• Western

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Nudná utahaná kýčovina a ty vizuální orgie napodruhé už taky nepřitáhnou. Příběh přestylizovaný. Celé je to tak špatné, že jsem měl problém dokoukat. 1 hvězda za obnaženou Evu Green a její prsa.

Gauneři (1992)

První film kultovního režiséra, ve kterém na 100% ukázal, co dovede, a čím je tak originální. Gauneři jsou brutálně vtipná, lehce sebeparodická gangsterka plná krve a přepáleného násilí, která má tempo, skvělé dialogy (nejlepší v celé Tarantinově tvorbě) a perfektní obsazení. Vzhledem k tomu, že má film pouze 99 minut se jedná o nejkoncentrovanější zábavu v podání Tarantina.

Králové hor (2015)

Pěkná rodinná pohádka z překrásného prostředí rakouských Alp. Oceňuji především kameru - kouzelné pomalé záběry na drsnou přírodu a akční scény, kdy draví ptáci loví. Herecké výkony standart; vypravěč Jean Reno působí sice trochu komicky, takový dobrotivý Krakonoš, co vše ví, zná a umí poradit, ale je možné, že v těchto horách opravdu jemu podobní lidé sžití s koloběhem přírody a řádem věcí žijí. V hlavním příběhu Chlapec, co si nese v duši rodinné trauma, zahořklý otec, který není schopen odpustit, a jeden orel skalní s pohnutým osudem, který se nakonec vrací ke své přirozenosti, kterou ukáže cestu k usmíření mezi otcem a synem. Závěrečná tečka, kdy se Abel vrací do rodného místa na skále, aby odchoval další generaci, jemně připomíná neustálý koloběh života v tomto drsném a zároveň kouzelném prostředí. Pod poslední slova lovce Danzera by se dalo podepsat.

Drive (2011)

Po konci tohoto filmu jsem měl přesně ten pocit,Wau, viděl jsem vůbec někdy lepší počin? Samozřejmě že ano, ale Drive je rozhodně pětihvězdičková záležitost. Začíná to jako další z mnoha sportovních dramat, ale velice rychle se film přehoupne do artové psychologické gangsterky, která mě dokázala vytrhnout z reality. Mlčenlivé milostné pnutí mezi Ryanem Goslingem a Carey Mulligan je krásně uvěřitelné a řidičově snaze najít v životě štěstí a oprostit se od kriminální a krvavé minulosti jsem upřímně fandil. Ale i jeho minulost dožene a není schopen se zbavit toho, co ho po léta utvářelo. Jeho dobrá duše je až pod příliš silným nánosem brutality (důkazem je scéna ve výtahu) a životního neštěstí, a proto může nakonec dopadnout jediným způsobem. Krásná osudová záležitost.

Horor v Manile (2008) (TV film)

Pozor, obsahuje spoilery."It will be a killa and a thrilla and a chilla when I get the Gorilla in Manila." Takhle se Ali naparoval před posledním a nejbrutálnějším zápasem se svým největším sokem "Smoking" Joe Frazierem. Do zápasu přišli 2 šampióni v těžké váze a vynikající atleti a odcházeli z něj 2 důchodci na pokraji smrti. Rivalita obou borců se stala legendou a zcela chápu tu upřímnou nenávist Joe Fraziera vůčii sebestřednému naparujícímu se vulgárnímu narcisovi Alimu. Z jeho strany to byl sice marketingový tah, jak zápas vyhypovat, a nemyslel vše vůči svému soupeři tak úplně vážně, ale tentokrát zašel až příliš daleko. A zaplatil za to cenu více než vysokou, počáteční příznaky Parkinsonovy choroby měl právě po tomto zápase. V dnešní době už by podobný zápas nemohl projít, neklimatizovaný stadion a 40 stupňů při 70% vlhkosti vzduchu složilo několik diváků v hledišti a tihle 2 gladiátoři do sebe bušili 14 kol při kterých ze sebe doslova vymlátili život. Joeův trenér Eddie Futch po létech řekl, že jeho svěřenec po 14. kole fyzicky umíral, krvácel z uší a neviděl a pouze jeho nezlomitelná vůle a nenávist vůči soupeři ho držela na nohou, a proto správně zápas ukončil. Ali na tom nebyl o nic lépe a těžko říct, co by se stalo, kdyby se 15. kolo skutečně odehrálo. Skvělá pocta dvěma válečníkům ze staré boxerské školy, kteří nakonec mohou finální kolo dokončit na onom světě.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Pro mě tedy suverénně nejhorší Tarantinovka, banda vytlemených dam ,sympatických asi jako mravenci v řiti, se vydá na výlet a střetnou se s jedním úchylákem, co rád vraždí autem. Předtím se jen pustě žvaní o blbostech. Tarantinova schopnost přilepit diváka k obrazovce při dvacetiminutovém dialogu byla zde na dovolené, a když vezmu, že konverzace tvoří tři čtvrtiny filmu, vychází mi z toho rozplizlá otravné kejda, kterou už ani akční závěr nezachrání. Ale Quentin si u toho asi řádně zaonanoval.

