OUTsideři (2014)

Film má pár zaujímavých miest. Vzťahy medzi hlavnými hrdinami fungujú na báze: pohnevajme sa a pobime sa, potom sa udobrime. Pár krát som sa aj zasmial, ale žiadny záchvat smiechu sa nedostavil. Príjemný film na jedno pozretie.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Jednu hviezdičku dávam za kostýmy, ktoré boli naozaj svojské. Inak som sa takmer celý film nudil. Dej nula bodov, namiesto neho sú tam len naháňačky po púšti. A keď vás náhodou nudí, ako sa na plátne neustále strieľajú (kamera je roztrasená a hrozná) a naháňajú tie post-apo autá, máte obrovskú smolu. 87% na ČSFD? Ľudia asi boli na inom filme ako ja. Ja som nevidel takmer nič. Hlavný hrdina je len týpek, ktorý prechádza z jednej akčnej scény do druhej. Hĺbka nula bodov. Bod za jednu dobrú scénu v polovici filmu, keď si Charlize uvedomila niečo o raji. Ale aj dve hviezdičky sú veľa. Neskutočná nuda a tuctová komercia. Hudba bola dobrá, ale k prázdnemu, dekadentnému filmu plnému sebeckých postáv sa vôbec nehodila.

Temný rytíř povstal (2012)

Áno, je to epický, veľkolepý film, ale oproti predošlému dielu zlyháva. Lepší záporák ako Joker už jednoducho nemohol prísť - Temný Rytier dosiahol maximum, čo mohla sága zniesť. Niekoľko nelogickostí v tomto filme bije do očí a pocit napätia z hry medzi hrdinami a antihrdinami je zriedený na minimum. Hudba je však stále zázračná. Catwoman bola oveľa lepšia v origináli od Burtona, táto postava mala oproti nej len málo čo ponúknuť. Najsilnejšia a najkrajšia je na filme Batmanova odhodlanosť ísť do toho, aj keď je stále v nevýhode.

Gravitace (2013)

Prekrásna, emocionálna filmová jazda od začiatku do konca. Film pretiekol tak rýchlo, že som mal pocit, akoby mal polhodinu. To sa mi ešte nikdy nestalo - obyčajne sa filmy skôr naťahujú. Geniálna kamera, ktorá ukázala všetko, čo sa len dalo. O postavách som vedel len to minimálne, a predsa ma to chytilo za srdce, keď bojovali o prežitie. Film som pozeral na mini obrazovke v autobuse, ale mal som z neho rovnaký pocit akoby som odchádzal z kina. Taká to bola šupa.

Big Lebowski (1998)

Úžasná hudba, úžasné zábery. Počas filmu (a aj po ňom) sa neviem prestať smiať na tých neuveriteľných postavičkách, z ktorých je ten najlepší samozrejme Dude. Zápletka je taká bláznivá, že som ju plne pochopil až na niekoľkýkrát. Je to aj smutný, ale hlavne zábavný film. Navyše je plný pohodovej atmosféry, ktorá je jedinečná.

Jurský svět (2015)

