• Krátkometrážní

Země mrtvých (2005)

Land of the Dead přehnaně působí jako Romerův pokus natočit si film přesně podle chuti, ale bez toho, aby to pořádně promyslel. Snímek má příšerné množství hluchých míst při krátké stopáži. Do toho nevýrazný Baker a Argento (která mi připadá, že je tam jen, "aby tam byla"). Naproti tomu hrozně fajn Leguizamo, který je podobný bad-ass jako Daryl Dixon z Walking Dead (i když si uvědomuji chronologii obou počinů) a taky Clark, jehož Big Daddy je opravdu mimořádně výrazný. Celkově se mi líbí, že na to, že je Romero průkopník klasického zombie žánru, tak nestagnuje a snaží se o inovaci - v tomto případě primitivně přemýšlejících zombií. Sociální kritika celého snímku je celkem jasná, až možná přehnaná. Za mě slabší 3 hvězdy.

Pot a krev (2013)

Pain and Gain je solidní oddechovka, ve kterých excelují hlavně The Rock, Marky Mark a humoristické vložky ve scénáři. Naproti tomu scénář obecně je slabší, kamera hrozná a voiceoverů je až přehršel. Je škoda, že děj není trochu propracovanější, protože jinak jsem se v kině smál od začátku do konce. Potěšila i "camea" Stormarea a Jeonga. Ode mě lepší 3 hvězdy za humoristické scény a pitomost všech tří hlavních aktérů. "I believe in fitness."

Sprcha, úsměv, sprcha (2011) (studentský film)

Dvě hvězdičky pouze za to, že v hlavní ženské roli vystupuje kamarádka. Jinak nepříliš kvalitní kraťas.

Avengers (2012)

Žádný hype roku, právem vysoko hodnocený a výdělečný snímek. Whedon není nijak excelentní scenárista, ale tohle zvládl. Na úvod solidní akce, první polovinu filmu táhnou Stark s Bannerem, kteří jsou ve svých "civilních" rolích opravdu dokonalí (u Downeye jsem to čekal, ale u Ruffala jsem v to moc nedoufal - příjemné překvapení). Ve druhé polovině, kdy Whedon chrlí jednu akci za druhou se už do jisté míry mají šanci vybarvit i ostatní postavy, a tak je trochu škoda, že cpt. America a v podstatě i Black Widow nedostali dostatečný prostor v rámci svých superhrdinských alter ego. Naproti tomu snímek neztrácí na kvalitách dík Iron Manovi, který si udržuje svůj standard, Thorovi, jenž je jednoduše sympatický představitel morálky a mravnosti, a také Hawkeyeovi, který je především díky Rennerovu hereckému umu hrdinou, kterého si musí oblíbit snad každý. Radost jsem měl i z Hulka, ke kterému jsem měl jinak před filmem skoro až odpor, ale tvůrci z něj udělali taktéž fajn charakter. Posledním kladem, který bych chtěl vypíchnout, a který např. předchozímu cpt. Amerikovi chyběl, bylo nepřeberné množství hlášek a vtipných situací, jako např. Rogers dávající bankovku Furymu nebo agent pařící Galagu (a samozřejmě téměř kterákoliv scéna se Starkem/Iron Manem). Jediným minusovým bodem, který musím Avengerům udělit, je záporák. Musím sice pochválit tvůrce za armádu Chitauri, protože to, co Avengers na prvním setkání s diváky opravdu potřebovali, bylo dostatečné množství "týpků, kterým mohli jednoduše namlátit". Jenže co ten Loki? Pominu-li fakt, že po Thorovi je trochu divné, že se tam objevil, není to ani záporák, který by mohl Avengerům efektivně konkurovat - spíše naopak, je na to až příliš slabý a celkem i nudný (oproti svojí roli v Thorovi, kde byl skvělý). Mimo tento záporný bod jsou ovšem Avengers snímkem po všech stránkách úžasným a už se moc těším na dvojku.

Captain America: První Avenger (2011)

Nečekal jsem, že film o superhrdinovi (nejen z řad Avengerů), kterého jsem měl společně s Batmanem (který je stejně od DC) v dětství ze všech nejraději, a tudíž pro mě měl maximální potenciál, bude takhle odbytý. Snímek je zdlouhavý, nudný, neskutečně seriózní a chybí mu pořádné postavy. Je smutné, že ve filmu o Avengerovi nejvíce hláškuje zrovna TL Jones...

The Epic Journey of Dwayne 'The Rock' Johnson (2012)

Pro fanoušky Rocka jasná povinnost, pro ostatní (především pro ty, kteří nemají nijak pozitivní vztah k wrestlingu) zřejmě skoro až bezpředmětné dílo. V úvodní, "povídací" části se divák dozví mnohé o genezi Rockova přilnutí ke sportu, jeho rodině a vztazích v ringu i mimo něj. Právě tuto část považuji za nejzdařilejší, přináší (jistě mnohým) nové informace a navíc Rock je mimo ring opravdu sympaťák. A nejen on, stejně tak další vystupující, jako wrestleři Triple H a Stone Cold nebo jeho matka. Ostatní části jsou jaksi navíc, víceméně jsou tvořeny výhradně Rockovými souboji, a tak pro nefanouška wrestlingu silně okrajovou záležitostí. Jinak je dokument kvalitně natočený a sestříhaný a stojí za zhlédnutí. Je jen škoda, že se téměř výlučně omezuje na Rockovu wrestlingovou kariéru. Nepochybně ještě zajímavější to mohlo být, pokud by snímek byl obohacený o kariéru v Hollywoodu. I přes tuto výtku slabších 5 hvězd.

