Napříč vesmírem (2007)

Tak tenhle film je přímo natřískaný všemi možnými (a občas i nemožnými) hudebními, historickými i filmovými odkazy (kromě téměř celé tvorby Beatles jsem jasně rozeznal i cosi od Joni Mitchellové, Simona a Garfunkela a mnoha a mnoha dalších), z těch by se daly vyčíst kromě Perného dne a Žluté ponorky (samozřejmě) určitě i Formanovy Vlasy a snad možná i Forrest Gump a co já vím co ještě. Třebaže mě to místy (celkem dost) mátlo, nemůžu říct, že by celek nebyl působivý.

Sladká Irma (1963)

No, chvílemi (téměř pořád) je to sice lehce (těžce) přestřelené, ale když já toho Lemmona prostě žeru! A Billy Wilder, to je jednou Billy Wilder, s tím se holt nedá už nic dělat...

Šest žen Jindřicha VIII. (1933)

Tak tady oceňuji především to, že je to opravdu jediný historický film o Jindřichu VIII., ve kterém vypadá Jindřich VIII. téměř doslova stejně, jako ve skutečnosti (soudě dle dobových portrétů).

Taxi (1998)

Možná docela zajímavý pokus o natočení "staré dobré francouzské komedie" po šedesáti letech (vlastně pardón, pouze po třiceti, vzhledem k roku vzniku), zcela ve stylu Gérarda Ouryho, nebo Francise Vebera, ale bohužel, snaha byla sice velká, ale Samy Naceri prostě není Belmondo, ani Frédéric Diefenthal není Pierre Richard, přestože nás tak snaživě přesvědčují o opaku. Mohl bych si teď beznadějně povzdechnout, že co bylo je pryč, ale "co dál, doktore??"

Belle (2021)

No, tak dobrý jako "Cesta do fantazie" to samozřejmě není, ale snaha se hodnotí... I když je to v podstatě dívčí románek.

Přísně tajné premiéry (1967)

No, přece jenom je trochu vidět, že je to poslední Fričův film. Taky by šlo říci, že je to film krajního zoufalství nad aušusovostí celého socialistického způsobu života u nás. Teď jen hlavně, abysme tomu brzo zase nerozuměli až moc...

Věčně mladá (2015)

...neboli Věc Makropulos od Karla Čapka trochu jinak a bohužel o dost méně talentovaně. Ale na vcelku ucházející film to i tak stačí.

Nepřítel lidu (1978)

...aneb sovětský způsob vládnutí v kostce. Ano, právě ten, který je dnes soudruhem Putinem (ale i Andrejem Babišem, nebo Donaldem Trumpem) tak vehementně až zuřivě tahán z hrobu. Kontrolní otázka pro diváky tohoto filmu: Považujete se za příslušníka většiny?

Ozvěny mrtvých (1999)

No, spíš než horror je to detektivka s duchařskými a mysteriózními prvky, ale to na věci zas až tak moc nemění...

Tísňová linka (2013)

Díky tomu, že je to proděravělé logickými nesmysly jako ementál (ani nemá cenu je tu všechny vypočítávat), tak jediným kladem tohoto filmu (jako velmi, velmi mnohých jiných) je, že diváka nenudí. A ku velkému podivu to i stačí.