• Western

Creed (2015)

Další absolutně zbytečný boxerský film paratizující na sérii o Rockym. Co přijde příště, zombijský souboj Balboy s Apollem, nebo Rockyho mrtvá nevěsta Adrien?

Zkažená mládež (2007)

Velice drsný a reálný film ze školského prostředí, kde zlo v náctiletých dostalo zelenou. Šikana ve své podstatě je stejná agrese jako ta, při které lidé vraždí a mrzačí, pouze je okleštěna zákony a vědomím trestu při jejich porušení. V estonské škole se tato nemoc dostala do posledního tj. 5. stádia totálního teroru, kdy byl ve třídě 1 diktátor, jeho nohsledi, přikyvovači a ti, co raději drželi s tyrany, aby se nestali příští obětí. Obětmi se stali v tomto případě introvertní Joosep a Caspar, který se rozhodl zbytku třídy postavit. Jeho jednání je třeba vyzvednout, protože si zachoval vlastní názor a prokázal obrovskou odvahu a morální kredit navzdory okolnostem. Nelze vinit pouze spolužáky ve třídě; k takovému stavu by nikdy nemohlo dojít, kdyby učitelé byli citlivý k náznakům ze strany oběti a ohlášenou šikanu řešili profesionálním způsobem. Dokonce na jedné z učitelek bylo patrné, jak nenápadně sympatizuje s tyranskou většinou. Krásně byla vidět i bezmoc dominantního přitom nejistého Joosepova otce a plačtivé matky synovi pomoci. Tyranizované, zbité a na dno ponížené oběti šikany mají pouze dvě možnosti - spáchat sebevraždu, nebo kopnout zpátky. Výpovědní hodnota tohoto příběhu je na jasných 5 hvězd, proto zde nebudu hodnotit nic dalšího. Film vás rozhodně nenechá chladnými, zvlášť pokud jste se někdy octli v podobném prostředí, kde převládají agrese, manipulace, lhostejnost a zlo obecně. Dnes ani není třeba lidem hrozit peklem po smrti, děláme si ho totiž sami dnes a denně na tomto světě.

100 000 $ na slunci (1964)

V tomto filmu si spolu zahráli 2 bývalí boxeři Lino Ventura a Jean Paul Belmondo, což je na tom macho stylu velmi patrné - drsní hoši, doutníky, bitky, poušť a náklaďáky. Příběh jednoduchý, i komická vložka je obsazena. Přišlo mi ale, jako by to bylo natočeno o nějakých 20 let dříve, příliš naivní, místy dost nesvižné zavánějící infantilním humorem. Rozhodně ale stojí se na to podívat, už jen kvůli těm dvěma drsňáckým přeraženým nosům v hlavních rolích.

Jak se budí princezny (1977)

Krásná vtipná, ale i dobrodružná pohádka s pěknou výpravou, hudbou, klasickým příběhem o Růžence a výborným hereckým obsazením. Vtipem zde vyniká mladý Jan Kraus coby protěžovaný neduživý princ s nezdravým sebevědomím a především geniální komik Vladimír Menšík, který si krade skoro všechny scény, ve kterých se objeví, pro sebe. Ta jeho postava sluhy, na jejíž jméno si už nevzpomenu, by zasloužila svou vlastní pohádku.

Temné kouty (2015)

Nic úplně extra, ale solidní napínavý thriller, která vás do konce udrží v pozornosti, takže nuda nehrozí. Herecké výkony byly dobré, především ve vedlejší roli charismatický Corey Stoll, který už upoutal v Domu z karet. Samotné ne příliš logické rozuzlení není až tak šokující a scéna s tetou, švagrovou a neteří na konci lehce přepálená, nicméně líbila se mi ta pekelně nahodilá souhra událostí ala bratři Coenové, v kterých každá z postav jedná ve zkratu a posléze ty přeživší podle svého nejlepšího přesvědčení, z čehož vychází jen chaos a neporozumění.

Kobra (1986)

Hoooodně velká slabota. Stallone v roli Hi-tech pseudoHarry Callahana s charismatem skunka zde dřevěnější než teakový zahradní nábytek, neherečka Brigitte Nielsen jako vždy nesympatická, záporáci přepálení nejstupidnějším způsobem a Cobrettiho parťáka, coby komickou odlehčující vložku, bych při první scéně vzal tou sekyrou po hlavě. Nevtipné, bez nadhledu, akce většinou mizerná. Za poměrně napínavou scénu, kdy Stallone zachraňuje Nielsen v nemocnici 1 hvězda. Kvůli tomu ale nestojí zato se na film dívat, je to blbost.

