• Western

Fifi Pírko (1965)

FIFI pírko pro mne znamenal splněný klukovský sen o schopnosti člověka létat,ale později hlavně ten trik s cigaretou,dělali to i kluci na vojně a nikdo tomu neřekl jinak,než "fifipirko...." V šedesátých letech,kdy nebyl moc velký výběr, v kinech vítězily u diváků jednoznačně francouzské snímky,a to zejména šermovačky typu Tři mušketýři,Scaramouche,Mandrin a na druhé straně bezvadné komedie, což je jedna z nich.Dnes už zapomenutá,ale pro mne stále milá a laskavá,ke které se rád vracím..I "Let balónem" od stejného režiséra ma svůj půvab,francouzskou nonšalanci a romantiku. A tenhle filmový plakát jsem někde na Aukru viděl za šest litrů.....

Na veliké řece (1977)

Jako kluk jsem knihy učitele E.Štorcha doslova hltal.Byly čtivé,poučné a téma doby kamenné pro prepubertalniho hocha velmi přitažlivé.Bohužel,filmy se nepovedly.Nekdo tady napsal,že mu to připadalo jako CETEH na letním dětském táboře.Naprostý souhlas.Z filmu je cítit,že nebyly finanční prostředky,chyběly mi tu Zemanovy triky,které by film určitě oživily a celkově nějaký nápad.Kupodivu ani hudba mistra Lišky mi tentokrat nepřijde moc vhodná.Škoda,potenciál to určitě mělo.

Vzkaz v láhvi (2016)

Jako vždycky super.Oddeleni Q já proste žeru.Mozna scenaristum trochu ujela ruka,ale stejně dost dobry.

Medená veža (1970)

Famózní vysokohorská balada pod vedením Martina Hollého ml. podmalovaná čistým prostředím hor,skvělými výkony herců a úžasnou hudbou pana Lišky.(Asi jeho nejlepší) V době,kdy už v Čechách kvetla normalizace,Slováci točili takové filmy.Obdivuhodné!

Hledá se láska (1990)

Naprostá překombinovaná slátanina,ubohý pokus o napodobení Harpera,ale to ani omylem.Bez vtipu,akce i překvapení.Pohledna trojice Berenger,Archer a Perkins to opravdu nezachránila.Bída.

Pan Wolodyjowski (1969)

Jeden z filmů mého mládí,takže asi nebudu moc objektivní.Je z toho cítit patos,ale i polská rozšafnost a hrdost na slovanstvi a to se mi právě líbilo už tenkrát.Dnes už je to poněkud zatuchlý film,ale ženy v něm stále vypadají mladé a krásné a muži chrabře bojují za vlast! Nechybí ani zrádný asiat a spravedlivý konec jak se na Sienkiewicze sluší.Hezká pohádka pro dospělé a postarší diváky....

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Život dvou bratrů a jejich otce se svými protiklady na Žižkově těsně před válkou podle pana Kachyni.Krásná freska starého Žižkova a lidiček kolem.Laskavý a sladkobolný lidský příběh...Tak mě napadlo,když jsem se tady podíval na rozsah hereckého obsazení,že by to dneska už nikdo nenatočil s těmi dvěma stovkami herců .....Holt socialistická kinematografie..

Sběratel kostí (1999)

Žádná sláva.Spousta klišé a opisování /Mlčení jehňátek,Sedm.../ Lepší měřítko snese snad jen Denzel W.Dost nevyvážené a zpovykaný konec.Zamrazilo mě jen jednou: když našla tu starou knihu .....

Bathory (2008)

Velký potenciál, jak finanční tak herecký,byl v tomto snímku zcela promarněn. Obrovská škoda! Na mne to působilo neuspořádaně,zmateně,bez gradace příběhu a napětí,které jsem u tohoto žánru očekával.Pan Jakubisko se zcela zaměřil na očistu Bathoryové /to je samozřejmě jen jeho osobní úhel pohledu/,tak to mohl raději napsat článek do nějaké kulturní revue a nemusel se pachtit s filmem.Nejšílenější ale byli ti dva zcvoklí mniši.

Jeremiah Johnson (1972)

Krásný,drsně romantický a bez zbytečných řečí a kudrlinek.My,lidé z digitální civilizace jsme už zapomněli, jaký je příroda soupeř, a jenom přežít týden v lese, třeba i s puškou jako on, by nás asi zabilo. Na rozdíl od jiných filmů ze stejného žánru celkem uvěřitelné.Vždycky,když je mi na chalupě zima,říkám si : "vzpomeň na Jeremiáše Johnsona!"