Čest rodiny Prizziů (1985)

Uznávám, že tam chyběl úplný konec - to, jak by se Jack Nicholson s Anjelicou Huston nakonec zastřelili navzájem. Ale mám dojem, že to si každý domyslí...

Dáma s kaméliemi (1981)

No, docela upřímně, pan Alexandre Dumas ml. by svůj text asi nepoznal. Bolognini si nejen přidal několik důležitých postav (včetně otce hlavní hrdinky, které nadto změnil jméno, byť blíže k jejímu pravému), ale hlavně dost zásadně otočil vyznění celého příběhu, takže v řadovém divákovi, neznalém obsahu knihy, by mohl vzniknout dojem, že jde o odvážnou kritiku sociálních poměrů tehdejší společnosti, málem až nějakého levicového zaměření, zatímco Dumasova předloha vlastně svým vyzněním tehdejší společnosti přitakává. Nikoli opěvuje, samozřejmě (to by z ní udělalo bezcenný dobový škvár), ale hlavně v postavě otce hlavního mužského hrdiny (který je zase, snad na oplátku, ve filmu vynechán) zvláštně rozčilujícím způsobem přitakává hromadění majetku a budování společenské prestiže jako sice nutnému zlu, které je ale předpokladem životního štěstí. Snad právě tenhle docela ojedinělý rozpor způsobil, že Dumasova novela neupadla do zapomnění, ale kdo by se po zhlédnutí tohoto filmu pokoušel předstírat, že četl předlohu, pro toho mám varování: ten rozdíl ve vyznění je opravdu velmi markantní!

Podporujte svého šerifa! (1968)

Velice sympatický film. Takový správně "klukovský". Až jsem si při jeho zhlédnutí vzpomněl, jak mi ho kdysi dávno vášnivě doporučoval můj nejlepší kamarád, když jsme spolu chodili do druhé třídy. Poslechl jsem ho sice až o 45 let později, ale rozhodně nelituji!

Aristokočky (1970)

Tohle je, myslím, jedna z prvních Disneyovek, na kterých už sám Walt Disney neměl vůbec žádný podíl, tedy, že se už nestačil ani poradit o námětu, no a je to bohužel trochu poznat. Třeba jenom tím, že Disney například velice úzkostlivě dbal, aby se v jeho filmech neopakovaly nejen náměty a situace, ale ani jednotlivé gagy, no a tohle je vyloženě téměř variace na slavný film Lady a tramp, nehledě na to, že většinu lidských postav jsme už v předchozích disneyovkách tak či onak pozměněné viděli. Disneyovi tvůrci totiž po Disneyově smrti upadli do jakési "machy" a zdálo se jim, že na udržení kvality jim bohatě postačí už jen zlomek dřívějšího úsilí. Jeden z režisérů se dokonce později přiznal, že když veškerou animátorskou práci na Aristokočkách zvládli v pohodě za dopoledne, tak pak pravidelně po celé odpolední směny už jen hráli karty. Přesto přese všechno se dá i tohle celkem bez potíží absolvovat (pokud nebudete mít přehnané nároky). U nás se tento film zcela přirozeně vůbec neuchytil, především proto, že hlavní záporák je sluha (tedy vlastně proletář), no a to se rozhodně právě vládnoucím normalizátorům líbit nemohlo. Ovšem s přihlédnutím k výše uvedenému je toto jejich škůdcovství ještě relativně malé.

Útěk v řetězech (1958)

Právě taková ta poctivá stará filmařina, která se už dneska díky bezmezně dokonalým trikům nevidí, ale podle mě je to stejně škoda. Že už moc není takové to, když herci opravdu hrají a dokonce z větší části mimikou a hlasem, než nohama a pěstmi. Jenom ta Curtisova "otrava krve" byla trochu podezřelá, ale co, asi jenom zkolaboval z vyčerpání, i když nějak moc v pravý okamžik. Pokud něco takového zamýšleli, měli to aspoň naznačit. Ale to je detail.

MOST! (2019) (seriál)

Tak v tomto seriálu mě snad nejvíc zaujalo, že tu snad vůbec poprvé v dějinách filmu hrála postavu transvestity ženská. To je vlastně docela bomba, protože transvestitů už bylo ve filmech ztvárněno ažaž (vlastně třeba i v takovém Tootsie, nebo ve výborném filmu Svět podle Garpa), ale tam ho vždycky hrál chlap. A skoro vždycky takovej, aby se pokud možno vůbec nepodobal ženský. Takže tady byli Kolečko s Prušinovským opravdu až téměř revoluční.

Vetřelci (1986)

Moc, moc jsem si přál, aby to bylo stejně dobré jako první díl, ale co se dá dělat! Je to sice zajisté technicky propracovanější, i výtvarník (Giger) zůstal stejný, ale ono to ve výsledku je nějak stejné celé (i ten pokus o ozvláštnění prohozením znamének kladný/záporný u robota je nakonec jen variací bývalého). Už prostou logikou je dáno, že druhý díl nemůže mít novost a neotřelost prvního dílu, který byl opravdu první díky tomu, že před ním se nikdy nic podobného nenatočilo. A v tom to vězí.