• Western

Vlákna (1984) (TV film)

Nejsilnější film, který zpracovává téma jaderného konfliktu. Minimalistická forma a dokumentární look celého díla jen podtrhuje jeho závažnost i reálnost. Během sledování jsem měl sevřené všechny útroby a po konci jsem ještě snad 14 dní přemýšlel nad hrozbou jaderné války, která by znamenala konec světa, jak ho známe nyní. Vláknům by slušelo jasných 5 hvězd, ale vzhledem k tomu, že bych jej nikomu ze svých přátel nepřál vidět, jednu uberu. Až taková to byla hrůza.

Lovecká sezóna (2006)

Další z řady animáků, který absolutně nemá, co nabídnout; měl jsem celou dobu pocit, že už jsem něco podobného a v lepší podobě viděl. Průměrná animace, průměrné postavy, průměrné vtipy, průměrné všechno. A navíc to skoro vůbec nebaví.

Těžká váha (2005)

Skutečný příběh New Yorské Popelky, který to díky své vůli a umu dotáhl až na samotný vrchol. Typická precizní Howardova režie, Russel Crowe zahrál sympatického bojovníka hlavně ve fyzických scénách brilantně. Líbila se mi i choreografie soubojů, které v té době opravdu spíše připomínaly hospodskou rvačku. Příběh zasazený v krizových 30. letech krásně ilustroval bídu tehdejší doby, kdy mléko bylo luxus. Filmu bych dal i maximální hodnocení, kdyby ovšem tak nezkreslil postavu šampiona Maxe Baera, kterého na tomto místě musím ospravedlnit. Ve filmu se jedná o velkohubou kombinaci Tysona a Aliho, navíc je to židák, který oblézá ženské a je mu jedno, jestli v ringu někoho zabije, což ostatně už dvakrát předvedl. V reálu se jednalo o statečného boxerského šampiona, který ve svých dvaceti letech skutečně zabil boxera Campbella, ale byla mu za to na rok odebrána licence, pozůstalé svého zesnulého soupeře odškodnil a i dále podporoval; od té doby byl touto skutečností velmi traumatizován, takže už nikdy v ringu netloukl do soupeře tak zuřivě. Druhého boxera nezabil, ten zemřel až po několika dalších soubojích, které absolvoval po Baerovi. Navíc to byl právě židovský bojovník, který připravil drtivým knockoutem o titul Hitlerova miláčka Maxe Schmellinga v roce 1933, čímž všem náckům v Německu uštědřil obrovský políček. Rozhodně by si také zasloužil svůj film stejně jako Jimmy Braddock. Na závěr ještě jedna poznámka: Jim Braddock byl nejen výborný bojovník, ale i prozíravý obchodník. Před soubojem s "Brown Bomberem" Joe Louisem (další, kdo by zasloužil celovečerní film) domluvil takové podmínky smlouvy, které mu zajistily desetiprocentní zisk z peněz, které Louis dále v boxerské kariéře vydělá. To se Braddockovi rozhodně vyplatilo a do konce života nemusel hnout, protože Hnědý Bombarďák se hned v zápase s ním stal mistrem světa a vládl jako nesporný šampion tomuto sportu po 140 měsíců, při 27 obhajobách titulu. No už toho slintání nad hrdiny nechám, 4 hvězdy filmu.

Titanic (1997)

Slovy Petra čtvrtníčka: "Cameron prostě špatný film nenatočí, můžete ho přemlouvat, prosit, mlátit, bodat, prostě nenatočí." Trocha nostalgie; poprvé jsem tento film viděl na základní škole, prosadily si ho holky, kluci chtěli jednotně Flubbera, a na konci jsem se styděl stejně jako ostatní dvanáctiletí "drsňáci" přiznat, že se mi film velmi líbil. Dobře, dnes to vidím trošku jinak, příběh je velmi prostý, některé zamilované scény patetické, Kate a Leo nepředvádějí výkon na Oscara, a charaktery černobílé jako v pohádce, ale je to řemeslně tak precizně zmáknuté a svižné, že ty 3 hodiny utečou jak nic a forma převyšující obsah alespoň mně zde nevadila. Líbilo se mi také, že i mnohé skutečné postavy byly zaznamenány podle jejich osudu a to celkem věrně. Neříkám, že se jedná o nejlepší a nejpřelomovější film všech dob, ale v rámci červené knihovny se jedná o jeden z nejlepších a nejakčnějších kousků. A skutečně mi na konci bylo toho dobráckého floutka Jacka Líto. 4 hvězdy, a čtvrt za ten pěkný nahý zadek Kate Winslet, který si od svých 12 pamatuji.

Predátoři (2010)

Pocta perfektnímu originálu? Ani v křeči. Politicky, rasově a genderově korektní slátanina, která je asi tak zábavná jako poslouchat někoho... Hodně nezábavného. Opraná hudba z originálu a stupidní scény, které na něj mají dát vzpomenout, představují vrchol trapnosti a neschopnost tvůrců látku lépe zpracovat. Akce nadmíru nudí, predátoři jsou zde naprostí nýmandi, které by udolalo i batole s dobře ořezanou tužkou. Na konec jsem ani nečekal a po smrti klasického predátora film vypnul. Počítám ale, že to přežil rachitický Brody a ta kočka se svědomím a společně odlítli v té predátoří lodi. Blbost.

