• Western

Šampion Mike Tyson (1995) (TV film)

Příjemné překvapení. Životopisný snímek o fenomenálním a nejvyhypovanějším šampionovi v těžké váze v 80. letech Miku Tysonovi, který mapuje rohovníkovu kariéru do údajného znásilnění, zůstává zcela věrný skutečnosti. Herecké obsazení perfektní, Michael Jai White je pohybově zdatný a zahrál Tysonův boxerský styl stejně jako grimasy, vysoký hlas a pohyby naprosto autenticky; ostatní herci v rolích Cuse D´Amata, Kevina Rooneyho a Mefistofela Dona Kinga přesní a věrní reálným předlohám. Režisér Edel se nesnažil "Zvíře" nijak idealizovat, snímek jej zachycuje se všemi slabostmi a pochybnostmi, které si v sobě mladý šampion nesl, a kterých se nezbavil ani v pozdějším věku. Pěkně byl vykreslen vztah Cuse a Mika, kdy starý trenér suploval mladému sportovci otce a dokázal ho držet na správné cestě; všechny průšvihy přišly až po D´Amatově smrti. Nezasvěceného diváka můžou odradit lehce odfláknuté souboje na hranici uvěřitelnosti, televizní look a celkově ne úplně záživný příběh, ale to je tím, že "Iron" Mike ve skutečnosti až tak zajímavý není, byl pouze mladý hloupý kluk z ulice, co kvůli svému talentu na box vydělal víc peněz, než kolik mohl unést. Já oceňuji autentičnost snímku i určitou nenápadnou symboliku. Zajímavost až bulvární: Milencem Tysonovi první ženy Robin Givens byl idol dívčích srdcí Brad Pitt. Mike jednou přijížděl domů v momentě, kdy si to páreček řádně užíval, a filmový Achilles musel utíkat oknem z ložnice. Kdyby ho tehdy Mike načapal, přišli bychom pravděpodobně o mnoho zdařilých snímků.

Ženatý se závazky (1987) (seriál)

Největší poplivání amerického snu v dějinách seriálu a oslava nihilismu, negativismu, jízlivosti a bezmoci. Vtipné to je, ale hodně repetivní a místy trapné.

Leon (1994)

Akční thriller s psychologickým přesahem na hranici dokonalosti. Co mě zde nejvíce chytlo, byly herecké výkony. V hlavní roli exceluje zejména mladičká Natalie Portman jako životem zkoušený předčasně dospívající deprivant Matilda. Jean Reno v roli mlčenlivého pologramotného zabijáka a Gary Oldman jako psychopatický feťácký agent DEA rovněž září. Krásně je i vykreslen problematický vztah mezi lehce retardovaným zabijákem a dvanáctiletou dívkou, která by stále měla být dítětem, jenže nemůže. Leon zase nemůže být Matildě otcem ani milencem, ale podivná vzájemná láska je oba hluboce spojuje. Příběh má pomalé tempo a jedná se o jednoduchý revenge motiv, nechybí však napětí, perfektní i když řídká akce a celkové brilantní zpracování. Nejlepší Bessonův kousek, kterým mě chytil za srdce.

Noc patří nám (2007)

Výborná kriminálka ze staré školy s nádechem rodinného dramatu. V hlavních rolích jeden vysloužilý policajt a dva synové, z nichž jeden se rozhodl jít v otcových stopách, zatímco druhý se jako provozní nočního klubu pohybuje na hraně zákona. Líbily se mi charaktery obou synů, ten správný hrdina (Mark Wahlberg) neunese tíhu stresové nebezpečné policejní práce a vychází jako ten osobnostně slabší, zatímco druhý (Joaquin Phoenix) pod tíhou okolností prokáže svoji vnitřní sílu, aby vyrovnal rodinný účet. Myšlenkou tohoto filmu by mohlo být, že nikdy neutečeme před tím, čím jsme, ať se jakkoli snažíme, a nemůžeme se odtrhnout od rodiny a výchovou vštípených hodnot napořád. Nejednoznačnost charakterů se povedlo vykreslit u všech zúčastněných, i ruští mafiáni působí jako lidé a v některých chvílích jsou oni ti slabí. Film má pomalejší tempo, které ovšem vůbec nevadí, protože máme čas se vcítit do postav a zažívat jejich proměnu. Akční momenty působí realisticky a uvěřitelně. Nejlepší scény filmu jsou pro mě automobilová honička v dešti a poslední naději vyjadřující scéna u soudu, kdy Phoenix spatří svou milou v hloučku lidí. Silné 4 hvězdy.