Osamělost přespolního běžce (1962)

Sportovní drama, které ani tak moc není o sportu, spíše se dotýká sociální tematiky 60. let v Anglii. V hlavní roli revoltující na svět nasupený výtržník, který nechce svůj život strávit u jedné mašiny jako jeho čerstvě zesnulý otec; místo toho se poflakuje a páchá drobnou trestnou činnost, takže skončí v nápravném zařízení pro mladistvé. Zde vychovatelé objeví jeho běžecký talent, který by jim pomohl zvítězit na sportovním klání proti soukromému gymnáziu. Co má však sám Colin za lubem, nikdo netuší. Na filmu se dost projevil zub času, příběh je poměrně slabý a utahaný, s hlavním protagonistou jsem se nijak zvlášť nedokázal identifikovat, ani ty flashbacky ve mně žádné pocity nevzbuzovaly. Nejlepší na filmu je 1. minuta, která navnadí k něčemu mimořádnému, což se ale nekoná. Na druhou stranu reálný závěr bych neodhadl a byl pro mě příjemným překvapením, a tak přidávám jednu hvězdu.

Mezi zdmi (2008)

Film, kterému se zcela realistickým způsobem podařilo zachytit vztah teenagerů a inteligentního učitele na problémové střední škole. Proč problémové? Třída se skládá z mnoha dětí z rozdílného kulturního, sociálního a náboženského světa, které mezi sebou a s učiteli soupeří, aby prosadily tu svou pravdu. Snímek rovněž poukazuje na nedostatečnost školského systému vypořádat se s problémovými žáky, a proto musí být ze systému zákonitě vyloučeni. Hlavní protagonista se snaží uplatňovat ve své výuce citlivý přístup k žákům, jeho hodiny mají přesah a snaží se je správně motivovat, aby z nich vytáhl to nejlepší, ale právě zde naráží na nepřekonatelnou bariéru svých zažitých pravd, která je neustále konfrontována s otráveností žáků ze školního prostředí a minimálním respektem vůči autoritě učitele. Žáci se potácejí v bludném kruhu, mají nepřekročitelný zažitý systém trestů a odměn a učitel, který se vymyká tím, že mu na svých svěřencích záleží, ztrácí respekt v momentě, kdy po žácích vynucuje pravidla, na která by měl mít pochopitelně z pozice autority nárok. Film nikoho neobviňuje, jen velmi reálně vykresluje skutečnost, učitelé zde rozhodně nejsou dokonalí, žijí ve svých představách o tom, co je pro žáky nejlepší a motají se tak jen v jiném ale stejně bludném kruhu, děti na druhou stranu programově odmítají jakoukoli poslušnost, hlavně aby byly cool. Nejsilnější 2 scény přichází na konci filmu, kdy se franštinář ptá svých žáků, čemu se za rok naučily, a poslední scéna, kdy děti stádně fandí svému fotbalovému týmu proti učitelskému manšaftu. Zde je vidět, že přes všechnu snahu ze strany osvícených jedinců se jedná o 2 soupeřící strany, z nichž každá chce vyhrát. A to je samozřejmě špatně. Film má mnoho paralel se všemi problémy školství českého a myslím, že ho ocení každý, kdo jednou učitelské povolání zakusil.

Poslední drak (1989) (seriál)

Naposledy jsem viděl jako dítě a musím říct, že se mi netuctový fantasy večerníček líbil. Pamatuji si pouze na dobráckého draka, nějakou velkou bitvu na konci a na Babu Mračenici. Tak jsme posléze nazývali jednu z našich koček, která měla pořád načuřený výraz.

V srdci moře (2015)

Typický Ron Howard - zajímavě uchopený příběh Melvillova románu, zdařilá řemeslná stránka, dobře vybraní herci, svižné tempo. Film spíše pro kluky a chlapy s duší kluka. Bohužel bych očekával, že mě více emocionálně zasáhne, což se nestalo, charaktery působily příliš povrchně, bylo mi celkem ukradené, kdo přežije, a jak to dopadne. V tomto žánru byly natočeny lepší kousky, ale stále nadprůměr.