Asi prvá polhodina tak trochu medzi riadkami predstavuje názory tvorcov filmu - pracovník, ktorý je fanúšik prvého, pôvodného Jurského Parku, lamentuje nad tým, že ľudia potrebujú stále nejaké väčšie zviera, nejakého hybrida, s čo najviac zubami, aby ich ešte zaujímal nejaký dinosaurus. Vskutku, pred dvadsiatimi rokmi bolo vidieť dinosaura na plátne niečo tisíc krát zázračnejšie ako vidieť ho v dnešnej, digitálnej ére, ktorá Hollywoodom zhmotňuje cez anjelov až po robo-autá snáď úplne všetko. A tento film bojuje s otázkou: majú sa diváci ešte na čo pozerať? Odpoveď je: áno, majú. Po polhodinovom prológu sa film pustí do akcie a vy budete neustále v napätí, či to "chodiaca potrava" prežije. Ďalšia zaujímavá vec, ktorú sa dá všimnúť, sú dvaja mladí súrodenci - jeden je starší tínedžer, ktorí mi pripomínal chladný kalkul, skrývajúci sa za celým filmom - tá odvrátená stránka Hollywoodu, to škaredé, to, čo je totálne na silu, len aby to mohlo byť na obrazovke. A vedľa toho je mladý chlapec, ktorý je fanatik do biológie a dinosaurov - tá časť tvorcov, ktorá všetkými piatimi miluje svoju prácu a miluje tento vyfabrikovaný svet, ktorý ponúka obyčajným ľuďom magický prostriedok na to, ako zabudnúť na starosti a užívať si život v kine. Samozrejme, aj ten chlapec (či skôr jeho scenáristická skica) bol vytvorený umelo, ale aspoň s nejakou pozitívnou myšlienkou, správou. Moja obľúbená scéna paradoxne nemá nič spoločné s dinosaurami, je to vtipná, tragikomická scéna postáv - "Nie sú tu pásy." "Tak sa aspoň chyťte za ruky." A mladší chlapec hanblivo natiahne svoju ruku... Postavy však hrajú kratší part ako dinosauri. Hlavnou devízou blockbasteru je dobrá akcia - tej je tu požehnane. Nehľadajte nič hlbšie. Film má svoje plusy aj mínusy (hlavne pár nelogickostí, ale ktorý dnešný blockbuster sa tým vyhne?)

Divočina v každém z nás (2014)

Hlavný hrdina sa správa ako typický tínedžer, ktorý nevie, čo so sebou - má povolené chodiť von, ale aj tak ide cez okno. Dievča mu povie, že je čudný, keď s ňou vedie úplne konvenčnú konverzáciu, nie preto, že by bol čudný, ale preto, že scenár chce, aby bol čudný, aby bol niečím výnimočný. Každý správny hipsterský tínedžer chce byť niečím výnimočný, niečím sa odlišovať. Na hlavnom hrdinovi je to chcenie vidieť, ale zároveň je nesmierne obyčajný. Má asi 5% Caulfieldovskej jedinečnosti a zvyšok je obyčajný. Zaujímavý je skôr Jamesov čierny kamoš, ktorý pôsobí ako ostrý chlapec. Množstvo viet pôsobí umelo, sú akoby nasilu vpísané do scény, mimo misu skutočného diania. Najsilnejšie (hlavne scenársticky) sú časti týkajúce sa otca. Je to malý film. Hlavný hrdina je úžasný herec, verím, že má veľkú budúcnosť. Osobne sa mi na filme najviac páčila izba čierneho chlapca a miestnosť s rampou. Spolu s množstvom ďalších nakoniec patrí film k tým, ktoré sú lepšie v krátkkom traileri ako rozťahané na plátne. Naozaj, stačí si pozrieť trailer a máte rovnaký, ba lepší filmový zážitok, ako pozerať sa na to vyše hodinu.

Ztraceno v překladu (2003)

Film v podstate nemá dej, ale to ešte nemusí vadiť. Tvoria ho detaily, ako napríklad prinízka sprcha, ktorá je vymyslená skôr pre japoncov. Herci sú obaja svojím spôsobom krásni - stratený Murray a Johansson, zaujatá svojím okolím. Chýbala mi však nejaká väčšia hĺbka. Všetko je len načrtnuté. Až na predposlednú scénu. Tá je naozaj krásna a vytŕča z celého filmu.

Christian Hosoi: Vycházející slunce (2006)

Hosoi mal štýl. Princ skateboardingu. Tiger, feťák a neskôr kresťan, ktorého až vo väzení zachránila viera. Každý z majstrov skateboardingu je niečím zaujímavý. U Hosoia je to práve divokosť a coolovosť jeho životného i skejtového štýlu.

Angel Heart (1987)

Perfektná detektívka, mrazivá zápletka prepletená voodoo, dokonalý záver a rozuzlenie. Film má pôsobivú, temnú atmosféru, ktorú buduje od prvej scény, a občas z tej temnoty na diváka vystrelí nejaké „Wau,“ nejaké „Aha!“. Je úžasný zážitok nechať sa do filmu zatiahnuť a rozmýšľať o tom, ako to je. Mne osobne táto temná detektívka sadla viac ako preslávený Sedem. „Neznášam kostoly. Mám z nich zimomriavky.“