Půlnoční běh (1988)

Od Bresta jsem před tímhle viděl jen jeho poslední film Gigli, jímž na mě moc dobrý dojem neudělal (to příjmení taky úplně nepomáhá), ale věděl jsem, že před tím než na stříbrné plátno převedl ten srdceryvný příběh, o tom jak Ben Affleck změnil sexuální orientaci Jennifer Lopez, natočil i nějaké doopravdy dobré filmy (k nimž narozdíl od Gigliho psal vždy scénář někdo jiný). A můžu potvrdit, že tenhle je celkem super. Očekávatelně boží DeNiro tvoří s pro mě dosud neznámým, ale velice sympatickým Grodinem super duo, a kdyby byl film o trochu kratší, bavil bych se celou dobu perfektně. Takhle mě to ke konci už trošku ztrácelo, ale celkový dojem zůstává velice pozitivní. Silných 7/10

Thor: Láska jako hrom (2022)

Na jednu stranu to je takový odlehčený, bláznivý dobrodružství, kde vlastně na ničem nezáleží (divákovi, postavám ani režisérovi), na druhou stranu zápasí jedna z hlavních postav s rakovinou a záporák poháněný ztrátou své dcery chce pozabíjet všechny bohy... Zvláštní mix. Humor moc nefunguje, ty vážnější části taky ne, a na to, kolik to stálo, to vypadá dost hrozně, ale překvapivě mě to pořád relativně bavilo. MCU je však každopádně v dost tragickém stádiu a kdyby tyhle filmy úplně přestali točit, nijak bych se nezlobil. 5/10

Rick a Morty - Noční rodina (2022) (epizoda)

"Everyone get behind my abs!" Instantní klasika, ještě lepší, než předchozí díl. Ale co je kurva choco taco? Šestá série má každopádně extrémně dobře nakročeno.

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Teen romantické komedie sice úplně nevyhledávám, ale sakra, tohle musí být asi nejlepší zástupce tohoto žánru, co jsem viděl (pokud nepočítám méně čistokrevné kousky jako Scott Pilgrim nebo Heathers). Jo, negativa neodmyslitelně patřící k těmhle filmům tady jsou taky, cringem se nešetří (to prostě patří k authentic high school experience), v některých směrech je to šablonovité a předvídatelné, máme tady klasické studentské skupinky, z nichž jedna je označena jako beautiful people, přestože krásní samozřejmě musí být víceméně všichni herci atd... Ale to všechno je mi celkem jedno, protože ten scénář prostě funguje jako dobře promazanej stroj, herci jsou úžasní a kdybych chtěl kterýkoli aspekt nějak výrazně kritizovat, cítil bych se jako pokrytec, užíval jsem si to totiž každou sekundu. Další důkaz, že 1999 byl nejlepší filmový rok všech dob. 9/10

Nenávist (1995)

Takovej ten film, u kterýho se divím, že to není absolutní klasika. Napětí visící ve vzduchu, všudypřítomný pocit bezradnosti a marnosti, tři hlavní postavy, které nikdy nezačnou být sympatické, ale zároveň celou dobu působí autenticky, jako skuteční lidé, jejichž chování a uvažování jsou dány především prostředím, v němž se nacházejí. Není to úplně feel good záležitost (jak je asi patrné už z názvu), ale ani to nepůsobí ubíjejícím dojmem, má to styl, solidní tempo a ještě špetku lehce bizarního humoru k dobru, takže těch necelých 100 minut uběhne jako nic. Jo a Vincent Cassel se s takovýmhle obličejem nemohl stát ničím jiným, než hercem. 9/10

X (2022)

Horor o tom, že stáří je nejděsivějším hororem ze všech. Obzvlášť pokud jste i v devadesáti nadržení. 7/10

Herečka tisíciletí (2001)

Jako docela nádhera noo. První film od Satoshi Kona, co jsem fakt naplno prožíval od začátku do konce, aniž by mě to byť jen na chvilku ztratilo. Ale možná jsem Konovi prostě konečně přišel na chuť. Měl bych rewatchnout Perfect Blue. 9/10

Rick a Morty - ZáBethní Dvojstinkt (2022) (epizoda)

Působí tahle epizoda trošku jako špatná fan fikce? Yep. Je to zároveň absolutně fantastická epizoda, co mě několikrát nahlas rozesmála, skvěle zúročila dějovou linku, která začala už na konci 3. série, a dokonale pracovala se všemi postavami? Yep. Zatím nejlepší díl 6. série + jedna z nejlepších after credits scén.

Vládce temnot (1987)

Peter Jason umí celkem solidně napodobovat pusou zvuk trumpety. 5/10

Jan Žižka (2022)

Tohle prostě není film pro mě, tak ho tady nebudu nějak výrazně shazovat. Chápu, že lidé oceňují ambicióznost tohohle projektu, ale mě je celkem ukradená, když mě všechno, co se na plátně děje, nechává absolutně chladným. To nejlepší, co o tom můžu říct je, že jsem se při sledování necítil trapně... Ale kdyby to aspoň bylo vtipně špatný, byl bych spokojenější. Nevím, třeba 2/10