Medvěd (1988)

Film, který na mě v dětství velice silně zapůsobil a dodnes se na něj s velkým nadšením podívám. Sice příběhem malého medvíděte od začátku citově vydírá a pravděpodobnost, že by se odehrál, není velká, nicméně jsem vše filmařům spolkl i s navijákem a se zatajeným dechem pozoroval cestu nesourodé medvědí dvojice. Líbil se mi i motiv snů malého medvěda, který zažívá ve spánku mnohé hořkosti v jemu neznámém světě; to že i zvířata mají sny a zažívají při nich různé pocity, je známo všem chovatelům psů a koček. Film dále ukazuje krásy přírody jihozápadní Kanady, ve které platí právo silnějšího, ostatně jako v celé zvířecí a potažmo lidské říši. Lovci kožešin nejsou vylíčeni jako krvelačná monstra, ale jako lidé, jejichž obživa představuje zabíjení medvědů, a i oni do tohoto prostředí patří. Ústředním motivem díla jsou však láska a slitování, které jsou nezbytné pro zachování života jak v přírodě tak mezi lidmi. Na filmu musím ještě ocenit úžasné zvířecí herce, kteří hravě strčili do kapsy ty lidské. Pokud jste milovníkem přírody a chcete zažít silný emocionální zážitek, tento film je pro vás povinnost.

Tak mě někdy napadá (1971)

Rodinné drama o jednom Americkém snu, o mužské zatvrzelosti a o lásce k práci, která nakonec přehluší a zahubí vše ostatní, co by život mohl přinést. Líbily se mi záběry na tvrdou práci Oregonských těžařů v nádherném prostředí sekvojových lesů, herecké výkony vynikající a celková poetika filmu uhrančivá. Ve skutečnosti byste takového Hanka Stampera a především jeho sociálně negramotného otce Henryho museli zabít, kvůli jejich nalajnovanému životu a neochotě "ustoupit ani o krok". Rodinná tradice a pevná disciplína je však jedinou jistotou v rozporuplné rodině, a proto se sem vrací i nejmladší syn Lee, aby dokázal, že i on je dřevorubcem, který umí zabrat. Krásným způsobem smutný příběh, který nakonec vyznívá optimisticky a nechal mě jen přemýšlet, co asi bude King Kong Hank dělat, až klády splaví. Pravděpodobně ráno vstane a s obří řetězovou pilou a půjde znovu kácet, protože to je to jediné, co mu v životě zbývá.

Neznámí hrdinové (2007) (seriál)

Skvělý dokumentární cyklus, který připomíná, že i v Čechách žili a žijí hrdinové, kteří i za nejhorších chvil zachovali čest, svědomí a statečnost. Tento cyklus opravdu může dát lidem, hlavně mladým, naději v dobro a ty správné hodnoty v našem národě. Na hodinách základů společenských věd a dějepisu na středních školách by to mělo být pouštěno povinně.

Rychlejší než smrt (1995)

Asi jsem macho, ale tenhle "gender western" považuji spíše za komedii a to ještě bohužel hodně nepovedenou. Herecké obsazení více než dobré (především opět skvělý mladý DiCaprio), výprava na úrovni, ale tím výčet kladů končí. Příběh o pomstě velmi nevěrohodný, charaktery některých účastníků turnaje tak cool, až otravují. Akce a násilí trochu přepálené, ale vzhledem k režisérovi se ani moc nedivím. Proč tedy potom ale ten vážný příběh o pomstě? Jeden z prvních filmů, který předznamenal nával supr-cool-manly-bad-ass hrdinek, které jsou dnes vidět ve všech žánrech, a nad jejichž trapností se pousměje každý dospělý příslušník lidské rasy s průměrnou inteligencí bez ohledu na pohlaví.

Nesmiřitelní (1992)

Clintův antiwestern demýtizuje legendu divokého západu se vší parádou. Divoký západ jsou děvky, pasáci, násilníci, vrazi a srabi. Triumfují jen ti nejsilnější, slabší buď zemřou, nebo jsou utlačováni.A ti, co mají ještě kousek svědomí, v tomto prostředí trpí. Film se nesnaží nijak prvoplánově moralizovat, pouze bez příkras vypráví příběh starého psance a neúspěšného farmáře Williama Munnyho, který se rozhodne pro poslední krvavý kšeft, aby zlepšil finanční situaci svojí rodiny. Násilí a smrt ve filmu opravdu bolí a to jak fyzicky, tak po emocionální stránce (nádherným příkladem budiž scéna střelby v kaňonu, nebo reakce Schofielda Kida po dokončené práci). Nejednoznačnost charakterů film skvěle zachycuje a můžete fandit pouze jednomu z vrahů, nebo násilníků, jiný výběr tu není. Závěrečná scéna v hospodě, kdy Munny odhalí svoji pravou a nadmíru děsivou tvář, zůstává jednou z nejlepších v dějinách westernu. "Komu patří tahle díra?"