Dr. House (2004) (seriál)

Zpočátku jsem měla tendenci se Housovi vyhýbat velkým obloukem. Vlastně ani nevím proč. Jenže pak jsem zkusila jeden díl a ejhle, House mě dostal. Přestože jsou všechny díly tak trochu přes kopírák (záhadný případ, hypotéza, co by to tak mohlo být, Housovo rýpání do Cuddyové, zhoršení, nová hypotéza, opět House vs. Cuddyová, správné řešení a happy-end), Housovy hlášky, scénky na klinice a neustálé rýpání jsou takovou zásobárnou smíchu, že mírnou monotónnost hravě odpustíte. Řešené případy jsou navíc opravdu kuriózní a zajímavé a je zábavné sledovat, jak na ně reagují jednotlivé postavy. Cynický House, starostlivá Cameronová, trošku zatrpklý Chase a flegmatický a povznesený Forman. A samozřejmě Housův společník Wilson a ambiciózní Cuddyová. Tyhle postavy tvoří dohromady hodně podivnou partu, která však dokonale funguje a umí rozesmát.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Bylo nebylo, natočil Terry Gilliam jednoho krásného dne temný příběh pohádkových bratří Grimmů. Jenže co tomu osud nechtěl, vložila se do jeho práce filmová čarodějnice a tak trochu jeho snímek zaklela. Proto se nedivte, že příběh místy docela drhne a ne všechno je tak dokonalé, jak by mělo. Její zlé kouzlo ovšem nemělo až tak ničivé následky, a to především díky kouzelné schopnosti hlavních představitelů, magickému prostředí lesa a vesniček a podmanivé hudbě. A pokud vás nic z toho nezaujme, snad aspoň trochu potěší přítomnost několika českých herců. :)

Betonová zahrada (1993)

Bezprostředně po shlédnutí nemám slov. Přestože jsem již o tomto snímku hodně slyšela, dokonale mě šokoval. Osudy dětí, z nichž každé si nese svou bolest a své tajemství, podivná láska bratra a sestry, mladší bratr hrající si na holku a děvče píšící dopisy své mrtvé matce. Již ze samotného námětu opravdu zamrazí. A když se k tomu připočte zvláštní zastřená atmosféra jednotlivých obrazů a tajemného hudebního doprovodu, věřte, že na tento snímek nedokážete zapomenout...

Muzikál ze střední (2006) (TV film)

Ano, je to velice trapný muzikál s hloupoučkými texty, tak průhledným dějem, že vidíte až do Austrálie, a postavami vytvořenými podle pravítka. Ale řekněme si upřímně, kdo občas nemá chuť trochu vypnout, zablbnout si, nepřemýšlet a jen tak si ponořit se do největšího klišé posledních let? :) Tak hurá do toho! (varování: možná budete přeci jen litovat :))

Hrdina (2002)

Pro mě jeden z nejúžasnějších čínských filmů. Jakoby se človek díval na báseň, která se mu promítá před očima pomocí barev, padajícího listí, kapiček vody a odrazů nádherné scenérie v chladném jezeře. Nádherně natočené souboje, ať už se jedná o souboj Bezejmenného s Nebeským mezi kapkami deště nebo o souboj Bezejmenného se Zlomeným mečem na hladině horského jezera. Nikdo jiný snad nedokázal do filmu vnést tolik poetiky, lyrična a zároveň vzrušení, touhy a vášně jako se to podařilo Yimou Zhangovi. Velkou zásluhu má na tom také kouzelná hudba a dokonalé herecké výkony ústřední čtveřice. Tajemná a zároveň citlivá Sněhová vločka, spravedlivý Bezejmenný, obětavý Zlomený meč a věrná Měsíc. Všechny postavy nabídnou několik tváří a je jen na divákovi, kterou odhalí jako tu pravou. Protože ani skutečnost nemusí být v tomto filmu opravdu skutečná. *** Nádherný příběh pomsty, odplaty, věrnosti, odpuštění a lásky poskládaný do okouzlujících obrazů.

Alice (1990)

Úžasný snímek o ženském rozpoložení, pocitech a touhách. Navíc se charaktery a styl tak trochu odlišují od typického Allenova rukopisu, což je velice příjemná změna. Mia Farrow jako poněkud naivní a zasněná žena působí krásným přirozeným dojmem a její nervozita je nádherně vtipná. Skvělá je také postava doktora Yanga a jeho léčivé (místy až magické) bylinky. Právě scény s jejich účinkem patří mezi nejvydařenější a nejvtipnější. Od srdce doporučuju, příjemná a inteligentní zábava :)

Konec dětství (2003)

Velice milé překvapení. Příběh dospívajícího chlapce, kterému zemře matka, otec nedokáže pochopit jeho rozervanou duši, a tak se jeho nejbližším přítelem stane slípka Kuře. Smutné, dojemné a krásné.

Iluzionista (2006)

Ještě předtím, než jsem měla možnost snímek shlédnout, slyšela jsem hodně vět typu: "Nedívej se na to. Není to nic moc. Norton je tam špatný." Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem shlédla dokonale promyšlený originální snímek s velmi krásnou hudbou a hereckými výkony, postavenými hlavně na přirozeném a nepřehrávaném herectví. Závěrečná pointa mě opravdu dostala, najednou vše naprosto přesně zapadlo. Musím oponovat názorům, které označují Nortona za mdlého, pravda je trošku jinde. Ve většině snímků tento herec naprosto ovládne celou scénu, rozhazuje rukama, je prostě vidět. Ale tady byla jeho postava jiná. Přestože výrazná, snažila se být nenápadná. Norton zde většinu pocitů a rozpoložení vyjádří jednoduchým výrazem, který však mluví za vše. A tohle neumí kterýkoli herec. Takže mi nezbývá než zatleskat.

Sněhový dort (2006)

Krásný, nepříliš složitý příběh o lásce, podivném přátelství a třech naprosto rozdílných lidech, které spojí nešťastná náhoda. Přestože by se snímku dalo vytknout docela hodně věcí, podivným autismem počínaje, dostal mě svou nevinností a čistotou (nejen sněhu :)). Musím pochválit úžasnou hudbu a herecké výkony ústřední trojice Rickman, Weaver a Moss a velice příjemnou Emily Hampshire.

Liga výjimečných (2003)

Přiznám se, že jsem někde za půlkou usla. A to hovoří za vše... :)