Psí odpoledne (1975)

Na pozadí jednoduché zápletky rozehrává Sidney Lumet tvrdou satiru tehdejší americké společnosti. Film si bere do parády všechno možné - od odborů, FBI až po netoleranci menšin. Na frak dostávají i masmédia, respektive jejich vliv na obyčejného člověka. Tradičně excelujícímu Pacinovi v roli lupiče, jehož plán se "malinko" pokazil, sekunduje John Cazale, můj oblíbenec s kamennou tváří.

Komisař Rex (1994) (seriál)

V dětství jsem měl KOMISAŘE REXE rád; byl to pro mě pes, kterého jsem nikdy neměl... Dnes vidím jediné pozitivum v tom, že byl chytřejší než celá banda těch policajtů dohromady.

Insomnie (2002)

Další Nolanovo dílko, další nezapomenutelný zážitek. Al Pacino je jako policista Dormer dokonalý (jako obvykle), naprosto zazářil jako nespavostí deptaný člověk, ještě k tomu obtěžkaný pocitem viny. Příběh se zajímavě zamotává a komplikuje a staví Dormera před všemožná dilemata. Jisté je jen to, že ať se zachová jakkoliv, bude to svým způsobem špatně. Poněkud mě zklamal Robin Williams, který se na roli (spoiler??) vraha mladé dívky typově moc nehodil. Hillary Swank, kterou z nějakého záhadného důvodu obyčejně nemusím je pro mě v roli mladé policistky Ellie překvapivě přijatelná. Majstrštyk ale z INSOMNIE dělá studená atmosféra Aljašky, evokující ve mně PURPUROVÉ ŘEKY. INSOMNIA je film s nejednoznačnými postavami. Film, který vám nepodsouvá, kde leží dobro a kde zlo. Film, který vám nedá spát.

Batman začíná (2005)

Žádné pamětihodné scény, herecké výkony nebo hudba. Nolan opoměl citovou stránku věci; "milostná" zápletka je nevýrazná a co víc, nepodařilo se mu vyždímat ze mě jedinou emoci. Celý film jakoby prosvištěl kolem a nezanechal jedinou stopu. Takový TEMNÝ RYTÍŘ, to je jiná kávička... Teď bych ale měl asi vysvětli ty 4 hvězdičky, co? Tak především, přes výše uvedené zápory je film natočený poctivě. Spíše mi přijde, jako by se režie bála jen o kousek uhnout z civilního pojetí a přihodit nějaký cool záběr, hlášku, bitku...cokoliv. I přes to, že bych rád vytkl něco na adresu herců, nemůžu. Jejich výkony jsou obyčejné...ale že by byly špatné?? To rozhodně ne. Je spíš chybou scénáře, že nedá šanci tak šťavnatému hereckému obsazení se projevit. I přes celkovou nevýraznost filmu 4*.

The Doors (1991)

Je až trestuhodné, jak špatně je tahle oslava rock'n'rollu v našich končinách k dostání. Osobně THE DOORS řadím na pomyslný hudebně-biografický filmový vrchol. Val Kilmer předvedl svůj (prozatím) životní výkon a je velká škoda, že svou rozjíždějící se kariéru v posledních pěti letech zazdil idiotským výběrem rolí. Jeho Jim Morrison má všechno: charisma, obrazotvornost, dokonce i hlas! Zinscenované koncerty a televizní vystoupení se tak stávají bezkonkurenčními vrcholy filmu. Val zpívající The End - tak to můžu!! Oliver Stone sice provedl pár historických úprav v zájmu poutavosti děje, což mu zbylí členové kapely nemohou odpustit, ale - ruku na srdce - takový Amadeus má k realitě také hodně daleko. Pro fandy skupiny povinnost a modla, pro Doors-negativní zajímavý biografický film.

Podraz (1973)

Přesně tak, jak to mám rád. Amerika 30. let, kouřící kanály, mokré ulice, drsní chlapáci v dlouhých kabátech... Naštěstí se film nebere moc vážně a celý děj se nese v lehce komickém duchu. Z filmu doslova sálá pohodová atmosféra, podtržená výbornými hereckými výkony. Ostatně Paulu Newmanovi stačí upřít drzý pohled do kamery a všichni mu to žereme i s navijákem. Děj by se dal označit za vyumělkovaný...ale proč, když funguje...

Když se čas naplnil... (1980)

Moje guilty pleasure. Dříve jsem ho dokonce kvalitativně řadil nad SKLENĚNÉ PEKLO, dnes jsem moudřejší a ten rozdíl vidím. Ale za Paula Newmana a jeho balancování nad lávou dávám tři.

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Al Pacino se svým výkonem v roli mladého idealistického právníka, který není ochoten přijmout realitu zkostnatělé justiční mašinérie, nadobro pasoval do pozice mého nejoblíbenějšího herce. Exhibici, kterou předvede (nejen) během závěrečné řeči, jen tak z mysli nevytěsním. Film jako takový je ale celkem rozoruplný. Balancuje na pomezí vážného justičního dramatu, které reprezentuje přísně racionální Al Pacino, a úsměvné satiry s ujetými charaktery typu sebevražedného soudce, který skrze své eskapády hledá smysl života. I přes žánrovou nejednotnost jsem si film užil, ale nebýt Pacina, film by zdaleka postrádal jakoukoliv jiskru.

Batman navždy (1995)

Na Joela Schumachera se za jeho batmanovskou tvorbu často kydá špína. Za tento film ale neprávem. Těžko se to říká, ale BATMAN NAVŽDY je zábavný. Co na tom, že Tommy Lee Jones přehrává seč může, když si roli Two-face ukrutně užívá. Val Kilmer je v kůži Bruce Wayna nejistý a prkenný, ale jakmile nasadí ušatou masku, Michael Keaton může jít s brekem domů. Výčet hereckého ansámblu uzavírají standartně ujetý Carrey, plytká Nicole a zbytečný Chris O'Donnell v roli Robina. Burtonova komixová stylizace stále dominuje, ale začíná být nepříjemně nahlodávána Schumacherovou zaujatostí růžovou barvou. Ano, i zde se dá najít pár záběrů na Batmanův latexový zadek a kostým s bradavkami. A co teprve hloupý scénář a prázdný děj? Ne, dost... BATMAN NAVŽDY je zkrátka průměr. Ale v porovnání s následujícím Schumacherovým dítkem alespoň zábavný průměr.

Hancock (2008)

Ach jo... Letos mě zklamalo poměrně dost filmů ( HAPPENING, IRON MAN ). Bergův HANCOCK ale zabolí nejvíce; naivně jsem si myslel, že se takový námět nedá zkazit. Čekal jsem hláškami a charismatem Willa Smithe okořeněnou vejplachovou akčňárnu. A toho se mi i dostalo...první půlhodinu. Hancock chlastá, létá, loví zločince a nadává jak o závod. Pak přijde zlom, Hancock začne být hodný, dává pozor, aby toho moc nerozbil a ještě ke všemu přijde jeden z nejdementnějších zvratů, s jakými jsem měl tu smůlu se setkat. Celý film tak vyústí v moralisticko-romantickou srágoru s několika tornády a magorem s hákem místo ruky (WTF?!) a výborný námět je bez milosti zašlapán do země. Od režiséra skvělého KRÁLOVSTVÍ bych takovou zradu nečekal...Ach jo.