• Western

Kdysi byli bojovníky (1994)

Takhle silný filmový zážitek si dlouho nepamatuji. Velice drsné napínavé rodinné drama z prostředí původních obyvatel Nového Zélandu a hluboká sociální sonda do života vykořeněných Maorů, kteří žijí na okraji většinové společnosti a utápějí svůj žalostný stav v agresi, alkoholu drogách a životem v gangu. Rodinná linka byla velice silná, mizerného otce rodiny svalouše Jakea jsem v některých scénách vyloženě nenáviděl, ale zároveň mi ho bylo svým způsobem líto. Svou rodinu, včetně příliš trpělivé manželky postupně přiváděl do čím dál většího morálního i finančního bahna a poslední tragédie byla už příliš na všechny zúčastněné. Líbilo se mi také, jak byl vykreslen sociální status maorské ženy v rodině, který není nijak záviděníhodný. Filmu se po celou dobu daří vzbuzovat v divákovi silné emoce, v některých chvílích působí až fyzicky bolestivě stejně jako osud této zavržené menšiny, kteří kdysi byli bojovníky. Úžasné dílo. A jako chlap jsem si nemohl nevšimnout, jak jsou maorské ženy, alespoň ty ve filmu, půvabné a kouzelné. Krásně se na ně dívalo.

Běžící muž (1987)

Na tomto akřním béčku je tolik věcí blbě, že si toho při prvním shlédnutí všimne i sebevětší laik. Scénář plný chyb a nelogičností, herci průměrní, scény, které ve filmu teprve nastanou, běží v televizních přenosech jako záznam, a s literární předlohou Stephena Kinga to má málo společného. Proč tedy 4 hvězdy? Film totiž poukazuje velmi reálně, možná nevědomky, na neduhy současného světa, svět v Běžícím muži není tak příliš vzdálen od skutečnosti. Společnost ve filmu zpitomělá fašistickou televizní propagandou, lidé přestávající myslet, kteří se baví u násilných pořadů. Z adorovaných hrdinů se stávají v mžiku vyvrhelové a naopak. Nepřipomíná vám to něco? Nejlepší scény jsou ty, kdy se moderátor Kilian ptá jedné z divaček na jednoduchou otázku, kterého lovce na vyvrhela Richardse vypustit, a ona není schopna se rozhodnout a reakce diváků na poslední konfrontaci Richardse s proradným showmanem. Akční scény, i když nebyly tím, co by mě nejvíce zaujalo, byly nápadité, brutální a nabité testosteronem, takže i zde film funguje. Přihlouplý patos na konci odpouštím. Pro mě je Running man skutečně zajímavým filmem.

Muž na Měsíci (1999)

Nádherný filmový kousek a pocta kontroverznímu komikovi Andymu Kaufmanovi. V hlavní roli exceluje Jim Carey soundtrack je precizní a celková výpověď filmu veliká. Vypovídá o smutku pod maskou klauna i jednoduchosti a manipulovatelnosti publika, které chce být baveno. Postava Tonyho Cliftona, kterou Kaufman vymyslel má, myslím, velice blízko k českému sarkastickému přístupu k humoru. Celkově Forman zpracoval námět velice citlivě; těžko se víc dá popsat, musí se vidět a zažít. A pro mě se jednalo o zážitek krásný.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Opět top žánru dobrodružné akční komedie. Začátek v Japonsku je možná nejvtipnější scénou celé série. Po přesunu do Indie však film ztratí trochu tempo a působí spíše jako epizoda ze seriálu. Finále však perfektně vygradované s mnoha originálními akčními scénami. První Indiana nepřekonán, přesto se jedná o skvělou podívanou plnou vtipu, nadhledu, originálních nápadů a dobrodružství.

Rob Roy (1995)

Poctivě zpracované historické drama z nádherného prostředí skotské vysočiny. Skutečný říběh charakterního horala McGregora, který se za cenu velkých ztrát postavil zkorumpované aristokracii. Film má pomalejší tempo a chvílemi působí lehce spacím dojmem, což mi zde ale vůbec nevadilo; k tomu zamlženému drsnému prostředí mi to sedělo. Charaktery postav byly vykresleny výborně, herecké výkony velmi dobré (excelují především Tim Roth a Jessica Lange), řemeslná stránka také nadprůměr, kultivovaná precizní hudba Cartera Burwella krásně dokreslovala celkový pozitivní dojem z filmu. Dílo rozhodně menší a méně rozmáchlé než podobné Statečné srdce, zato však historicky věrnější a celkově poctivější. Závěrečná scéna, ke které film od půlky směřuje, představuje smysluplnou tečku a dává nám naději, že určité spravedlnosti bylo a je možno dosáhnout i na tomto světě.