Divoši (2012)

Kitsch je tvrďák, Travolta je funny, Del Toro je herecký bůh a Salma je hot. Scénář krapet děravý, stopáž místy zbytečně protahovaná a (SPOILER) totálně pokažený závěr to kazí hodně - měli nechat klasický shakespearovský a necpat tam tu druhou možnost (KONEC SPOILERU). Když se to sečte, jsou z toho lepší tři hvězdy. Ale nebýt toho konce, mohly být čtyři...

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Od Beasts jsem čekal hodně, nicméně jsem byl bohužel nakonec zklamán. Je fakt, že nemám cit pro ocenění snímků o smyslu života, existenciálních tématech apod. U filmu jsem se dost nudil, ačkoliv musím přiznat, že má kvalitní výpravu, kameru a malá Hushpuppy to hraje fakt dobře. Naproti tomu nominaci za scénář považuji za (momentální?) pomatení myslí akademiků. Za mě lepší jedna hvězda, ale možná prostě jen proto, že tenhle typ filmů není pro mě.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Oblíbená postava: Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau). Největší epická fantasy od dob Pána prstenů. Hra o trůny je úžasnou soap operou z prostředí středověké fantasy, plnou krve, masových bojových scén, politiky a především hromady skvělých (a originálních) postav. Úžasná výprava (byť oproti knižní předloze přesto značně utlumena) potěší divákův zrak, zatímco si užívá perfektních dialogů jeho sluch. Příběh Písně ledu a ohně je plný extrémních zvratů a intrik, které dělají z tohoto díla absolutní masterpiece. Není příliš záhodno oblíbit si kteroukoliv z postav seriálu, protože je docela dost možné, že se tato postava nedožije dalšího dílu. Největší síla příběhu tkví právě v těchto charakterech - v obou hlavních rodech Stark a Lannister si snad každý najde svého favorita. Ať jsou to first-class klaďasové Eddard a Jon Sníh nebo všehoschopná Arya na straně vlků či na druhé straně barikády stojící, celou dobu hláškující skřet Tyrion nebo jeho sestra-královna, intrikářka Cersei. Výhoda těchto postav je i ve faktu, že nejsou vytvořeny nijak černobíle, prvoplánovitě - naopak se často chovají tak, jak by divák absolutně nepředpokládal. A i to je jeden z důvodů, proč (ač příběh poněkud vybízí k fandění Starkům) jsem si více oblíbenců našel právě na straně Lannisterů; na mém pomyslném TOP stojí Jaime, jeho bratr Tyrion a Tyrionův společník Bronn. Právě tito tři chlapíci si totiž každou ze scén, v nichž účinkují, uzmou pro sebe a nepustí. Ale nejsou to jen oni, Barristan Selmy, Sandor Clegane, Tywin Lannister, eunuch Varys, Petyr "Malíček" Baeliš a další - ti všichni hrají svou roli naprosto brilantně bez jakéhokoliv přehrávání. Kromě dokonalých postav navíc příběh nabízí i tři pestré dějové linie, které se ve správném intervalu střídají, takže se divák vskutku nenudí: "jižní" linie Stark vs Lannister (vs Baratheon), dále "severní" příběh Noční hlídky odehrávající se na Zdi a za ní a nakonec "východní", putování posledních žíjících Targaryenů - potomků draků - Viseryse a Daenerys. G. R. R. Martin a HBO vytvořili dokonalé dílo, které je fakticky vhodné pro všechna pohlaví všech věkových kategorií (budiž, tak od 16 let nahoru), které, jak doufám, zdaleka nebude mít konce. EDIT: Já vím, i v LOTRovi musela pro lepší zážitek z filmu odvézt Froda Arwen namísto Glorfindela, ale v GoT mi přijde nedržení se knižní předlohy (v podobných případech) ještě horší. Kdyby i přesto nebyla GoT jednou z nejlepších věcí, která se dostala do TV či na stříbrné plátno, snad bych šel i dolů s hodnocením. EDIT2: Po čtvrté sérii už to nedávám. Seriálové kvality možná zůstávají neměnné, ale některé zásadní změny v příběhu a v povahách vybraných postav mi už bohužel zkazily radost z díla až příliš. Tak teď jen doufat, že GRRM dopíše sérii ještě v tomhle století.

The Walking Dead: Webisodes (2011) (seriál)

Na rozdíl od seriálu hodně slabý spin-off, dobrý jen k tomu, aby se člověk dozvěděl, co je zač beznohá zombie (walker by asi nebyl v tomhle případě výraz namístě) v parku z prvního dílu seriálu. Šest epizod je zbytečně moc, vzhledem k tomu, že, co se děje týče, za něco stojí jen poslední díl a na efekt ještě scéna ze sklepa (smrt Andrewa). Slabší dvě hvězdy.