Oheň (1991)

Filmy Rona Howarda mám rád a Oheň je skutečně pro mě srdcovka. Je to sice taková směska rodinného dramatu, krimi a akčního hrdinského filmu, ale na všech úrovních funguje více než dobře. Napětí mezi oběma bratry McCaffreyovými je hmatatelné hned od začátku, ale pořád je cítit, jak starší Bejk se snaží mladšího slabšího Briana chránit. Líbilo se mi špičkové herecké obsazení (Baldwin tedy slabší, ale snažil se) a hlavně perfektní technická stránka a propracovanost akčních scén. Zdá se mi, jako by tento film celkově byl o 10 let novější. Když k tomu přibalím silný závěr a výborný soundtrack, vychází mi z toho nejlepší film o hasičích, který jsem kdy viděl. A scény plné patosu zavánějící trapností zde odpustím, přeci jen hasiči jsou hrdinové. Silné 4 hvězdy.

Povolání: Učitel (1996)

Výborná reflexe multikulturní školy na periferii města. Ne všichni studenti jsou zde úplní grázlové, ale ti co zde jsou, mají vždy navrch. Líbil se mi odlehčený tragikomický tón celého filmu, při některých scénách jsem se opravdu smál zplna hrdla, konec nevyzněl příliš optimisticky, zato reálně. Líbilo se mi, jak se Depardieu v průběhu filmu mění, hrubne, začíná mluvit sprostě a na konci se dost podobá svým svěřencům. Tuhle záležitost mohu potvrdit z vlastní pedagogické zkušenosti, na učiliště přijde mladý pedagog plný ideálů oproštěný od rasových a sociálních předsudků a po několika letech tahle práce vyplivne sprostého, agresivního rasistického cynika, co hraje podle pravidel jen v momentě, když se někdo dívá. Ale furt lepší než se zbláznit.

Hačikó - příběh psa (2009)

Jímavý a hřejivý film, který má určitě Marta Kubišová v top 10. Bezvýhradná bezpodmínečná láska a věrnost psů vůči svým majitelům nemá ve zvířecím světě obdoby a Hačiko v tomto ohledu ztělesňuje zenit všech čtyřnohých přátel. Na druhou stranu film sám už tak skvělý není, téměř nulový děj, opět unylý Gere a ke konci už to začlo nudit, takže ve finále se ty správné emoce u mě nedostavily. Je ale dobře, že se takové filmy, které pohladí a zahřejí, točí; zvlášť pokud si jej pustíte po hlavních zprávách. 3 a půl hvězdy. Na závěr si neodpustím 1 poznámku. Kdyby v roli Hačika místo toho pejska byl kocour, musel by žánr nutně být science fiction.

Banánové rybičky (1999) (pořad) odpad!

Mě tenhle pořad, když si ho máti v televizi zapnula, dokázal pokaždé spolehlivě nasrat. Rozkydnutá Halina Obrovská, co pouští rýmovaná moudra (rozumějte slinty), nebo si dělá neustále švandu ze své vyžranosti, nebo se chlubí svýma abnormálníma prsama, a lidé v publiku se tomu smějí jak idioti. Prý podle někoho jemný naivní humor,podle mě naprostá tragédie, která ukazovala dno tehdejší televizní zábavy na veřejnoprávní televizi.