Pravdivé lži (1994)

Velmi svižná špionážní komedie, která akcí předčí téměř všechny devadesátkové testosteronové kousky, které se berou vážně. Chytře napsaný scénář, kdy novodobý James "Arnie" Bond musí bruslit mezi likvidací teroristů a rodinným životem, což mu dělá asi největší problém. Líbila se mi jako vždy precizní Cameronova režie, výtečně hrající Jamie Lee Curtis coby ušlápnutá manželka i správně přepálení záporáci snažící se zlikvidovat "Světového policajta" USA se vším, co ho představuje. K dobru připočítávám originální akční scény, vtipné konverzační pasáže i celkovou pohodu, která z filmu srší od začátku do konce. James Cameron si dobře uvědomoval, že éra vážných steroidových hrdinů už v 90. letech skončila, proto vnesl do tohoto kousku obrovskou porci nadhledu a sebeparodie. A výsledek se povedl na výbornou.

Sabotáž (2014) odpad!

Tak tohle tedy bolelo moc. Arnold hraje ve většině současných filmů s nadhledem a vědomím faktu, že je dávno "over the hill", ale zde ne. Tváří se jako největší a nejvážnější drsňák pod sluncem. Jeho dementní parťáci se jmény jak vystřiženými z mizerné počítačové hry působí nesympaticky, přičemž nejsou ani vtipní ani zábavní. Scénář příšerný, poslední zvrat jak z šestákového románu, zpracování mizerné, prostě všechno zde blbě, a dokoukat to vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Dal bych 1 hvězdu za Arnolda, kdyby tady ovšem nepůsobil jako přitroublý Jirka Krampol, který by taky rád, ale už nemůže.Davida Ayera považuji stále za solidního režiséra, ale v tomto případě tedy šlápl do královského kravince.

Dlouhý Velký pátek (1980)

Už Bob Dylan zpíval "Times they are a Changin" a stejně tak zažité pořádky v Londýnskémn podsvětí o jedněch Velikonocích. Staří Gangsteři jsou likvidováni, systém se hroutí a dosud neochvějný boss Bob Hoskins se snaží vypátrat, oč běží, aby udržel svou krvavou korunu. Ze začátku mi dělalo problém se ve filmu zorientovat kvůli velkému počtu postav, které nebyly nijak uvedeny, a jejich úlohu si musel člověk poskládat až zpětně, ale při troše pozornosti to šlo. Líbil se mi syrový styl bez příkras i zbytečného přehánění velmi typický pro britské kriminálky, povedená ústřední melodie a hlavně famózní Bob Hoskins v hlavní roli. Pokud se dá hovořit o hereckém koncertu, je to právě on zde. V závěrečné scéně v autě, kdy Shand asi minutu zhodnocuje výrazem tváře celé své životní dílo a zároveň se vyrovnává s tím, co nevyhnutelně přijde, hraje Hoskins na Oskara a vytvořil alespoň pro mne nezapomenutelnou scénu.

Pot a krev (2013)

Překvapivě dobrá krimikomedie, která působí místy tak ulítle, že s pobaveným úsměvem kroutíte hlavou. Mark Wahlberg v roli steroidového nařvaného dementa z fitka je správně vylízaný a ambiciózní, Rebel Wilson jako jeho kývající onuce nepříliš výrazný, zato Dwayne Johnson v roli nervově labilní smažky se silou Herkula výborný. Scénář byl napsaný chytře, zápletka originální, tempo filmu svižné od začátku do konce, konverzace vtipné díky do očí bijící stupiditě hlavních "hrdinů". U některých scén (likvidace bohatého židovského podnikatele) jsem měl přesně ten rozpačitý pocit, zda se smát, nebo přivřít oči. Film s velkým nadhledem a humorem potírá americký sen, kterého je podle něj možné dosáhnout podvodem, zločinem a ostrými lokty, přičemž můžete být klidně nejvylízanější pitomec na Východním pobřeží. Ale všeho dočasu. Michael Bay dokáže překvapit, za mě silné 3 hvězdy.

Centrální inteligence (2016)

Problém této komedie je ten, že je těžce nevtipná a nudná. Dwayne Johnson působí většinou sympaticky, ale tady je jen velký infantilní trapák a chová se jako by měl bipolární poruchu, což moc k smíchu není. Kevin Hart odvádí svůj standartní výkon, ale jako hlavní protagonista film táhne velmi úporně. Oněch 114 minut se pomalu vleče, sem tam dobrá scéna, konec rozpačitý a málo zábavný jako celý film. Čekal jsem více, hlavně více srandy.