Quo Vadis (2001)

Tak tenhle film si skutečně na výpravné historické drama jen hraje. Scény se strašně rychle střídají, jsou poskládané tak, že ztrácíte pojem, co bylo před chvílí, dialogy odříkané tak, jako by ještě chtěli herci stihnout slevy po desátě v Kauflandu, umění vyvolat emoce nulové. Ani ten konečný souboj siláka Ursa za nic nestojí. Naprosto vyhozené peníze. Jedna hvězda za krásnou Magdalenu Mielcarz, druhá za "Sekala" Boguslawa Lindu.

Čelisti (1975)

Na poli hororu těžko najdete větší klasiku. Už když se rozezní minimalistická hudba Johna Williamse na začátku filmu, tušíte, že něco pod hladinou není v pořádku. U tohoto hororu platí přesně to pravidlo, že nejvíce děsí, co není vidět. První půle filmu se trochu vleče, ale v té druhé, kdy se nesourodá trojice ve složení otrlý mořský Vlk Quint, vědec Hooper a náčelník "potřebuju kinedryl" Brody vypraví na lov žraloka, začíná ten pravý herecký koncert a filmový zážitek. Napětí se stupňuje při každém skvělém dialogu, nápady, jak ulovit velkého bílého pomalu selhávají, a kapitán Quint začíná ztrácet rozum. V dechberoucím finále Spielberg použil koncept osvědčený v mnoha dalších hororech, kdy se outsider stává posledním hrdinou, který to nakonec té bestii nandá. A nejde mu nefandit. Zajímavost: Loutka žraloka se jménem Bruce byla strašně poruchová, neustále klesala ke dnu, a proto se Spielberg rozhodl ji ukazovat, co nejméně. Tak nechtěně vznikl efekt děsivé atmosféry z neviditelného monstra.

Labyrint lží (2008)

Ridley Scott většinou ovládá své režiserské řemeslo s bravurou. V tomto případě ano a to do puntíku. V rámci špionážního thrilleru top kousek. Inteligentní scénář, skvělá vizuální stránka, propracované dialogy, Leonardo, Rusell a Mark Strong hrají jako z partesu a ani ostatní za nimi mnoho nezaostávají. Na filmu se mi také líbilo jednoduché logické vysvětlení, jak teroristické buňky fungují, a proč mohou být tak efektivní. Práce pro tajnou službu vyznívá jako nadmíru špinavá záležitost, z níž nikdo nevychází z čistým štítem; jasný důkaz podává postava slizkého intrikána Edda Hoffmana, který již zcela na přátelství a férové jednání rezignoval, aby co nejlépe úkol splnil. Ze snímku je krásně cítit cynismus všech zůčastněných, protože v těchto končinách a za dané situace se nic nemůže změnit ani zlepšit. Jediné, co ,především agentu Ferrisovi, zbývá, je černý humor a sarkasmus. Když k tomu přidám perfektně řemeslně zvládnuté naprosto originální akční scény a tak svižné tempo, že byste byli radši, kdyby byl film klidně o hodinu delší, vychází mi tento film na plný počet hvězd. Dokonalá filmařina.

Soudce Dredd (1995) odpad!

Poté, co Stallone sundá soudcovskou přilbu, se z filmu stává nekoukatelná slátanina. Všechno splácané v nesourodém páchnoucím koktejlu dohromady, výsledek naprosto otřesný.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Vynikající klasika, která ani vzhledem ke svému věku neztrácí nic ze svého kouzla. 3 zlatokopové, z nichž 2 hledají východisko ze své zoufalé situace právě ve vidině bohatství, které jim zlato může přinést. Brilantní vykreslení všech charakterů a jejich vývoj,hlavně skvělý Humprey Bogart, který ukáže největší sklon k hamižnosti, kvůli které je nakonec ochoten obětovat cokoli. Dobrodružná linka s bandity by ani ve filmu být nemusela, ale přidává ději na dynamice, a vede k závěrečné pointě. Myslím, že i současným lidem, kteří spatřují ve vidině bohatství životní cíl, může film ukázat, kam potřeba hmotných statků může vést. Štěstí totiž leží úplně někde jinde, což je i poselstvím tohoto skvělého díla.

Anna a vlci (1973)

Film, který se líně vleče, ale ten konec.