• Krátkometrážní

DVTV (2014) (pořad)

DVTV je pro mne projektem roku. Veselovského považuji za nejlepšího politického komentátora, jakého ČR kdy měla (doporučuji i jeho twitterový účet), Drtinová bývala také skvěle kousavou moderátorkou. Teď je trochu slabší, ale pořád to jde. Společně vytvořili skvělý pořad, který se věnuje mimo politiky i dalším tématům, která hýbou společností a užívají dobrého formátu. Rozhovor Veselovského s Ovčáčkem je vrcholem branže.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ach, Ridley, proč? Na projekci do kina jsem se nechal přemluvit po slovech "vole, je to Ridley Scott, tak to nemůže být slabé!". Ale bylo. Nesmyslně dlouhá stopáž plná nádherného vizuálu a šeredně slabého scénáře. Rozhovory snad už horší být nemohly. Na druhou stranu mě příjemně překvapily herecké výkony, kdy tradičně skvělého Balea ještě možná předstihl Edgerton. Jinak ale snímek nemá co nabídnout mimo opravdu výborné výpravy a zajímavého ztvárnění Boha (zdravím Alanis Morissette a Dogma). Nejhorší na tom všem je, že Mojžíš Egypťan mě bavil mnohem víc než Mojžíš Žid. Asi skončím v pekle.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Nejsem fanouškem SC, takže jsem nebyl nikterak extra nadšený z jedničky, nicméně tu považuji za lehce nadprůměrnou komiksovou adaptaci. Dvojka je ale paskvilem. Celkově se to točí jen okolo Evy Green, což pro kvalitní film zdaleka nestačí. Plusem je návrat Marva, jehož linka je opět nejlepší. Negativem je linky JGL, který je sice fajn, zatímco jeho příběh těžce podprůměrný. Fajn je i Jessica Alba, která má příběh podobný tomu z jedničky a hraje svůj průměr.

Od soumraku do úsvitu (2014) (seriál)

Současnost patří televizi. Rodriguez se rozhodl převést svoje perfektní devadesátkové béčko do seriálové podoby a vzniklo z toho... něco zvláštního. Díky pochopitelně mnohem delší stopáži měli tvůrci možnost rozvíjet příběhy jednotlivých postav, což bylo zajímavé a málokdy negativní. Pravda, flashbacků bylo občas až mnoho a zbytečných, ale stále to bylo pro dobro věci. Když se ovšem seriál dostal za sedmou epizodu, RR jako by ztratil nit. A to především tu ideovou. Jako by nevěděl, co má dělat, a tak je to v seriálu jedna deus ex machina za druhou, jeden WTF moment za druhým. Seriál přestává dávat smysl a je přetechnizovaný. Jinak jsem byl spokojen s obsazením, bratři nejsou špatní, i když Cotrona se snaží Clooneye často trapně napodobovat, Salma je naprosto nenahraditelná, ale musím uznat, že její náhrada nebyla špatná. Jako rušivý element tady funguje hlavně postava Freddieho, která má zbytečně komplikovanou dějovou linii. I tak to ale byl zajímavý exkurz do jednoho z RR-QT univerza a nemůžu hodnotit méně než čtyřmi hvězdami.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Homeland je především svým námětem vcelku inovativním dílem na poli televizní tvorby. To potvrzují zejména první dvě série, které jsou nabité jednak skvěle gradovaným napětím, solidní akcí, ale především perfektním příběhem. Kromě toho je scénář plný velice dobře umístěných flashbacků, a zajímavým způsobem zapojují do děje zpočátku i výrazně vedlejší postavy. Je potřebné také neopomenout úžasné příběhové zvraty, kterých je v seriálu bezpočet. Tady ovšem pozitiva víceméně končí. Od třetí série se jedná o do značné míry odlišný seriál, který stojí na jiných základech, zatímco ty pevně vybudované z prvních dvou sérií posílá do kytek. Především první polovina série se neskutečně táhne a postrádá drive. Příběh se snaží být tak hlubokým, až padá k plytkosti. Dialogy degenerují. Druhá polovina se ovšem zase lehce rozběhne a seriál tak získává aspoň akci. Čtvrtá série je pak naprosto jiným seriálem. Zůstávají jen některé hlavní postavy a děj se odehrává čistě v terénu. Pozitivem je velký prostor pro postavu Quinna, jehož charisma povyšuje většinu scén, v nichž hraje. Negativem pak je množství plytkých dialogů a občas pomalejší spád příběhu. Vše tvůrci znovu kompenzují v druhé polovině řady. Hodnotím-li Homeland obecně, mám problém především s dvěma věcmi. Za celé čtyři série jsem nenašel postavu, která by mi byla sympatická po nějakou výrazně delší dobu, a které bych chtěl fandit, což se mi běžně opravdu nestává. Druhým problémem pak je skutečnost, kdy mám dojem, že tvůrci promeškali chvíli, kdy mohli ukončit seriál na vrcholu (po druhé, max. třetí sérii) a cokoliv dalšího přinést ve formě (např. Quinnova) spin-offu. Slabší čtyři hvězdy.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Po kvalitní jedničce a výborné dvojce přichází s trojkou X-Men změna režiséra a rapidní pokles kvality. V tomhle díle bylo všechno tak špatně, až je to k pláči. První půlhodinu (která tvoří v podstatě třetinu filmu) se téměř nic neděje a film nudí. Pak nastupuje zřejmá Ratnerova taktika - nastřádat co nejvíce mutantů. Bohužel, kvantita málokdy překoná kvalitu a režisérův záměr tak zůstává nevyužitý. Příběh je neuvěřitelně plytký a hlavně se zdá být takříkajíc "nepřirozený" až strojený. Dvěma pomyslnými vrcholy trapnosti pak je příběh okolo Jean Grey aka Phoenix a emocionální scéna v polovině filmu.

Domek z karet (2013) (seriál)

Oblíbená postava: Frank Underwood (Kevin Spacey). House of Cards představuje úžasnou ukázku toho, co znamená realistické pojetí politiky - celá politika je postavená na moci. A dobře to ví i Frank Underwood, který zná všechny (boční) cestičky, aby docílil všeho, co chce nebo potřebuje. A právě Underwood v podání fascinujícího Kevina Spaceyho je největším tahákem tohohle seriálu, protože tomu, co zde předvádí, se říká nadpozemský herecký výkon. A nejen on, podobně skvělí jsou i Robin Wright v roli jeho ženy a Michael Kelly jako vedoucí jeho kanceláře Doug Stamper. Ani na okamžik neváhám označit House of Cards za jeden z nejlepších seriálů všech dob. Pro nás politikofily je to zcela orgastická záležitost. PS: Niccolo Machiavelli a Max Weber ve svých hrobech musejí pomlaskávat nadšením.

Planina v ohni (2008)

Oblíbená postava: Mariana (Jennifer Lawrence).

Patrola (2012)

Paradoxně je problémem End of Watch jeho přílišná autenticita. Polovinu filmu jsem opravdu věřil, že Gyllenhaal a Peňa ztělesňují reálné strážníky z "podsvětí" LA, nicméně potom, co na scénu přišel onen mikropříběh, jsem měl opravdu problém celé zápletce uvěřit. Je sice pravdou, že bez něj by asi film poněkud ztratil "smysl", ale já jsem očekával něco jako dokument. I přes tuto výtku velmi kvalitně natočený snímek s rozumnou stopáží a skvělým závěrem. Velice slabé čtyři hvězdy.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Oblíbená postava: Daryl Dixon (Norman Reedus).