší sociální třídy. Což o to, jako sociální sonda je to více než uspokojivé, jako plnohodný pořad do televize hrůzně smutné. "Před zápasem se nesmí pít alkohol!" Jasně a proto jim před zápasem udělám tataráček:) Možná přijde i Zdenda Pohlreich. Měl by, protože František Straka v tomto pořádku nemá co dělat a je to až moc viditelně poznat až to bolí.