• Western

Vynález zkázy (1958)

Originalni, mistrovské, ryze česky chytré!

Cesta byla suchá, místy mokrá (2003) (TV film)

Krásné životní bilancování.Starý muž a mladá krásná holka. Kdo z nás starších by to nechtěl zažít? Na ty možnosti a rozsah velmi povedený snímek, který nezapře svého rejžu. Diky pane Kachyňo...

Věčně mladá (2015)

Námět vykradený z Věc Makropulos, ale na nadčasového Karla Čapka to stejně nemá.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

"Když v báru houstne dým..." Česká chytrost, vynalézavost a zejména vtip na filmovém plátně. Téměř dokonalý, dnes již kultovní snímek, odrážející umělecky pohodovou (relativně) dobu šedesátých let v Československu.

Vládci Venuše (1962)

Přesně tak jako všichni ostatní zde. Bylo mi deset a byl jsem nadšen! V kině Bořislavka dvě sobotní odpoledne po sobě naprosto úžasný zážitek a moje první setkání se scifi filmem.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

Koukatelné,na české poměry slušné. Nápaditá kamera, zejména při snímání krajiny, herci ani příliš nepřehrávají, nicméně uvěřitelnost postav, zejména policistů je už slabší. Scénáristé si ale dnes jdou svojí cestou a odborné poradce ignorují. Ale přece kdyby točili film o současné škole, tak by tam taky nemohl učitel mlátit žáky a popíjet při vyučování. Ale policajt snese všechno. Čermákův poručík mi tak trochu připadá jako Chandlerův Marlowe střihnutej komisařem Moulinem a Belmondem dohromady. Neříkám, že je to špatně, ale v českém prostředí by takový polda přežil tak jeden měsíc, než by ho sbalili z GIBS, chceteli z Vnitřního / viz US krimi/. Taky 70 letý šéf kriminálky po třech infarktech je v reálu nesmysl. Ale dobrý. Konkurence je veliká, tak se všichni musí snažit.

Lidice (2011)

Znám tenhle pribeh z vypraveni svoji maminky, ktera bydlela ve vesnici vedle a chodila do Lidic do skoly, dokonce je na fotografii lidickych deti. Sam o sobe to je velmi silny pribeh, ktery si uz davno zaslouzil natocit. Proc se o to jeste nikdo nepokusil ani za minuleho rezimu je opravdu dobra otazka. Jestli se to povedlo nebo ne, to nechci hodnotit,sdelim jen sve pocity: mozna mel byt film natocen cernobile, mohlo tam byt vic emoci a podrobneji vykreslenych postav, obcas to na mne pusobilo jako dokument, o atentat vubec neslo, ten tam vubec nemusel byt, scenar se snazil drzet historie, z postav mne nejvice zaujala dobre vykreslena studie cetnickeho velitele, ze scen cela likvidace vesnice a zaver. Film vyvolal vlnu kritiky, kritizovat je ale jednoduche. Nicmene jsem presvedcen, ze je dobre, ze to nekdo natocil a ze se na Lidice nezapomene.

Moře lásky (1989)

Je fakt,ze scénář není až taková bomba,ale taky to není nuda, je tu dobrá kamera a přes některé delší dialogy to má docela spád. Nádherné a nezapomenutelné úsměvy Ellen Barkinové, která je tu fantasticky ženská, uvěřitelná a moc příjemná. Sympatický tlouštík Goodman taky zapadl a Pacino se dost vyřádil. Jinak je ten snímek opravdu velmi dobrá studie lidské osamělosti a policajtskýho myšlení. Vím, o čem mluvím.

Den kobylek (1975)

Naděje,faleš a zoufalství Hollywoodu Johna Schlesingera podle knihy Nathanaela Westa. Viděl jsem to několikrát, nejprve jako dvacetiletý mladík jsem byl šokován závěrečnou scénou lidských kobylek, ale později jsem už sledoval i jiné detaily a film na mě moc zapůsobil. Celková dekadence popisované doby, konfrontace povah a svět továrny na sny v drsné realitě. Mně se to líbilo, je v tom poučení i poselství,ale není to pro každého.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Když nic jiného, tak alespoň dobrá didaktické pomůcka pro učitele dějepisu, předvádějící genezi teroristické skupiny. Bez ohledu na formu dost poučné.